Catfish Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Catfish Nedir?

dolandırcı

Son zamanlarda “Catfish” kelimesi yaygınlaşmaya başladı. Teknolojik anlamda Catfish, tamamen dolandırıcılıktır. Bir kişinin sanal ortamda  sahte bir kişi olarak kurbanlarına kendini inandırmaya ikna ederek insanları aldatmasıdır. Bunu daha çok Facebook başta olmak üzere  bir çok sosyal ağda yaygın olarak görmek mümkündür. Örnek olarak kendini sosyal medyada kadın olarak tanıtıp arkadaş grupları oluşturarak kendine kitle oluşturur. Bu kitle aracılığı ile etkinlikler, tıklama veya dolandırıcılık gibi amaçlarını gerçekleştirir. Catfish, sanal alemde bir nevi sahte kimliktir.

Kimlik oluşturulduktan sonra internet ortamında irtibata geçtiği kişileri kendinin gerçek olduğunun algısını yüksek tutar. Bu şekilde davranarak amaç geniş kitlelere ulaşmaktır. Dolandırıcılık için de yaygın bir kullanımdır. Belli bir güvenden sonra size İnternet üzerinden dosya gönderme yolları ile dolandırılabilirsiniz. Bu sadece en kolay olabilecek olasılık.

Catfish kurbanları genellikle var olmayan bir insan ile irtibatlı olurlar. Örneğin, bir kadın bir erkek model tipine aşık olduğunu düşünebilir. Aslında, bilgisayar ekranının arkasında erkek sandığı kişi genç bir kızdır.

Catfishing genellikle hedef kitlesi çocuklara, gençlere, erişkinlere ve bayanlara yani herkese yöneliktir. Yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Catfish’lere Karşı Nasıl Korunmalı?

Catfish bir profili anlamak sandığınızdan daha kolay olabilir. Gerçek dışı bilgiler, yazışma akışındaki gerçek olmayan ve uyumsuzluklar. Karşınızdaki kişilerin söylediklerine inanmadan önce kendiniz gerçek hayata uygunluğunu denetleyin. Örneğin Catfish size bir erkek profiliyle yaklaşıyorsa yaklaşma hikayesinin inandırıcılığını kendiniz değerlendirerek  kontrol edin. Böyle bir durum ile şüphelendiğinizde karşıdaki kişiye sorularınızı arttırın detaylı sorular sorun.

Örnek olarak neredesin dediğinde muhtemelen İstanbul veya yurt dışından bir yer söyleyecektir. Çünkü İstanbul ve yurt dışında olduğunu söylediği zaman detaylı soru gelmeyeceğini düşünür. Ancak karşı taraftaki yer söylemeden siz söylemeyin. Örnek size İstanbul dediyse ya öylei ben İstanbul’u iyi bilirim neresinden felan diyerek sorularınızı derinleştirin. Sorularınızdan kaçıyorsa veya çelişkili cevap veriyorsa bu kişi ile irtibat kurmaktan kaçının.

Bu işin en iyi önlemi fiilen gerçek hayatta tanımadığınız biriyle İnternet ortamında yakın arkadaşlıklar kurmayın. En fazla iletişiminiz  tweetleri beğenmek yada retweet yapmak olsun.

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...