CDMA ve GSM Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

CDMA ve GSM Arasındaki Fark Nedir?

gsm cdma

Cep telefonlarında, CDMA ve GSM olarak iki temel teknoloji, vardır. CDMA vs GSM ne anlama geliyor? Cep telefonlarında kullanılan iki eski radyo sistemi için CDMA (Code Division Multiple Access – Kod Bölmeli Çoklu Erişim) ve GSM (Global System for Mobiles – Cep Telefonları için Küresel Sistem) kısaltılmıştır. Bu makalede, kimin hangi teknolojiyi kullandığını ve gerçek farklılıkların ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

CDMA ve GSM’i Hangi Operatörler Kullanıyor?

Dünyada sadece ABD’de CDMA’yı kullanıyor. Dünyanın geri kalanının çoğu GSM kullanıyor. GSM’nin küresel yayılımı ortaya çıktı çünkü 1987’de Avrupa teknolojiyi yasalarca zorunlu kıldı ve GSM bir endüstri konsorsiyumundan geldi. CDMA olarak adlandırdığımız, büyük ve küçük, yonga yapımcısı Qualcomm’a aittir. Bu durum, üçüncü tarafların GSM ekipmanı oluşturması için daha ucuz hale getirdi.

CDMA vs GSM Arkasındaki Teknolojik Farklar Nelerdir?

CDMA ve GSM, birden çok erişim teknolojisidir. GSM önce geldi. Aramalar sırayla. Sesiniz bir kanal ve bir zaman aralığı verilen dijital verilere dönüştürülür, böylece bir kanalda üç çağrı şöyle görünür: 123123123123. Diğer tarafta, alıcı sadece belirlenen zaman dilimini dinler ve aramayı bir araya getirir .

Zaman bölme sinyalinin titreşimi, bir GSM telefonunu bir hoparlörün yanına koyduğunuzda, uğultulu bir “GSM vızıltı” sesi çıkarırdı. Bu ses 3G GSM teknolojisi ile gitti.

CDMA biraz daha fazla işlem gücü gerektirir. Bu bir “kod bölme” sistemi. Her aramanın verileri benzersiz bir anahtar ile kodlanır, daha sonra çağrıların hepsi aynı anda iletilir; Bir kanalda 1, 2 ve 3 numaralı aramalarınız varsa, kanal 66666666 dır. Alıcıların her biri, birleşik sinyali kendi çağrılarına “bölmek” için benzersiz bir tuşa sahiptir.

Kod bölümünün daha güçlü ve esnek bir teknoloji olduğu ortaya çıktı, dolayısıyla “3G GSM”, WCDMA (geniş bant – wideband CDMA) veya UMTS (3G GSM – Evrensel Mobil Telefon Sistemi) adı verilen bir CDMA teknolojisidir. WCDMA, adından da anlaşılacağı gibi eski CDMA sistemlerinden daha geniş kanallar gerektirir, ancak daha fazla veri kapasitesine sahiptir.

GSM aslında 2G sistemi için sadece resmi bir isimdir. Ancak isim aynı zamanda “GSM yolu” ndaki herhangi bir teknolojiye atıfta bulunmak ve aynı endüstri kuruluşu tarafından onaylanmak için yaygın olarak kullanılmaktadır, dolayısıyla WCDMA’ya 3G GSM olarak adlandırılır.

GSM, CDMA’dan daha hızlı gelişmiştir. WCDMA, GSM teknolojisinin 3G versiyonu olarak kabul edilir. Her şeyi hızlandırmak için, 3GPP (GSM yönetim organı), en azından teoride, 42Mbps kadar hızlı GSM ağlarını içeren HSPA adı verilen uzantıları yayınladı.

Bu arada CDMA ağları 3.6Mbps’de kaldı. Daha hızlı CDMA teknolojileri bulunurken, ABD’li taşıyıcılar bunları yüklememeyi tercih ettiler ve bunun yerine küresel standartlarla daha uyumlu olacak şekilde 4G LTE’ye geçtiler.

 CDMA ve GSM’lerin Kullanım Şekli?

Çağrı kalitesi için kullandığınız teknoloji, taşıyıcınızın ağını oluşturma şeklinden çok daha az önemlidir. İyi ve kötü CDMA ve GSM ağları vardır, ancak teknolojiler arasında önemli farklılıklar vardır. İşte, tüketici olarak bilmeniz gereken şey.

Telefonları GSM şebekelerinde değiştirmek daha kolaydır, çünkü GSM taşıyıcıları müşteri bilgilerini çıkarılabilir bir SIM karta koyar. Kartı çıkartıp, başka bir telefona koyabilirsiniz ve telefon başka numaraya sahip olur. Dahası, GSM olarak kabul edilmesi gereken bir taşıyıcı, herhangi bir GSM uyumlu telefonu kabul eder. Dolayısıyla, GSM operatörlerinin kullandığınız telefon üzerinde kontrolü yoktur.

CDMA ‘da durum böyle değil. ABD’de CDMA taşıyıcıları, abonelerini doğrulamak için ağ tabanlı beyaz listeler kullanır. Bu, telefonunuzu yalnızca operatörünüzün izniyle değiştirebileceğiniz anlamına gelir ve bir operatörün herhangi bir telefonu kendi şebekesine kabul etmesi gerekmez.

3G CDMA ağları aynı zamanda genel olarak sesli arama yapamaz ve aynı zamanda veri iletemez. ABD kullanıcılarının ağları ve telefonları için benimsemedikleri bir seçenek. Diğer yandan, tüm 3G GSM şebekeleri eş zamanlı ses ve veriye sahiptir. CDMA’dan GSM’e geçiş yapmak mümkündür.

ABD’de 2018’de 2G’lik bir GSM telefonu satın almayın. ABD’li kullanıcılar hem CDMA hem de 2G GSM’den uzaklaşıyor, bazı temel, çevirme, eski veya yabancı telefonlar ABD’de çalışmayı bırakıyor. zaten çalışmayı durdurdu.

Bir yorum bırakınız...

*

linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...