Chrome 76 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Chrome 76 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

chrome 76

 

Chrome 76 güncellmesi geldi. Bu son sürüm ciddi değişikliklerle geldi. En önemli özellik Flash varsayılan olarak devre dışı oldu. web siteleri gizli mod kullanıp kullanmadığınızı algılayamayacak.

Flash Varsayılan olarak Devre Dışı Bırakıldı

Google Chrome artık tüm web sitelerinde Adobe Flash’ı varsayılan olarak engelliyor. Kullanmak için manuel olarak etkinleştirmeniz gerekecek. Chrome’un Aralık 2020’den sonra Flash Player’ı desteklemeyeceği uyarısını da göreceksiniz.

Bu nedenle güncelleme yapmadan önce bilgilendirme; Bir çok web sitesinde bazı özelliklerin çalışmadığını göreblirsiniz. Web siteleri muhtemlen kendisini zamanla güncelleyecektir.

Adobe, 2021’den itibaren Flash’ı desteklemeyi de durduracak. Flash ile web site yapımından uzak durmak gerekecek. Flash ağırlıklı web siteniz varsa farklı versiyonlara geçmelisiniz.

Web Siteleri Gizli Modu Algılayamıyor

Siteler, gizli modda devre dışı bırakılan bir FIleSystem API isteği yaparak gizli modda olduğunuzu algılayabilir. Bazı web siteleri bu numarayı, gizli modda olan ziyaretçileri engellemek için kullanır; çünkü gizli mod, web’deki ödeme duvarlarını atlamanın yaygın bir yoludur. Ancak Google bu boşluğu kapatıyor.

Bazı siteler, okumanız gereken makalelerin sayısını sınırlar ve gizli modda okumanızı engeller. Web siteleri artık gizli modları özel olarak algılayamaz ve engelleyemez.

Otomatik Karanlık Mod Web Sitelerine Geliyor

Chrome 76 ile, web siteleri işletim sisteminizde karanlık modu seçtiğinizi algılayabilir. Karanlık modu etkinleştirdiyseniz, site sizin için otomatik olarak bir karanlık modu temasını etkinleştirebilir. Web geliştiricileri bundan, CSS’deki “ tercih edilen renk şeması ” medya sorgusu ile yararlanabilir.

Web sitelerinin bu özelliği etkinleştirmesi gerekir, ancak YouTube ve Twitter da dahil olmak üzere koyu temalar sunan birçok site, bu özelliğe girebilir ve sizin için bir geçiş yapmanıza gerek kalmadan bunları sizin için otomatik olarak etkinleştirebilir.

Progressive Web Uygulamalarını Kurmak Daha Kolay

Progressive Web Uygulamaları (PWA’lar) aslında sizin kullanmanız için yerel bir uygulamaya dönüştürülen web siteleridir. Bir site PWA’ları destekliyorsa, özel bir mobil uygulama oluşturmayı atlayarak zamandan ve geliştirme çabalarından tasarruf sağlayabilirler.

Şimdiye kadar, bir PWA yüklemek çok zordu. Bir site PWA’ları destekliyorsa, Chrome 76 ile, tarayıcının URL yazılan yerin sağ tarafında bir yükleme düğmesi göreceksiniz.

Chromebook’lar Linux Uygulamaları için GPU Hızlandırması

Bir yıldan biraz daha kısa bir süre önce Google, Chromebook’lara Linux uygulamaları getirdi. Bu Linux uygulamalarının GPU hızlandırmasına erişimi yoktu, bu da oyunlar gibi grafiksel olarak yoğun uygulamaların sorunsuz çalıştığı anlamına geliyordu. Şimdi Chrome 76 bunu GPU hızlandırma ile çözmeyi hedefliyor.

Chrome OS’de Bildirimlerin Temizlenmesi Daha Kolay

Chrome OS’de bildirimleri temizlemekten nefret ediyorsanız, bildirimleri temizlemek daha kolay olacak. Bildirimleriniz arttıkça, Google’ın listenin en altında yer aldığı Tümünü Temizle düğmesine ulaşmak da zorlaşıyordu.

En son güncelleme ile, Tümünü Temizle düğmesini en üste taşıyarak daha pratik bir çözüm sunuyor. Sonsuza dek kaydırmaya gerek kalmayacak.

Her zaman olduğu gibi, Chrome 76 ayrıca Web Ödemeleri API’sinde yapılan geliştirmeler de dahil olmak üzere web geliştiricileri için birçok değişiklik yaptı . Bazı web özellikleri kullanımdan kaldırıldı ve geliştirici araçlarının bazı yeni işlevleri var.

Önemli Uyarı

Chrome 76 güncellmesinde neler olduğuna göz attığınıza göre Chrome güncellmesinin nasıl yapılacağına bu makaleden göz atabilirsiniz. Güncelleme yapmadan önce bilgilendirme yapmak gerekirse; Flash devre dışı olacağından bazı sitelerde bazı özelliklerin devre dışı olacağını ve bazı sitelerde görsel bozukluklar göreceksiniz. Bunu göz önüne alarak güncelleme yapınız. Flash’ın nasıl aktif hale getirileceğini ve olası çıkacak sorunların çözümünü bilmiyorsanız tavsiye olarak şuan için güncellemeyin.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...