Chrome 76 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler | Sonsuz Teknoloji

Chrome 76 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

chrome 76

 

Chrome 76 güncellmesi geldi. Bu son sürüm ciddi değişikliklerle geldi. En önemli özellik Flash varsayılan olarak devre dışı oldu. web siteleri gizli mod kullanıp kullanmadığınızı algılayamayacak.

Flash Varsayılan olarak Devre Dışı Bırakıldı

Google Chrome artık tüm web sitelerinde Adobe Flash’ı varsayılan olarak engelliyor. Kullanmak için manuel olarak etkinleştirmeniz gerekecek. Chrome’un Aralık 2020’den sonra Flash Player’ı desteklemeyeceği uyarısını da göreceksiniz.

Bu nedenle güncelleme yapmadan önce bilgilendirme; Bir çok web sitesinde bazı özelliklerin çalışmadığını göreblirsiniz. Web siteleri muhtemlen kendisini zamanla güncelleyecektir.

Adobe, 2021’den itibaren Flash’ı desteklemeyi de durduracak. Flash ile web site yapımından uzak durmak gerekecek. Flash ağırlıklı web siteniz varsa farklı versiyonlara geçmelisiniz.

Web Siteleri Gizli Modu Algılayamıyor

Siteler, gizli modda devre dışı bırakılan bir FIleSystem API isteği yaparak gizli modda olduğunuzu algılayabilir. Bazı web siteleri bu numarayı, gizli modda olan ziyaretçileri engellemek için kullanır; çünkü gizli mod, web’deki ödeme duvarlarını atlamanın yaygın bir yoludur. Ancak Google bu boşluğu kapatıyor.

Bazı siteler, okumanız gereken makalelerin sayısını sınırlar ve gizli modda okumanızı engeller. Web siteleri artık gizli modları özel olarak algılayamaz ve engelleyemez.

Otomatik Karanlık Mod Web Sitelerine Geliyor

Chrome 76 ile, web siteleri işletim sisteminizde karanlık modu seçtiğinizi algılayabilir. Karanlık modu etkinleştirdiyseniz, site sizin için otomatik olarak bir karanlık modu temasını etkinleştirebilir. Web geliştiricileri bundan, CSS’deki “ tercih edilen renk şeması ” medya sorgusu ile yararlanabilir.

Web sitelerinin bu özelliği etkinleştirmesi gerekir, ancak YouTube ve Twitter da dahil olmak üzere koyu temalar sunan birçok site, bu özelliğe girebilir ve sizin için bir geçiş yapmanıza gerek kalmadan bunları sizin için otomatik olarak etkinleştirebilir.

Progressive Web Uygulamalarını Kurmak Daha Kolay

Progressive Web Uygulamaları (PWA’lar) aslında sizin kullanmanız için yerel bir uygulamaya dönüştürülen web siteleridir. Bir site PWA’ları destekliyorsa, özel bir mobil uygulama oluşturmayı atlayarak zamandan ve geliştirme çabalarından tasarruf sağlayabilirler.

Şimdiye kadar, bir PWA yüklemek çok zordu. Bir site PWA’ları destekliyorsa, Chrome 76 ile, tarayıcının URL yazılan yerin sağ tarafında bir yükleme düğmesi göreceksiniz.

Chromebook’lar Linux Uygulamaları için GPU Hızlandırması

Bir yıldan biraz daha kısa bir süre önce Google, Chromebook’lara Linux uygulamaları getirdi. Bu Linux uygulamalarının GPU hızlandırmasına erişimi yoktu, bu da oyunlar gibi grafiksel olarak yoğun uygulamaların sorunsuz çalıştığı anlamına geliyordu. Şimdi Chrome 76 bunu GPU hızlandırma ile çözmeyi hedefliyor.

Chrome OS’de Bildirimlerin Temizlenmesi Daha Kolay

Chrome OS’de bildirimleri temizlemekten nefret ediyorsanız, bildirimleri temizlemek daha kolay olacak. Bildirimleriniz arttıkça, Google’ın listenin en altında yer aldığı Tümünü Temizle düğmesine ulaşmak da zorlaşıyordu.

En son güncelleme ile, Tümünü Temizle düğmesini en üste taşıyarak daha pratik bir çözüm sunuyor. Sonsuza dek kaydırmaya gerek kalmayacak.

Her zaman olduğu gibi, Chrome 76 ayrıca Web Ödemeleri API’sinde yapılan geliştirmeler de dahil olmak üzere web geliştiricileri için birçok değişiklik yaptı . Bazı web özellikleri kullanımdan kaldırıldı ve geliştirici araçlarının bazı yeni işlevleri var.

Önemli Uyarı

Chrome 76 güncellmesinde neler olduğuna göz attığınıza göre Chrome güncellmesinin nasıl yapılacağına bu makaleden göz atabilirsiniz. Güncelleme yapmadan önce bilgilendirme yapmak gerekirse; Flash devre dışı olacağından bazı sitelerde bazı özelliklerin devre dışı olacağını ve bazı sitelerde görsel bozukluklar göreceksiniz. Bunu göz önüne alarak güncelleme yapınız. Flash’ın nasıl aktif hale getirileceğini ve olası çıkacak sorunların çözümünü bilmiyorsanız tavsiye olarak şuan için güncellemeyin.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...