Chromebook'da Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır? | Sonsuz Teknoloji

Chromebook’da Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

chromebook windows

Chromebook’a sahip olup da Windows kullanma bağımlısıysanız, Windows uygulamalarını Chromebook’ta çalıştırabileceğiniz bazı yöntemler aşağıda verilmiştir.

Windows Çevrimiçi Uygulamalar

Kullandığınız tek Windows uygulaması Microsoft Office paketi ise, en kolay çözüm doğrudan Chrome tarayıcısında duruyor.

1. Microsoft sitesine gidin ve Office Online için kullanılabilen uygulamaların seçimini yapın.

2. Sayfada kullanmak istediğiniz uygulamayı seçin ve kullanın. Bu uygulamalar İnternet üzerinden çevrim içi çalışır.

3. Üst düzey kullanıcıları etkileyebilecek bazı sınırlı işlevler vardır, ancak ortalama kullanıcının amaçları için, tüm normal uygulamalar Office 365 tarafından yüklenmiş gibi vardır.

Chrome Uzak Masaüstü

Chrome Uzaktan Masaüstü, kullanıcıların başka bir bilgisayara uzaktan bağlanmasını sağlayan bir uzantıdır. Bu görünüşte zarif çözümle ilgili tek bir sorun var. Kullanıcılar, bağlantı kurabilmek için Windows 10 çalıştıran başka bir makineye ihtiyaç duyarlar. Belli ki çoğu zaman hantal, ama başka bir şekilde işe yaramıyor.

Uzak uygulamalar, bir yerden diğerine değişebilen İnternet bağlantısı gereksinimi nedeniyle iyi çalışsa da, hayal kırıklığına uğramak normaldir. Her zaman bağlantıların sorunları zaman zaman yavaşlatması ihtimali vardır, ancak hızlı ve kesintisiz İnternet olduğu zaman uygulama çalışırken harikadır.

chrome uzak masa üstü

1. Chrome Web Mağazası’ndan “Chrome Uzaktan Masaüstü” uzantısını indirin.

2. Bağlanacağız bilgisayara da uzantıyı yükleyin.

3. Windows bilgisayarda Chrome uygulamasında “Chrome Uzak Masaüstü” uzantısını çalıştırın.

4. “Başla” yı seçin.

5. “Paylaş” ı seçin. Bu, not almak istediğiniz bir erişim kodu oluşturur. Bu adım ayrıca, Chromebook’unuzu bağlantı amacıyla tanımlamayı da içerir.

6. Şimdi Chromebook’unuzda “Chrome Uzaktan Masaüstü” ni açın. Windows bilgisayarı potansiyel bir ortak olarak görecektir. Windows makinesini seçin ve daha önce not ettiğiniz erişim kodunu girin.

7. “Bağlan” a tıklayın. Bu kadar. Artık Windows uygulamalarını Chromebook’unuzda çalıştırabilirsiniz.

CrossOver

CrossOver uygulaması, Windows uygulamalarını diğer işletim sistemlerinde çalıştırma gereksinimine bir çözüm olarak CodeWeavers tarafından oluşturuldu. Son güncellemeler, Chromebook’ta Windows uygulamalarını çalıştırabilme özelliğini içermiştir. CrossOver Chrome OS sürümü henüz kararlı değil ve temelde hala beta sürüm geliştirme aşamasındadır.

Derinliği ekleyen başka bir şey de bu rotayı kullanmanın yazılım gereksinimleridir. Sadece İntel tabanlı bir Chromebook’ta çalışabilir. Tüm Android uygulamaları veya cihazları da Android 5.x veya üstü ile uyumlu olmalıdır.

1. Google Play’i açın ve  “CrossOver on Chrome OS Beta”yı bulun ve kurun.

crossover

2. Chromebook’unuzdaki dosyalara ve medyaya erişmesine izin verin.

3. CrossOver’da Windows uygulamalarını aramanın en kolay yollarından biri, pencerenin üst kısmındaki arama çubuğunu kullanmaktır. Mümkün olanı görmek için istediğiniz herhangi bir uygulamanın adını yazmanız yeterlidir.

4. CrossOver ile bazen sadece bir uygulama seçmek kurulumu başlatır, ancak başkalarıyla bir kurulum seçmek zorunda kalırsınız. Ayrıntılı bir listede, daha sonra bulunduğunuz uygulamayı seçtiğinizi görmek için dikkatli bir şekilde kontrol edin.

5. Bu aşamada uygulamaların depolama alanında yer kapladığını unutmayın. Belki de gelecekte, daha küçük Android uygulamaları Chromebook’larla birlikte sorunsuz ve hafif bir şekilde çalışacak. Bazı Chromebook’lar çok fazla uygulama için yeterli depolama alanına sahip değildir.

Windows işletim sistemi

Yeni bir Chromebook güncellemesi, kullanıcının ileride Windows ve ChromeOS’u önyükleme yapabildiğini göstermektedir. Bu elbette, çoğu Chromebook’ların şu anda sahip olmadığı daha fazla sabit disk alanı ve CPU gücü gerektirir. Kısacası, bu sadece Google Pixelbook gibi ileri teknoloji Chromebook’lar içindir. Pixelbook için ödediğiniz fiyat için, bunun yerine bir Windows dizüstü bilgisayarı almak daha iyi bir fikirdir.

Özetle, bir Chromebook’unuz varsa, Windows işletim sistemi için tam bir dönüşüm yapmayın! Chromebook bunun için tasarlanan bir cihaz değildir. Yapmanız durumunda sürekli sorunlarla karşılaşacağınızı unutmayın.

Bir yorum bırakınız...

*