Chromebook'un Dizüstü Bilgisayardan Farkı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Chromebook’un Dizüstü Bilgisayardan Farkı Nedir?

chromebookChromebook,  PC’lere ve Mac’lere alternatif bir seçenektir. Görsel olarak dizüstü bilgisayarlara benziyorlar, ancak kullanmaya başladığınızda tamamen farklı bir deneyime sahiptir.

Chromebook Nedir?

Chromebook’lar, normal Windows veya macOS yerine Google’ın Chrome OS’sini çalıştıran dizüstü bilgisayarlardır ve Chrome OS yalnızca Google Chrome tarayıcısının bir uzantısıdır. Kısacası, temelde Google Chrome tarayıcısını çalıştıran bir dizüstü bilgisayar.

Chrome OS çalıştığı için, Windows veya Mac uygulamaları yükleyemezsiniz. Ancak, işlevselliğini genişletmek için Chrome uzantılarını veya Android uygulamalarını yükleyebilirsiniz. Yeni Chromebook’ların çoğu Linux uygulamalarını da desteklemektedir, bu nedenle geleneksel dizüstü bilgisayarınız gibi işlev görürler.

Chromebook’lar geleneksel dizüstü bilgisayarlardan daha ucuzdur. Chromebook’lar çoğunlukla bulut depolama alanına dayandığından, büyük sabit sürücüler gerektirmezler. Hızlıca yüklenen işletim sistemleri, etkili bir şekilde çalışması için üst seviye bileşenler gerektirmez. Bu iki özellik fiyatları ve performansı artırıyor.

Genel Özellikler

Chromebook’lar genellikle geleneksel dizüstü bilgisayarlardan biraz daha küçüktür. Mevcut ekran boyutları, çoğu 11,6 inç olan 12,3 inç boyutundadır. Makineleri 14 veya 15 inç olan birkaç Chromebook üreticisi var, ancak bunların sayısı çok az.

Bu cihazlar için 4GB RAM standarttır. Bazı modellerde 8 GB ve hatta 16 GB bulunur, ancak çok sayıda çoklu görev yapmadığınız sürece, 4 GB RAM yeterlidir.

Çoğu ekran 1366 × 768, okuma ve yazma için en iyisidir. Daha net görüntü, video ve grafik içeren bir ekran istiyorsanız, full HD görüntü elde edebilirsiniz (1920 × 1080).

Depolama

Chromebook’larda çok fazla depolama alanı bulunmuyor. Bu yüzden ucuzdur. Çoğu modelde 32 GB depolama alanı vardır, ancak bazıları 512 GB’a kadar olan 64 GB veya daha fazla depolama kapasitesine sahiptir. Ekstra depolama için daha fazla ödeme yapmak yerine, Chromebook’un depolama alanını bir SD kartla veya ayrı bir harici sabit diskle kolayca genişletebilirsiniz.

Chromebook’u satın aldıktan sonraki ilk yıl ücretsiz olarak 100 GB’lık Google Drive depolama alanı kazanıyorsunuz. Yıl bittikten sonra standart 15 GB’a geri döner, bu nedenle çok fazla depolama alanı kullanıyorsanız bir yedekleme planı vardır.

Chromebook Güvenliği

Chromebook’lar, sanal alan adı verilen özellikle üstün güvenlik özelliklerine sahiptir. Düzenli bir dizüstü bilgisayarda kaynakları paylaşan tüm işlemlerin olduğu yerlerde, Chromebook’ta her uygulamanın ve tarayıcıdaki her sekmenin kendi kaynak havuzları vardır. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım veya başka bir tehdit güvenliği aşmayı başarırsa, bu “sanal alanda” tutulur ve bilgisayarın diğer bölümlerine yayılamaz. Bu uygulamayı kapattığınızda, veriler silinir ve tehdit kaybolur.

Chromebook’ta Ne Yapabilirsiniz?

Son zamanlarda web tabanlı uygulamaların patlaması ve Chromebook uygulamalarının ve Android uygulamalarının gelişiyle, bir Chromebook ile yapamayacağınız çok az şey var. Örneğin, Chromebook’ta Microsoft Office’in masaüstü sürümünü yükleyip çalıştıramazken, Google Office Suites’i kullanabilir, Microsoft Office Online’ı kullanabilir veya Microsoft Office’in Android sürümünü yükleyebilirsiniz. Linux uygulamalarını destekleyenler, LibreOffice gibi bir Microsoft Office alternatifi kurabilirler.

Chromebook da İnternet bağlantısına tamamen bağlı değildir. Çevrimdışıyken erişebileceğiniz 200’den fazla Chrome uygulaması vardır ve Android uygulamalarının çoğu Internet bağlantısı olmadan da çalışmaktadır. Çevrimdışı uygulamalar otomatik olarak çalışmanızı kaydedecek ve makine bir sonraki İnternet’e bağlandığında bulutta güncelleyecektir.

Her zaman geleneksel bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız neden risk almalı ve bir Chromebook’u kullanmalı?

  • Chromebook’ların olağanüstü batarya ömrü vardır. Ortalama olarak tek bir şarjla dokuz saatten fazla dayanıyorlar.
  • Bilgisayar açılışı çok hızlıdır. 5 ile 10 saniye arasındadır.
  • Chromebook’lar dayanıklıdır. Diğer bilgisayarların yapamayabileceği düşmelerden kurtulabilirler, bazıları su geçirmezdir.
  • Chromebook’un fiyatı uygundur. Güvenilir bir giriş seviyesi Chromebook’u yaklaşık 200 ABD Doları karşılığında alabilirsiniz. En iyi Chromebook’lardan birini yaklaşık 500 $ ‘a satın alabilirsiniz.
  • Chromebook’unuz bozulsa bile, tüm uygulamalarınıza, ayarlarınıza ve belgelerinize google hesabınız ile giriş yaparak  erişebilirsiniz. Eski cihazınızdan her şeyi indirip yeniden yüklemek için zaman harcamak gerekmez.
  • Güncellemek kolaydır. İşletim sistemi her açılışta ve arka planda çalıştığında güncellenir. Chromebook’lar, güncellemeleri yüklediğinde bilgisayarınızı birçok geleneksel dizüstü bilgisayar gibi rehin tutmaz.

Chromebook’lar Kimler İçin Doğru Bir Seçim Değildir?

Çevrimiçi sürümü veya alternatifi olmayan bir Windows veya Mac yazılımında çalışıyorsanız veya ciddi bir oyun tutkunu iseniz, Chromebook kullanmak istemezsiniz. Bu durumda tercihiniz daha güçlü bilgisayarlar olan geleneksel dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz.

Bilgisayarda çoğunlukla web’de gezinmek, e-postalar, online film dizi izlemek, çevrimiçi uygulamaları kullanmak ve YouTube izlemek için kullanıyorsanız, Chromebook sizin için doğru olabilir. Geleneksel bir dizüstü bilgisayar kadar pahalı değiller, taşınabilirler ve bu makineler önyükleme yapmak ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için süper hızlı.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...