Chrome'da Kayıtlı Şifreler Nasıl Yönetilir? | Sonsuz Teknoloji

Chrome’da Kayıtlı Şifreler Nasıl Yönetilir?

chrome password
Google Chrome’da, ayrıca bir kurulum gerekmeden yerleşik bir şifre yöneticisi mevcuttur. Farklı sitelerde oturum açmak istendiğinde tarayıcınızdan şifreleri kaydetmesini ve otomatik doldurmasını sağlayabilirsiniz.

Şifreyi Chrome’a Kaydetme

chrome şifreler

Kayıtlı şifrelerinizi yönetmek için ihtiyacınız olan ilk şey, şifreler menüsünden yapılan ve şifrenin kaydedilmesinin etkin olduğundan emin olmaktır. Profil resminizi sağ üst köşede tıklayın ve ardından “Şifreler” i tıklayın. “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” etiketli anahtarı açık konuma getirin.

Şimdi, oturum açmanız, kimlik bilgilerinizi doldurmanız ve oturum açmanız gereken bir web sitesine gidin. Form gönderildikten sonra, Chrome şifrenizi kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır. “Kaydet” e tıklayın. “Hiçbir zaman” nı tıklarsanız, site “Hiç kayıt edilmeyenler” şifreler listesine eklenir.

Şifreyi kaydetmiş olduğunuzu varsayarsak, o sitenin giriş sayfasına bir sonraki girişinizde Chrome, giriş formunu otomatik olarak doldurur. Herhangi bir site için kayıtlı birden fazla kullanıcı adınız ve şifreniz varsa, alana tıklayın ve kullanmak istediğiniz oturum açma bilgisini seçin.

“Hiç Kaydedilmeyenler” Listesinden Site Nasıl Kaldırılır?

Eğer şifrenizi bir siteye kaydetmek isteyip istemediğinizi sorduğunda yanlışlıkla “Hiçbir zaman” seçeneğini tıkladıysanız, bu siteyi istisnalar listesinden nasıl çıkarabileceğinizi buradan görebilirsiniz. Bir siteyi kaldırdığınızda, bir sonraki oturum açışınızda, şifrenizi kaydetme seçeneği sunulur.

Parolalar menüsünü sağ üst köşedeki profil resminizi tıklatarak açtıktan sonra tekrar “Şifreler” üzerine tıklayın.

“Hiç kaydedilmeyenler” başlığını görene kadar aşağıya doğru kaydırın. Bu, Chrome’uun “Hiçbir zaman”ı işaretlendiğinde oluşan listesidir. İstediğiniz listeyi kaldırmak için site isminin sağındaki X işaretini tıklayın ve kaldırın. Şimdi, o siteye tekrar giriş yaptığınızda, Chrome size şifrenizi tekrar kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Kayıtlı Şifreleri Görüntüleme

Chrome’a kaydedilen tüm kullanıcı adlarının ve şifrelerin bir listesini görmek için, sağ üst köşedeki profil resminizi tıklatarak şifreler menüsünü açın, ardından “Şifreler” seçeneğini tekrar tıklayın. Yeni sekmede, “Kayıtlı Şifreler” başlığına gidin; Chrome’a kaydedilen tüm kullanıcı adlarının ve şifrelerin bir listesini bulacaksınız. Şifreyi düz metin olarak görüntülemek için göz simgesini tıklayın. Bilgisayarınızı bir şifre ile kilitlerseniz, bu şifreyi görmeden önce kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekir. Bilgisayarınızın kimlik bilgilerini başarıyla girdikten sonra, kaydedilen şifre kendini düz metin olarak gösterir.

Kayıtlı Şifreleri Dışa Aktarma

şifre dışa aktar

Herhangi bir nedenden ötürü kullanıcı adlarının ve şifrelerin tam listesini dışa aktarmanız gerekiyorsa, Chrome bunu da yapmanıza izin verir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya gerçekten yapmak zorundaysanız, şifrelerinizin dışa aktarılmasını önermeyiz, çünkü dışa aktarılan her şey şifreli olmayan ve açıldığında düz metin olarak okunabilen bir CSV dosyasında saklanır .

Chrome’un Şifreler menüsünden, “Kayıtlı Şifreler” in yanındaki üç nokta ayarlar menüsünü ve ardından “Şifreleri Dışa Aktar” ı tıklayın. Şifrenizin dışa aktarılmasını onaylamanız istenir. Yine, hassas bilgilere erişirken, bu işlemi onaylamak için bilgisayarınızın kullanıcı adı ve şifresini girmeniz istenir. Dosyanızı depolamak için güvenli bir yer seçin ve “Kaydet” i tıklayın.

Kayıtlı Şifreleri Kaldırma

Yanlışlıkla bir şifreye kaydet seçeneğini tıkladıysanız ancak bu hesaba artık sahip değilseniz veya şifrenizin kaydedilmesini istemiyorsanız, onları kaydettiğiniz en kısa sürede Chrome’dan kaldırabilirsiniz. Parola ayarları menüsünde, kaldırmak istediğiniz parolanın yanındaki ayarlar simgesini (üç nokta) ve ardından “Kaldır” ı tıklayın. Seçilen şifre hemen siler. Bir açılır pencere değişikliği size bildirir ve yanlışlıkla kaldırırsanız, şifrenizi geri yüklemek için geri al’ı tıklayabilirsiniz.

Şifreler listenizdeki her girişi silmek için, öncelikle Chrome’un Ayarlar menüsüne açmanız gerekir. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve ardından “Ayarlar” ı seçin. Ayarlar menüsünde, aşağıya doğru kaydırın ve “Gelişmiş” düğmesine tıklayın. “Tarama Verilerini Temizle” ifadesini görene kadar biraz daha aşağı kaydırın. Üzerine tıklayın.

Açılır pencerede “Gelişmiş” sekmesine tıklayın, Zaman Aralığı menüsünden “Tüm zamanlar” ı seçin, “Şifreler” i işaretleyin, ardından sonunda “Verileri Temizle” ye tıklayın. Bundan geri dönüş yok, bu yüzden istediğinizden emin olun daha fazla tıklamadan önce hepsini silin

Bir yorum bırakınız...

*