.COM Açılımı Nedir? .COM Uzantısının Avantajları | Sonsuz Teknoloji

.COM Açılımı Nedir? .COM Uzantısının Avantajları

com

.COM uzantısı nedir ve neye yarar hiç merak ettiniz mi? .COM bir uzantı olmasına rağmen yalnızca 3 harf ile sınırlı değildir. Bir anlam ifade eden bu kısaltmayı ve neye yaradığını hep beraber inceleyelim.

İnternet ve Alan Adı Uzantıları

İnternet üzerinde var olan her türden internet sitesi, bir alan adına ve de alan adı uzantısına sahip olmak zorundadır. Alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki açık adresi anlamına gelirken, alan adı uzantısı ise bu sitenin hangi amaçla kullanıldığını gösteren kısaltmadır.

Bir alan adının faal görevini üstlenebilmesi için sonuna bir de alan adı uzantısı eklenmesi şart. İşte bu uzantılar, birbirinden tamamen farklı olduğu gibi birbirlerine üstünlük ve alan adlarına avantaj da sağlama konusunda vazife görüyorlar. Örneğin, .COM uzantısı, var olan her türlü web sitesi için niş bir uzantı olup, hem internet aramalarında öne çıkmak hem de alan adını özel kılmak için kullanılan en önemli alan adı uzantısıdır. Eğer alan adınız özenle seçilmiş bir anahtar kelimeden oluşuyor ve .COM ile biten siteler arasında yer alıyorsa, bu durumda oldukça şanslısınız demektir. Zira bu özelliği ile web siteniz, yayın hayatına diğerlerinden bir adım önde başlayacaktır.

Alan Adı Uzantıları ve Çeşitleri

An itibari ile online dünyada yüz binlerce ücretsiz blog sitesi ve ücret ödenerek oluşturulan milyonlarca web sitesi bulunuyor. Blog siteler de dahil olmak üzere var olan tüm internet siteleri arasında en yoğun kullanılan alan adı uzantısı ise .COM uzantısı. Elbette yalnızca .COM ile biten siteler değil, birbirinden farklı onlarca ve hatta yüzlerce uzantı ile biten siteler de var. Bu siteler arasında;

 • .Com ile biten siteler
 • .Net ile biten siteler
 • .Org ile biten siteler
 • .Co ile biten siteler
 • .Us ile biten siteler
 • .Com.tr ile biten siteler
 • .Gov.tr ile biten siteler

Ayrıca ‘’.Xyz’’, ‘’.Online’’, ‘’.Space’’ gibi yüzlerce uzantı türevi ile biten siteler mevcut. Peki, bunca farklı uzantının kullanılma sebebi nedir? .COM uzantısı ve diğer alan adı uzantılarının farkı var mı? .COM ile biten siteler nasıl bir avantaja sahipler? Şimdi bu soruların cevaplarını bulalım.

gTLD (Generic Top Level Domain) Faktörü

Birinci sınıf bir web sitesi oluşturmak için olmazsa olmaz ihtiyaç listesinin en başında, konusu ile direkt olarak ilişkilendirilen ve anahtar kelimeden oluşan bir alan adı, sonrasında da .COM uzantısı yer alır. Bir web sitesinin .COM ile bitmesi ve jenerik olması, gTLD olması ile alakalıdır. Generic Top Level Domain (gTLD) olarak açıklanabilecek olan bu durum, diğer tüm uzantılardan daha önemli bir avantaj elde edilmesine de sebep olur. Türkçesi ‘’Genel Üst Seviye Alan Adı’’ olarak oluşturulan bu tür web siteleri, henüz yayın hayatlarının başında büyük avantajlar yakalarlar.

Bir alan adının gTLD olması hakkında küçük bir örnek vermek gerekirse, konuyu şöyle de ele alabiliriz;

Bilmediğiniz bir lokasyondasınız ve bir bayan kuaförüne ihtiyacınız var. Bu ihtiyaç için internete ‘’bayan kuaförü’’ yazdınız ve sonuna bulunduğunuz semt ya da ili yazdınız. Yine örnek vermek adına, bu arama için ‘’Bayan Kuaförü İstanbul’’ bilgilerini kullanalım. Bu durumda karşınıza sıralanacak olan bayan kuaförü arama sonuçları arasında özgün ve SEO uyumlu makaleler içeren web siteleri ve en başta da .COM ile biten bayankuaforuistanbul.com çıkacaktır. Zira anahtar kelimenin kendisi ve .COM uzantısı, bu arama için dosdoğru olarak bir ilişkilendirme oluşturuyor. Elbette tek başına bu özellik arama motorunda ilk sırada yer alınmasını sağlamaz. Ancak, doğru içeriklere sahip olması durumunda genel üst seviye alan adı olarak bilinen gTLD özelliğini taşıyan bir domain, ilk sayfa ve ilk sıranın en büyük adayıdır.

.COM Açılımı Nedir? .COM Anlamı Nedir?

Uzun uzadıya konu edindiğimiz .COM uzantısı, elbette bir anlam ifade ediyor. Sadece üç harften oluşmayan ve perde arkasında bir anlam ifade eden bu kısaltma, ne yazık ki düşündüğünüz şekilde COMPUTER kelimesinin kısaltması değildir. Doğru bilgi şudur ki, .COM anlamı ‘Commercial’’ kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı “Ticari”dir. Bu bilgiye oldukça şaşıranlarınız ve anlam veremeyenleriniz olacaktır. Ancak, gerçek oldukça tatmin edici bir sebebe dayanıyor. ‘’.COM’’ alan adı uzantısı, yani ‘’Commercial’’ kelimesinin kısaltması, internetin ilk yıllarında ticari sebep ile internet sitesi sahibi olan firmalar adına düzenlenmiş bir uzantıydı. İnternetin yaygınlaşması sebebi ile genel kullanım için de kullanıma açılan .COM, daha sonra birçok kişi tarafından tercih edilmeye başladı.

.COM Uzantısının Avantajı Var Mı?

Sanal dünyada atılan her adımın bir avantajı ve bir dezavantajı var. Bu sebeple .COM ile biten siteler için de bu tür önemli avantajlar ve dezavantajlardan bahsetmemiz mümkün. Kendi dünyasını yaratan ve gerçek dünyaya yeniden şekil veren internet, herkes için oldukça önemli bir hale geldi. Bu açıdan bakıldığında .COM uzantısı ile biten özel bir alan adınız varsa, avantajınız büyük diyebiliriz. Tıpkı emlak piyasası gibi her geçen gün değeri artan jenerik domainler, .COM ile bitmeleri durumunda daha da değer kazanıyorlar. Bu hem ticari faaliyetlerinizin yoğunluğuna hem de arama motorlarında öne çıkmanız adına önemli bir detay.

.COM ile biten siteler, sahip oldukları kişi ve kurumlara oldukça önemli faydalar da sağlıyor. Kısaca ele almak gerekirse .COM uzantısı avantajları şunlardır;

 • Jenerik ve akla kolay gelen alan adı olmaları
 • Kurumsal/Ticari alan adı olabilmeleri
 • Fazla tercih edilmeleri sebebi ile alan adı satışlarında yüksek kar oluşturmaları
 • Daha çok tıklanma özelliği taşımaları
 • CRTL+ENTER Kombinasyonu ile anahtar kelimeye otomatik olarak eklenebilmesi
 • Arama motoru aramalarında en üst sıralarda olmaları

Diğer yandan, bu özel alan adı uzantısı için küçük bir dezavantajdan da söz edebiliriz. Bu küçük dezavantaj ise alan adınızın süresinin dolması esnasında diğer uzantılara göre daha pahalı bir maliyet içermesidir. Öte yandan, sıfırdan bir alan adı alıyorsanız, .COM uzantısı ile biten bir anahtar kelime sebebi ile bu maliyet daha da artabilir.

Bir yorum bırakınız...

*