Crack Nedir? Nasıl Yapılır? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Crack Nedir? Nasıl Yapılır? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

crack nedir

Bilgisayar oyun ve programlarla uğraşanlar Crack kelimesi ile çok fazla kez karşılaşmış hatta kullanmıştır. Crack dosyalarını bir çok kullanıcının oyun ve programları tam sürüm yapmak için kullandığı bilinmektedir. Bu makalede Crack nedir? Olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? konularını ele alacağız.

Crack Nedir?

Crack, bilgisayar dünyasında bir dosya veya programın sistemi içindeki bir açıktan yararlanarak program veya oyun dosyalarını değiştirmek demektir. Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısı orijinal olmayan bir oyunu veya programı bilgisayarına yüklemiş ve crack dosyası mutlaka kullanmıştır.

Ücretli oyun veya program demo veya deneme (Trial) sürümleri, belli bir süre veya kısıtlı kullanmaya izin verir. Bu tür oyun ve programlar Crack dosya ile tam sürüm haline getirelerek deneme ve demo sürümündeki tüm kısıtlamaları ortadan kaldırır. Crack sayesinde oyunlar, programlar sorunsuz çalışabilmektedir. Crack dosyaları, bir başka kaba tabirle programlara orjinalleştirme yapar, ancak online güncelleme destekli program veya oyunlara gelen güncelleştirmelerden veya online özelliklerden, genel anlamda faydalanamaz.

Cracker Nedir?

crack dosyası

Cracker, program, oyun veya dosyaların orijinalleri içerisindeki kodları bularak değiştirebilen veya söz konusu kodları kırma işlemini yapabilen kişilere verilen isimdir. Crackerlar uygulama, program veya oyunların çalışma prensiplerini etkileyebildikleri ve değiştirebildikleri için code reserver adıyla da anılırlar.

Herks Crak dosya yapamaz. Crack dosya yapacak Cracker, bilgisayar programlama ve kod yazma konusunda yeterli beceri ve bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Her program, uygulama veya oyunun kendine has farklı kodlama dili vardır ve bunlarda ise etkili olabilmek crackerın tecrübesiyle alakalıdır. Örnek vermek gerekirse Assembly diline hâkim bir kod yazıcı Dongle isimli bir programı rahatlıkla kullanabilmektedir.

Crack oluşturan veya kullananların temel prensibi ise piyasa değeri yüksek veya lisanslı program, oyun veya uygulamaları ücret ödemeden kullanmaktır. Görüp görebileceğiniz hemen her dosyanın, uygulamanın, programın veya oyunun kırılma işlemi crackerlar tarafından rahatlıkla yapılabiliyor.

Süre kısıtlı programlar, cd korumalı programlar ve şifre korumalı prgramlar gibi bir çok benzeri veya deneme sürümüne sahip programlar birbirilerinden farklı biçimde korunma sağlıyor. Register edilmesi gereken ve Windows işletim sistemine bağlı çalışan ve zamanla hata veren programlar bunların arasında kırılması en kolay programlardır.

Crack Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Crack dosyasının yapılışı uzmanlık isteyen br konudur. Burada Crack dosyasının genelde nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

  • İlk işlem olarak Cracklenmek istenen program veya oyun bilgisayara yüklenir.
  • Hiçbir değişiklik olmaksızın normal bir şekilde kurulum sağlanırsa oyun veya program “(C:)/Program Files/Program (oyun) Adı” alanına yüklenir.
  • Crack dosyaları genelde zip dosyası olarak indirlir. Zip dosyası içerisinden dosyalar dışarı çıkarılır.
  • Kurulumun hemen ardından zip dosyasından çıkarılan crack dosyaları  kopyalanır.
  • Kurulumun hemen ardından masa üstünde yer alan program veya uygulamanın kısa yoluna sağ tık yapılır ve exe dosyasının hedef yoluna gidilir ve kopyalanan dosyalar yapıştırılır.
  • Crack dosyasının yapıştırılma esnasında kullanıcılar “kaydet”, “değiştir” veya “ikisini de tut” gibi seçenekler ile karışılacaklardır. Bu aşamada “değiştir” seçeneği seçilmeli ardından da “kaydet” denilmelidir.
  • En son işlem ise uygulama veya oyunun yer aldığı dosya dizini içindeki uygulama veya oyunun aslını kısayol yaparak masa üstüne göndermektir.

Söz konusu crack dosyası indirilen oyun veya programın içerisinde yer almıyorsa sürüm bilgileri ile internet ortamından crack dosyası indirilerek de kurulum sağlanabilmektedir. Ancak crack dosyalar program, uygulama veya oyun dosya dizinlerinin içine .zip formatında atılmamalıdır.

Crack Yapmanın Olumsuz Yönleri:

Crack dosya kullanamanın elbette olumsuz yönleri de vardır. Hemen her sektörde olduğu gibi, kişiler emeklerinin karşılığını almak isteyeceklerdir ancak crack kullanılan program, uygulama ve oyunları sonucunda üretici veya yüklenici firma beklenmedik bir maddi verimlilikle karşılaşabilir ve bu da program üreticilerinden düş kırıklığına sebebiyet verebilir. Bir diğer değişle crack bir uygulama, oyun veya program üzerinde programcının verdiği emeği çöpe atmaktadır.

Bir başka olumsuz yönü ise “FPS” tipindeki oyunların online bir biçimde oynanmasına engel olmaktadır. FPS tarzı oyunları online olarak oynamak için orijinal sürümlerinin satın alınması gerekir. Bununla birlikte kullanıcılar cracklenmiş fps tarzı oyunlara gelen otomatik güncellemelerden mahrum kalmırlar.

Cracklenme işleminden esasen en fazla zararı bilgisayar oyunları almaktadır. Bununla birlikte bilgisayar oyun tasarımcıları zaman zaman getirdikleri güncellemeler ile bu durumla mücadele etmeye çalışmaktadır.

Steam gibi online oyunlarda Crack yönetmine sakın başvurmayın. Online oyun hesabınızın banlanması yüksek olasılıktır. Online oyunların yüksek güvenlik önlemleri vardır. Online oyunlar için crack hilelerinden uzak durun.

Crack Yapmanın Olumlu Yönleri:

Crack yapmanın olumsuz yönlerinin yanı sıra olumlu yönleri de pek tabii mevcuttur. Normalde bu oyun ya da programlara erişim sağlayamayacak kullanıcılar crack yolu ile erişim sağladıkları oyun ve programların popüler olmasına yol açarak istemeden hatta bilmeyerek bile reklamlarını yapmaktadırlar. Korsan oyuncuya izin veren cracklenmiş bir oyun normalde x kadar kullanıcıyı etkileyecekse, crack sayesinde 10x kullanıcıyı etkileyebilmekte ve bu durum daha sonra gelen sürümler için müşteri potansiyeline de artış sağlamaktadır.

Microsoft’un Windows işletim sitemlerinin yıllarca Crackli sürümlerin kullanılmasına izin vermesinin en  büyük sebeplerinden biri insaların kendi sistemlerini kullanmaya alıştırmış olmasıdır. Windows, bugün dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi haline gelmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...