Crack Nedir? Nasıl Yapılır? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Crack Nedir? Nasıl Yapılır? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

crack nedir

Bilgisayar oyun ve programlarla uğraşanlar Crack kelimesi ile çok fazla kez karşılaşmış hatta kullanmıştır. Crack dosyalarını bir çok kullanıcının oyun ve programları tam sürüm yapmak için kullandığı bilinmektedir. Bu makalede Crack nedir? Olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? konularını ele alacağız.

Crack Nedir?

Crack, bilgisayar dünyasında bir dosya veya programın sistemi içindeki bir açıktan yararlanarak program veya oyun dosyalarını değiştirmek demektir. Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısı orijinal olmayan bir oyunu veya programı bilgisayarına yüklemiş ve crack dosyası mutlaka kullanmıştır.

Ücretli oyun veya program demo veya deneme (Trial) sürümleri, belli bir süre veya kısıtlı kullanmaya izin verir. Bu tür oyun ve programlar Crack dosya ile tam sürüm haline getirelerek deneme ve demo sürümündeki tüm kısıtlamaları ortadan kaldırır. Crack sayesinde oyunlar, programlar sorunsuz çalışabilmektedir. Crack dosyaları, bir başka kaba tabirle programlara orjinalleştirme yapar, ancak online güncelleme destekli program veya oyunlara gelen güncelleştirmelerden veya online özelliklerden, genel anlamda faydalanamaz.

Cracker Nedir?

crack dosyası

Cracker, program, oyun veya dosyaların orijinalleri içerisindeki kodları bularak değiştirebilen veya söz konusu kodları kırma işlemini yapabilen kişilere verilen isimdir. Crackerlar uygulama, program veya oyunların çalışma prensiplerini etkileyebildikleri ve değiştirebildikleri için code reserver adıyla da anılırlar.

Herks Crak dosya yapamaz. Crack dosya yapacak Cracker, bilgisayar programlama ve kod yazma konusunda yeterli beceri ve bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Her program, uygulama veya oyunun kendine has farklı kodlama dili vardır ve bunlarda ise etkili olabilmek crackerın tecrübesiyle alakalıdır. Örnek vermek gerekirse Assembly diline hâkim bir kod yazıcı Dongle isimli bir programı rahatlıkla kullanabilmektedir.

Crack oluşturan veya kullananların temel prensibi ise piyasa değeri yüksek veya lisanslı program, oyun veya uygulamaları ücret ödemeden kullanmaktır. Görüp görebileceğiniz hemen her dosyanın, uygulamanın, programın veya oyunun kırılma işlemi crackerlar tarafından rahatlıkla yapılabiliyor.

Süre kısıtlı programlar, cd korumalı programlar ve şifre korumalı prgramlar gibi bir çok benzeri veya deneme sürümüne sahip programlar birbirilerinden farklı biçimde korunma sağlıyor. Register edilmesi gereken ve Windows işletim sistemine bağlı çalışan ve zamanla hata veren programlar bunların arasında kırılması en kolay programlardır.

Crack Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Crack dosyasının yapılışı uzmanlık isteyen br konudur. Burada Crack dosyasının genelde nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

  • İlk işlem olarak Cracklenmek istenen program veya oyun bilgisayara yüklenir.
  • Hiçbir değişiklik olmaksızın normal bir şekilde kurulum sağlanırsa oyun veya program “(C:)/Program Files/Program (oyun) Adı” alanına yüklenir.
  • Crack dosyaları genelde zip dosyası olarak indirlir. Zip dosyası içerisinden dosyalar dışarı çıkarılır.
  • Kurulumun hemen ardından zip dosyasından çıkarılan crack dosyaları  kopyalanır.
  • Kurulumun hemen ardından masa üstünde yer alan program veya uygulamanın kısa yoluna sağ tık yapılır ve exe dosyasının hedef yoluna gidilir ve kopyalanan dosyalar yapıştırılır.
  • Crack dosyasının yapıştırılma esnasında kullanıcılar “kaydet”, “değiştir” veya “ikisini de tut” gibi seçenekler ile karışılacaklardır. Bu aşamada “değiştir” seçeneği seçilmeli ardından da “kaydet” denilmelidir.
  • En son işlem ise uygulama veya oyunun yer aldığı dosya dizini içindeki uygulama veya oyunun aslını kısayol yaparak masa üstüne göndermektir.

Söz konusu crack dosyası indirilen oyun veya programın içerisinde yer almıyorsa sürüm bilgileri ile internet ortamından crack dosyası indirilerek de kurulum sağlanabilmektedir. Ancak crack dosyalar program, uygulama veya oyun dosya dizinlerinin içine .zip formatında atılmamalıdır.

Crack Yapmanın Olumsuz Yönleri:

Crack dosya kullanamanın elbette olumsuz yönleri de vardır. Hemen her sektörde olduğu gibi, kişiler emeklerinin karşılığını almak isteyeceklerdir ancak crack kullanılan program, uygulama ve oyunları sonucunda üretici veya yüklenici firma beklenmedik bir maddi verimlilikle karşılaşabilir ve bu da program üreticilerinden düş kırıklığına sebebiyet verebilir. Bir diğer değişle crack bir uygulama, oyun veya program üzerinde programcının verdiği emeği çöpe atmaktadır.

Bir başka olumsuz yönü ise “FPS” tipindeki oyunların online bir biçimde oynanmasına engel olmaktadır. FPS tarzı oyunları online olarak oynamak için orijinal sürümlerinin satın alınması gerekir. Bununla birlikte kullanıcılar cracklenmiş fps tarzı oyunlara gelen otomatik güncellemelerden mahrum kalmırlar.

Cracklenme işleminden esasen en fazla zararı bilgisayar oyunları almaktadır. Bununla birlikte bilgisayar oyun tasarımcıları zaman zaman getirdikleri güncellemeler ile bu durumla mücadele etmeye çalışmaktadır.

Steam gibi online oyunlarda Crack yönetmine sakın başvurmayın. Online oyun hesabınızın banlanması yüksek olasılıktır. Online oyunların yüksek güvenlik önlemleri vardır. Online oyunlar için crack hilelerinden uzak durun.

Crack Yapmanın Olumlu Yönleri:

Crack yapmanın olumsuz yönlerinin yanı sıra olumlu yönleri de pek tabii mevcuttur. Normalde bu oyun ya da programlara erişim sağlayamayacak kullanıcılar crack yolu ile erişim sağladıkları oyun ve programların popüler olmasına yol açarak istemeden hatta bilmeyerek bile reklamlarını yapmaktadırlar. Korsan oyuncuya izin veren cracklenmiş bir oyun normalde x kadar kullanıcıyı etkileyecekse, crack sayesinde 10x kullanıcıyı etkileyebilmekte ve bu durum daha sonra gelen sürümler için müşteri potansiyeline de artış sağlamaktadır.

Microsoft’un Windows işletim sitemlerinin yıllarca Crackli sürümlerin kullanılmasına izin vermesinin en  büyük sebeplerinden biri insaların kendi sistemlerini kullanmaya alıştırmış olmasıdır. Windows, bugün dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi haline gelmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*

Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...
en iyi blueetooth speaker

Bluetooth Hoparlör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji geliştikçe, birçok teknolojik aletin ve ek parçalarının kablosuz, uzaktan bağlantılı olacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bunlardan biri de bluetooth hoparlörlerdir. Günümüzde birçok sebeple kullanılan ...