Creative Commons ve Copyright Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Creative Commons ve Copyright Arasındaki Fark Nedir?

cc vs cCreative Commons ve Copyright, içerik oluşturucuların kitaplar, web siteleri, yazılımlar, filmler ve şarkılar gibi orijinal çıktılarıyla ilgili koşullarını belirtir.

Creative Commons Nedir?

cc

CC, 2001 yılında Lawrence Lessig, Hal Abelson ve Eric Eldred tarafından kurulmuştur. Creative Commons (CC) yasal olarak mevcut orijinal eserlerin sayısını artırmayı amaçlamaktadır. Amerikan kuruluşu olan kar amacı gütmeyen ve çevrimiçi hizmet veren kuruluş, kitlelere ücretsiz materyaller sunarak hizmet verir. CC lisansları, içerik oluşturuculara hangi hakların rezerve edildiğinden ve feragat edileceğine karar verme özgürlüğü verir. Halen YouTube ve Flickr gibi popüler çevrimiçi platformlara dahil edilmektedir.

Copyright Nedir?

c

Copyright (Telif Hakkı), orijinal eserlerinin kullanımı ve çoğaltılması ile ilgili kendine özgü haklar verir. Bu yasal hak, matbaaların, yazıcıların ortaya çıkmasıyla başladı. 1662 tarihli Basın Yasasının Lisansı ile İngiliz Parlamentosu, izinsiz kitap ve broşür basımına hitap etti.

Copyright , yazarların satış faaliyetlerini kolaylaştıran tüm yeni çalışmalara derhal uygulanan fikri mülkiyet altındaki yasalar grubundan biridir. Bir çalışan belirli bir materyal oluşturmak için para aldığında, işveren genellikle telif hakkını alır. Bir kişiye ait ürün veya eser izinsiz olarak çoğaltıldığında telif hakkı ihlali oluşur. Çoğu ülkede telif hakkı kaydı gerekli değildir. Sahibi tescilli olan eserin ortya çıkmasıyla telif hakkı başlar.

Creative Commons ve Copyright Arasındaki Farklar

 • Creative Commons, yalnızca zaten Copyright olan materyallere uygulanır; çünkü yazarın, çoğaltma, dağıtım, görüntüleme ve performansın temel izinleriyle ilgili koşullarını belirleyen bir lisanstır. Bir eserin orijinali oluşturulduğunda Copyright anında uygulanır.
 • Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Creative Commons, başkalarının bir yaratıcının eserini ticari olmayan amaçlarla kopyalayıp kullanmalarına izin verir. Bununla birlikte, Copyright ticari amaçlara, dolayısıyla kârın elde edilmesine izin verir. Yazar ayrıca ilgili imzalı sözleşmelerle telif hakkını ödünç verebilir veya atayabilir.
 • Web sitelerinde olduğu gibi, Creative Commons’ın da bir ofisi yok ve çevrimiçi olarak en rahat şekilde iletişim kurulabilir.
 • Her iki yetkilendirme de, kitapların, web sitelerinin, yazılımların, filmlerin ve şarkılar gibi içerik oluşturucuların çıktılarını korumayı amaçlar.
 • Creative Commons’ın sembolü Copyright’dır.
 • Creative Commons, kitleleri ücretsiz olarak serbest bırakarak fayda sağlayan, kar amacı gütmeyen bir Amerikan kuruluşudur.
 • Copyright, orijinal eserlerinin kullanımı ve çoğaltılması ile ilgili münhasır haklar verir.
 • Creative Commons, Copyright ile korunan eserlere uygulanırken, Copyright ortaya çıktığı andandan itibaren eserlere veya ürünlere uygulanır.
 • Creative Commons, 2001 yılında, ilk Copyright yasası 1662’de kuruldu.
 • Copyright yazarın ölümünden 50 yıl sonra sona erer.
 • Copyright ile karşılaştırıldığında, Creative Commons daha profesyoneldir.
 • Copyright’ın ofisi Washington’da iken, Creative Commons’ın ofisi yoktur ve çevrimiçi olarak erişilebilir.

 1. Avatar
  SB Mobile Mag
  20:32 27 Mayıs 2019 20:32

  Good post

 2. Avatar
  The Info Express
  20:33 27 Mayıs 2019 20:33

  Cool article

Bir yorum bırakınız...

*