CSS Nedir? CSS Nerelerde Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

CSS Nedir? CSS Nerelerde Kullanılır?

CSS 

CSS, Web siteniz için özel içerik oluşturmanıza olanak tanır. CSS, web tarayıcılarının CSS’nin temel font ve renk yönlerinden daha fazla kullanmaya başladığı 2000 yılına kadar popülerlik kazanmadı. CSS Düzey 1, CSS Düzey 2 ve CSS Düzey 3’ün birçok yönünü bile içeriyor.

CSS gelişmeye ve yeni stiller geliştirmeye devam ederken, web tarayıcıları bu tarayıcılara yeni CSS desteği getiren ve web tasarımcılarına güçlü yeni styling veren modülleri uygulamaya başladı. Geçmiş yıllarda, web sitelerinin tasarımı ve geliştirilmesi için CSS kullanmayı reddeden bazı web tasarımcıları vardı. CSS şimdi web tasarımında yaygın olarak kullanılan bir standart ve bu dilde temel bir anlayışa sahip olmayan bugün sektörde çalışan bulmanız zor olacak.

CSS Nedir?

CSS (Cascading Style Sheets), Web sayfalarının kodlanmasında kullanılan teknolojiden biridir. CSS’in harfleri basamaklı stil sayfası anlamına gelmektedir. “Stil sayfası” sözcüğünün kendisi anlamına gelir (HTML gibi, CSS dosyaları gerçekten de sadece çeşitli programlarla düzenlenebilir metin belgeleridir). Yıllarca belge tasarımı için stil sayfaları kullanılmıştır. Baskı veya çevrimiçi olsun, bir düzen için teknik özellikler bunlar.

Baskı tasarımcıları, tasarımlarının tam olarak özelliklere göre yazdırıldığından emin olmak için stil sayfalarını kullanmışlardır. Bir web sayfası için bir stil sayfası aynı amaca hizmet eder, ancak aynı zamanda görüntüleme motoruna (web tarayıcısı) görüntülenen belgenin nasıl işleneceğini anlatan ek işlevselliğe sahiptir.

CSS stil sayfaları, bir sayfanın farklı cihaz ve ekran boyutları için görünme biçimini değiştirmek için ortam sorgularını kullanabilir. Cascade, “basamaklı stil sayfası” teriminin özel bir parçasıdır. Bir web stili sayfası, bir şelale üzerinde bir nehir gibi bir stil sayfası dizisine basamaklı olarak tasarlanmıştır. Nehirdeki su şelale içerisindeki tüm kayalara çarpıyor, ancak dipteki sadece kayalar suyun nereye akacağını etkiliyor. Web stili sayfalarında basamaklı yayınlar için de geçerlidir.

Web tasarımcısı herhangi bir stil kullanmasa bile, her Web sayfası en az bir stil sayfası tarafından etkilenir. Bu stil sayfası, kullanıcı aracısı stil sayfasıdır – web tarayıcının, başka talimatlar verilmediği takdirde bir sayfayı görüntülemek için kullanacağı varsayılan stiller. Örneğin, varsayılan olarak köprüler mavi stiller olup altı çizilir.

Bu stiller bir web tarayıcısının varsayılan stil sayfasından gelir. Bununla birlikte, web tasarımcısı diğer talimatlar sağlıyorsa, tarayıcının hangi talimatların önceliğini bilmesinin gerekmesi gerekir.

Ancak ziyaret ettiğim sayfaların neredeyse tamamı o yazı tipi ailesinde ve boyutunda gösterilir. Bunun nedeni, kaskadın yazı tipi boyutunu ve ailesini yeniden tanımlaması için tasarımcılar tarafından ayarlanan ikinci stil sayfalarını tanımlaması, web tarayıcımın varsayılanlarını geçersiz kılmasıdır. Bir web sayfası için oluşturduğunuz stil sayfalarının tamamı, tarayıcının varsayılan stillerinden daha belirgindir.

CSS nerede kullanılır?

CSS, web sayfalarının bir web tarayıcısından daha başka medyada görüntülendiğinde nasıl görünmesi gerektiğini tanımlamak için de kullanılabilir. Örneğin, web sayfasının nasıl çıktı alacağını tanımlayan bir baskı stil sayfası oluşturabilirsiniz. Gezinme düğmeleri veya web formları gibi web sayfası öğelerinin basılı sayfada hiçbir amacı olmaması nedeniyle, bir sayfa yazdırıldığında bu alanları “kapat” için bir Baskı Stili Sayfası kullanılabilir.

Bir yorum bırakınız...

*