Dalgalar, Titreşim ve Frekanslar Hakkında Bilgiler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Dalgalar, Titreşim ve Frekanslar Hakkında Bilgiler

frekans

Dalgalar, uzayda bir titreşim veya rahatsızlığın neden olduğu bir kıpırdatmadır. Enerjiyi bir konumdan diğerine taşıma kabiliyetine sahiptirler. İki farklı dalga tipi vardır; enine ve boyuna. Enine dalga, dalganın hareket ettiği yöne dik olarak titreştiği dalgadır. Sıkıştırma dalgası olarak da adlandırılan uzunlamasına bir dalga, titreşimin dalganın hareket ettiği ile aynı yönde olduğu bir dalgadır.Bir dalga veya titreşimin belli bir süre boyunca ne sıklıkta gerçekleştiği, dalgaların frekansını belirler.

Frekans, birim zamandaki dalga sayısıdır. Hertz ise frekans birimidir. Bir dalganın hareket hızı, bu frekansla çarpılan dalga boyudur. Bir dalganın genliği, dalganın yer değiştirdiği maksimum mesafedir.

Dalgalar, birkaç farklı davranışla farklı gruplara ayrılmaktadır. İki tür girişim vardır. Yapıcı girişim, iki veya daha fazla dalganın birleşmesi ve ortaya çıkan dalganın genliğinin artmasıdır. Yıkıcı girişim, iki veya daha fazla dalganın birleşmesi ve ortaya çıkan dalganın genliğinin azalmasıdır.

Dalgalar da dağılır. Kırınım, bir bariyere çarptıklarında dalgaların bükülmesidir. Ses moleküllerdeki titreşimlerin bir sonucu olarak moleküllerin sıkışmalarına ve geri çekilmelerine neden olarak sesleri uzunlamasına bir dalga haline getirir.

Tüm materyal nesneleri ses çıkarmak için titreşebilir. Düzgün olan şey, tüm nesnelerin belirli bir frekansta doğal olarak titreşeceğidir. Buna doğal frekans denir. Bir örnek, büyük bir kalın gitar teli, düşük bir frekansta doğal olarak titrer. Daha küçük, ince bir gitar teli yüksek frekansta titrer. Genellikle daha büyük ve daha uzun nesneler daha düşük doğal frekanslara sahipken, daha küçük ve daha kısa nesneler daha yüksek doğal frekanslara sahiptir.

Tüm nesnelerin doğal bir frekansı vardır. Bir şeyi doğal frekansında bastırdığınızda buna rezonans

denir . Rezonans, eşleşen frekansları içerir. Diyelim ki bir müzik setinde müzik çalıyorsunuz ve ara sıra odadaki başka bir şey titriyor (vazo gibi ) bu bir rezonans örneği.

Belirli bir anda, müzikteki ses dalgalarının frekansları, vazoların doğal frekansıyla eşleşti ve vazo yankılandı, yani artan bir genlikle titredi. Renozans etkisinin Meksika’da ki büyük depremle de alakası vardır. Bu deprem de büyük ve uzun yapılar ciddi zarar almışken küçük binalar ayakta kalmayı başarmıştır.

Bir yorum bırakınız...

*

vivo x50

Vivo X50 Pro+ Özellikleri ve Fiyatı

Yakın zamanda tanıtılacak olan Vivo X50 Pro+ cihazı Weibo’da sürpriz şekilde ortaya ...
overwatch sistem gereksinimleri

Overwatch Sistem Gereksinimleri 2020

Overwatch oyununu oynamak istiyorsanız ve sistem gereksinimlerini merak ediyorsanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz ...
https neden gerekli

HTTPS Protokolü Nedir? Neden Gereklidir?

Https internet ortamında sürekli karşımıza çıkan bir kısaltmadır. Eğer bu protokolün ne ...
gsm

GSM İletişim Teknolojisi Nedir?

GSM tabirini daha önce mutlaka görmüş ve merak etmişsinizdir. Bizde bu tabirin ...
widows movie maker

Movie Maker Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcılar, çektikleri videoları son derece kolay ve profesyonel bir ...
half life

Half Life 1 Sistem Gereksinimleri

Günümüzün eskimeyen oyunları arasında yer alan Half Life Serisi, 1998 yılında Valve ...
siber suçlar

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar ile fark etmeden daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, bir oyun ...
IMEI Ne

*#06# Nedir Ne İşe Yarar?

*#06# Nedir Ne İşe Yarar sorusunun cevabını arayanlar ağırlıklı olarak kimlerdir biliyor ...