DDoS Nedir ve DDoS Saldırıları Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

DDoS Nedir ve DDoS Saldırıları Nasıl Yapılır?

DDoS

DDoS’u tanımlarken ilk önce açılımını ve Türkçe karşılığını bilmemizde fayda var. İngilizcesi Distributed Denial of Service olan DDoS’un Türkçe karlışığı “Dağınık Hizmet Engelleme ve Reddi”dir.

DDoS saldırılarının ana hedefi bilgi güvenliği kavramlarından olan erişilebilirliktir. Daha önceleri sadece DoS olarak bilinen tek bir kaynaktan seçtiği hedefe doğru tabiri caizse saldırı yapma diyebileceğimiz saldırı türü gün geçtikçe saldırı şiddetinin yükselmesiyle birçok kaynaktan tek bir hedefe doğru yapılan saldırı şeklini almıştır.

DDoS saldırıları ve bu tür diğer saldırılar genellikle herhangi bir şirketin resmi web sitesini sağlayan sunucu (altyapısı) gibi kullandığı herhangi bir ağ kaynağı için geçerli kılınmış olan boyut (kapasite) sınırlarından beslenir.

DDoS saldırılarının ana hedefleri

 şunlardır;

  • E-ticaret (internetten alış veriş) siteleri
  • Online bahis veya kumarhane siteleri
  • Diğer online hizmete dayalı tüm işletmeler

DDoS Saldırıları Nasıl Gerçekleşir?

DDoS saldırıları bilindiğinin aksine sadece kapasiteyi zorlayan veya kapasite üzeri isteklerle yapılmayabilir. Kaynağından hedeflenen sistemlerden özenle seçilen açıklar da sistemlerin erişilebilirliği açısından risk taşımaktadır. Günümüzün popüler işletim sistemlerinde (Windows, Linux, Ubuntu vb.), popüler web sunucularında (Apache, IIS vb.) geri plandaki yazılım sunucularında ya da sistemlerin diğer bileşenlerinde bulunan açıklardan yararlanarak, sistemleri pasifize edecek şekilde istekler gönderildiğinde, sistemlerin her hangi bir bileşimi bu isteklere yetişememesi durumunda sistemi erişilemez hala getirecektir.

DoS saldırıları bu günlerde kolay bir şekilde isteyen herkesin yapabildiği bir şey hale gelmiştir. Sosyal paylaşım siteleri, forumlar vb. bilgi paylaşım sitelerinden yararlanarak çok fazla teknik bilgi bilmeyen kişiler bile bu saldırıları yapabilecek hale gelmişlerdir. Arama motorlarından bulunup indirilen basit ve işlevsel olmayan programlarla bile kullanıldığında bir sistemi kurban seçip sadece IP adresini veya alan adını girerek bir web sitesini erişilemez hale getirmek mümkündür.

Günümüzde DDoS Saldırılarının Durumu

Bilgisayarın hayatımıza net bir şekilde girdiği yıllar özellikle 1999’dan sonra bu tür suç oluşturan etkinliklerin etkisi oldukça fazlaydı ve yeterli güvenlik sistemi olmadığından saldırılar kolayca yapılabiliyordu. Günümüzde ise başarılı sayılacak DDoS saldırıları oldukça azalmış durumdadır.

DDoS saldırılarının günümüzde bu kadar azalmasının başlıca sebepleri; evrensel olarak bu saldırıların suç olarak kabul edilmesi ve yasal işlemler gerektirdiği, DDoS saldırısına karşı alınan önlem ve güvenlik çalışmaları, DDoS’a karşı internette artan bilgi haznesi ve insanların bu önlemleri artık kendi yöntemleri ile de alabilmesidir. Eğer bir şekilde DDoS saldırısına maruz kalırsanız herhangi bir maddi manevi kaybınızda kendinizi yasal olarak savunma hakkına sahipsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...
javascript nedir

JavaScript Nedir? Ne İşe Yarar?

JavaScript, günümüzün en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Temel de ...