Denuvo Nedir ve Oyuncular Neden Sevmiyor? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Denuvo Nedir ve Oyuncular Neden Sevmiyor?

denuvo

Denuvo, oyun geliştiricilerin oyunlarına dahil etmeyi seçebilecekleri bir korsanlıkla mücadele (DRM) çözümüdür. Oyuncular Denuvo için yıllardır üzülüyorlar . Denuvo son testlere göre oyunları yavaşlatıyor.

Denuvo Nedir?

Denuvo, oyun geliştiricileri için dijital haklar yönetimi – digital rights management (DRM) çözümüdür. Denuvo’yu lisanslayabilir ve bilgisayar oyunlarına entegre edebilirler. Denuvo yazılımı korsanlığa karşı koruma sağlar. İnsanların oyunları “kırmalarını” ve ücretsiz olarak dağıtmalarını zorlaştırmak için tasarlanmıştır.

Korsanlığa karşı çözümün hiç biri mükemmel değildir, ancak Denuvo “en uzun cracksiz sürüm penceresi” sözü verir. Diğer bir deyişle, oyun geliştiricileri oyunlarının bir süre kırılmayacağını ümit ediyorlar.

Denuvo, bilgisayarınıza yüklenmiş ek bir yazılım değildir ve yüklü yazılım listenizde görmezsiniz. Denuvo’yu kullanan bir oyunda, Denuvo’nun korsanlıkla mücadele yazılımı var. Oyun çalışıyorsa, Denuvo oyunun bir parçası olarak çalışıyor. Bir oyunu kırmak isteyen herkes Denuvo korumasını aşmalıdır, bu da bu süreci zorlaştırır.

Oyun Performansını Etkiler mi?

Resmi Denuvo web sitesinde, “Oyun performansı üzerinde hiçbir belirgin etkisi yoktur ve Orijinal oyun çalıştırılabilir oyunların herhangi bir çöküşü için suçlanamaz” diyor.

Ama tam tersine çok fazla iddia var. TEKKEN 7’nin yöneticisi, Denuvo’nun DRM’yi oyunun PC versiyonundaki performans problemlerinin olduğunu söyledi.

Bazı oyun geliştiricileri, oyunu yayınlandıktan sonra Denuvo’yu oyunlarından çıkardı. Extreme Tech’in belirttiği gibi, Denuvo neredeyse her test oyunda performans sorunlarına neden oluyor. Daha uzun yükleme sürelerinden kare hızındaki düşüşlere kadar Denuvo’nun koruması işleri yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Cracklemeler Durur mu?

Oyuncuların neden Denuvo’yu sevmediği açık. Ancak oyun geliştiricileri kullanmaya devam ediyor çünkü bazen cracklemeyi yavaşlatıyor ve korsanlığı daha da zorlaştırıyor. DOOM gibi bazı oyunlar piyasaya sürüldüğü gün kırıldı. Sonic Mania gibi bazıları piyasaya sürüldükten bir hafta sonra kırıldı. Fakat Denuvo, oyunlar için çok fazla zaman alıyor gibi görünüyor. Assassin Creed: Origins 99 gün boyunca kırılmadı.

Oyun geliştiricileri için oldukça önemli bir şey. Oyuncular ilk üç ay içinde oynamak istiyorlarsa, oyunu satın almaları gerektiği anlamına gelir; bu da teorik olarak daha fazla satış sağlar. Orijinal oyun satın alan bir oyuncuysanız, Denuvo sizin için hiç bir şey ifade etmez. Hatta dezavantaj olarak iddia olarak Denuvo performans sorunlarına neden olma ihtimali vardır.

Oyun geliştiricilerin oyunlarına Denuvo eklerken sıklıkla sorunlara neden olabilir. Maalesef, oyun geliştiricilerin Denuvo’yu kısa süre içinde kullanmayı bırakmayacakları gibi görünüyor. Oyun geliştiricileri Denuvo’yu ekleyerek daha fazla para kazanacaklarını düşünüyor. Kendi açılarından haklılık payı vardır.

Umarım, Denuvo’nun gelecekteki bir sürümü veya rakip diğer bir korsanlıkla mücadele programı, geliştiriciler için kaynaklar üzerinde daha hafif olarak aynı hedefleri gerçekleştirebilir. Bazı oyun geliştiricileri elbette Denuvo’yu kullanmıyor. CD Projekt Red, The Witcher 3’te korsanlıkla mücadele yazılımı kullanmaz.

Bir yorum bırakınız...

*

android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...