Denuvo Nedir ve Oyuncular Neden Sevmiyor? | Sonsuz Teknoloji

Denuvo Nedir ve Oyuncular Neden Sevmiyor?

denuvo

Denuvo, oyun geliştiricilerin oyunlarına dahil etmeyi seçebilecekleri bir korsanlıkla mücadele (DRM) çözümüdür. Oyuncular Denuvo için yıllardır üzülüyorlar . Denuvo son testlere göre oyunları yavaşlatıyor.

Denuvo Nedir?

Denuvo, oyun geliştiricileri için dijital haklar yönetimi – digital rights management (DRM) çözümüdür. Denuvo’yu lisanslayabilir ve bilgisayar oyunlarına entegre edebilirler. Denuvo yazılımı korsanlığa karşı koruma sağlar. İnsanların oyunları “kırmalarını” ve ücretsiz olarak dağıtmalarını zorlaştırmak için tasarlanmıştır.

Korsanlığa karşı çözümün hiç biri mükemmel değildir, ancak Denuvo “en uzun cracksiz sürüm penceresi” sözü verir. Diğer bir deyişle, oyun geliştiricileri oyunlarının bir süre kırılmayacağını ümit ediyorlar.

Denuvo, bilgisayarınıza yüklenmiş ek bir yazılım değildir ve yüklü yazılım listenizde görmezsiniz. Denuvo’yu kullanan bir oyunda, Denuvo’nun korsanlıkla mücadele yazılımı var. Oyun çalışıyorsa, Denuvo oyunun bir parçası olarak çalışıyor. Bir oyunu kırmak isteyen herkes Denuvo korumasını aşmalıdır, bu da bu süreci zorlaştırır.

Oyun Performansını Etkiler mi?

Resmi Denuvo web sitesinde, “Oyun performansı üzerinde hiçbir belirgin etkisi yoktur ve Orijinal oyun çalıştırılabilir oyunların herhangi bir çöküşü için suçlanamaz” diyor.

Ama tam tersine çok fazla iddia var. TEKKEN 7’nin yöneticisi, Denuvo’nun DRM’yi oyunun PC versiyonundaki performans problemlerinin olduğunu söyledi.

Bazı oyun geliştiricileri, oyunu yayınlandıktan sonra Denuvo’yu oyunlarından çıkardı. Extreme Tech’in belirttiği gibi, Denuvo neredeyse her test oyunda performans sorunlarına neden oluyor. Daha uzun yükleme sürelerinden kare hızındaki düşüşlere kadar Denuvo’nun koruması işleri yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Cracklemeler Durur mu?

Oyuncuların neden Denuvo’yu sevmediği açık. Ancak oyun geliştiricileri kullanmaya devam ediyor çünkü bazen cracklemeyi yavaşlatıyor ve korsanlığı daha da zorlaştırıyor. DOOM gibi bazı oyunlar piyasaya sürüldüğü gün kırıldı. Sonic Mania gibi bazıları piyasaya sürüldükten bir hafta sonra kırıldı. Fakat Denuvo, oyunlar için çok fazla zaman alıyor gibi görünüyor. Assassin Creed: Origins 99 gün boyunca kırılmadı.

Oyun geliştiricileri için oldukça önemli bir şey. Oyuncular ilk üç ay içinde oynamak istiyorlarsa, oyunu satın almaları gerektiği anlamına gelir; bu da teorik olarak daha fazla satış sağlar. Orijinal oyun satın alan bir oyuncuysanız, Denuvo sizin için hiç bir şey ifade etmez. Hatta dezavantaj olarak iddia olarak Denuvo performans sorunlarına neden olma ihtimali vardır.

Oyun geliştiricilerin oyunlarına Denuvo eklerken sıklıkla sorunlara neden olabilir. Maalesef, oyun geliştiricilerin Denuvo’yu kısa süre içinde kullanmayı bırakmayacakları gibi görünüyor. Oyun geliştiricileri Denuvo’yu ekleyerek daha fazla para kazanacaklarını düşünüyor. Kendi açılarından haklılık payı vardır.

Umarım, Denuvo’nun gelecekteki bir sürümü veya rakip diğer bir korsanlıkla mücadele programı, geliştiriciler için kaynaklar üzerinde daha hafif olarak aynı hedefleri gerçekleştirebilir. Bazı oyun geliştiricileri elbette Denuvo’yu kullanmıyor. CD Projekt Red, The Witcher 3’te korsanlıkla mücadele yazılımı kullanmaz.

Bir yorum bırakınız...

*