Depolama Birimi Olarak Hard Disk (HDD) mi SSD mi Satın Almalı? | Sonsuz Teknoloji

Depolama Birimi Olarak Hard Disk (HDD) mi SSD mi Satın Almalı?

hdd ve ssd

Bilgisayarda verileri depolamak için kullandığımız donanımsal parçalar bulunur. HDD ve SSD birer depolama birimi evet ama verileri depolama biçimleri çok farklı. Aralarında performans, kullanım, okuma ve yazma hızı, teknoloji gibi farklar da vardır bundan kaynaklanan birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlar bulunuyor.

Sabit Disk Sürücüsü (Hard Disk Drive – HDD)

Sabit sürücüler 50 yıldan uzun süredir kullanıyor ve eski bir teknoloji olmasına karşın zamana bağlı olarak depolama alanları arttırılarak, fiziksel boyutları küçülterek günümüze kadar gelmeyi başarmışlardır. Sabit disk sürücüleri, bir veya birden fazla hassas plakadan oluşur, bu plağa okuma/yazmayı sağlayan kafa hareket ederek verileri yazar veya okur.

Hard diskin en büyük dezavantajı verileri fiziksel olarak bulmasıdır, elektronik olarak bulma fiziksel olarak bulmaya göre daha kısa sürer. Ayrıca HDD’ler yere düşürüldüğünde arızalanabilir ve nispeten daha ağırdır. En büyük avantajları ise SSD’lerden daha ucuz olması ve bozulduğunda verilerin bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından kurtarılmasının mümkün olmasıdır.

Katı Hal Sürücüsü (Solid State Drive – SSD)

Katı hal sürücüsü, daha üstün performans sağlar bu da verileri elektronik olarak okuma/yazma yapmasından kaynakladır. Katı hal sürücüleri elektronik olarak direkt bilgisayara bağlanır, hard disk gibi plaka ve okuma/yazma yapan kafa mekanizması yoktur. Hareketli parçalar olmadıkları için daha dayanıklılardır ve daha soğuk çalışırlar, hard diskte hareketli parçalar bulunduğundan, hard diskler daha kolay ve çok ısınırlar.

SSD söz konusu olduğunda en büyük dezavantaj HDD gibi eski bir teknolojinin yanında çok daha yeni oldukları için pahalı olmalarıdır. En büyük avantajı ise oyunları, uygulamaları ve diğer her şeyi daha hızlı çalıştırırlar. Katı hal sürücüleri daha hafiftir, az enerji kullandıkları için bilgisayar çok az ısınır.

Hard Disk (HDD) mi Katı Hal Sürücüsü (SSD) mi Kullanılmalı?

Aralarındaki en büyük fark, verileri yazmak ve okumak için olan sistemlerinin farklı olmasıdır. Ama depolama birimi olarak iki diski de kullanmak mümkün. HDD ucuz olduğu için aynı fiyata daha çok depolama alanı elde edebilirsiniz ama hard diskler yavaş, az dayanıklı ve enerjiyi çok kullanırlar.

SSD daha pahalı bir parça ve aynı alanda veri tutmak için bu depolama birimi daha fazla pahalı ama daha hızlı, daha dayanıklıdırlar ve daha az enerji kullanırlar. Buna karşın hareketli parçalar olmadıkları için katı hal sürücülerinin her ne kadar dayanıklı olduğu söylense de arıza ihtimalinde verilere ulaşmanız mümkün değildir çünkü verileri elektronik olarak saklar. Ama hard disklerin içindeki veriler için aynısının geçerli olmadığından bahsedilmişti, hard disk verileri mekanik olarak saklar.

Sonuç olarak SSD, verileri depolamanın yanı sıra bilgisayarın daha hızlı çalışmasın sağlar.  HDD ise, depolama odaklı çalışır, bilgisayarı hızlandırmda etkili değildir.

  1. Avatar

    yazının sonu karışık olmuş. Kafası karışık birinin cümleleri olmuş.

Bir yorum bırakınız...

*