Deprem Öncesi, Anı ve Sonrası Alabileceğiniz Önlemler | Sonsuz Teknoloji

Deprem Öncesi, Anı ve Sonrası Alabileceğiniz Önlemler

ilk yardım
Deprem, ülkemizde sık görülen doğa olayıdır. Periyodik zamalarla ülkemizde büyük depremler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Ne zaman olacağı bilinmeyen büyük istanbul depremi beklenmektetir. Ancak yeterince önlem almaktamıyız. Devletin alacağı önlemlerin yanı sıra bireylerin de alabileceği önlemler vardır. Deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrasında ne gibi önlemler almalıyız?

Deprem Öncesi

Deprem öncesinde aldığımız kararlar kadar uygulama da önemli bir rol oynamaktadır. Özelikle son yıllarda artan deprem hareketliliği insanlar üzerinde önemli bir etki yaratmaktadır. Depremden hemen önce Deprem çantanızın tam içerikli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aynı şekilde deprem anında nerede olduğunuzu bilemeyeceğiniz için nerede ne yapılması gerektiğini de öğrenmelisiniz.

Günümüzde pek çok kişinin deprem çantası bile bulunmamakta. Depremden önce ev içerisinde ki farklı alanları hayat üçgeni oluşturmak adına belirlemelisiniz. Sert ev eşyalarının yanında boş alan varsa ve cam, kolon gibi ilk zarar görebilecek cisimler yoksa bu alanları hayat üçgeni açısından belirlemeniz mümkündür.

Deprem öncesi araba içerisinde olmanız ihtimali ile de mutlaka araç içerisinde deprem çantası bulundurmanız gerekiyor. Özellikle araçlarınızın bir ev gibi düşünülmesini sağlayın. Çünkü büyük bir deprem olduğunda belki de artık eviniz olmayacak. O yüzden araç içerisine Gıda, tıp eşyaları gibi 24-72 saat sizi ayakta tutacak şeyleri eklemelisiniz. En önemli diğer madde ise toplanma alanlarının olduğu bir kağıt fotokopisinin bulundurulmasıdır.

Deprem Anında

Deprem gerçekleştiği sırada ilk olarak bir depremi anlamaya çalışırsınız. Büyük bir deprem olduğunu 3. Saniyeden itibaren öğrenebilirsiniz. Direkt olarak güvenli bölgeye yönelmelisiniz. Deprem anında ayakta kalmanız sizleri ciddi bir hatayla karşı karşıya bırakabilir. Güvenli alanınız olmasa bile çökmeniz sizleri biraz daha güvene almaktadır. Deprem anında asla dışarı çıkmayı denemeyin. Deprem anı binadan çıksanız bile üzerinize düşecek binaların molozunu kaldıramassınız ve en zararı siz görürsünüz.

Deprem Sonrası

Deprem sonrası etkilerini anlamanız gerekiyor. Mesela güvenli bölgede üzerinizde bir miktar boşluk ve moloz yığıntısı varsa büyük bir depremin olduğunu anlarsınız. Eviniz de bir zarar görmeseniz bile merdivenlere yönelmeyin oralar da kopmalar gerçekleşmiş olabilir. Dışarıda iseniz deprem sonrası hiç bir hat çekmez. Deprem sonrası en iyi iletişim yöntemi telsizdir. Genişliği 10 km alanda yayılabilen telsizler ciddi bir iletişim ağı. Deprem sonrası ilk olarak neler olup bittiğini anlayın. Sonrasında dışarı çıkma ihtimaliniz var ise bunu değerlendirin. Fakat moloz altında iseniz asla bunu denemeyin. Deprem çantanız ile kurtarılmayı beklemelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*