Depremlerin Önceden Belirtileri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Depremlerin Önceden Belirtileri Nelerdir?

depremDepremler gezegenimizin doğal sismik olaylarıdır. Depremler meteorolojik olaylar gibi kolayca tespit edilemez. Çünkü meteorolojik olaylar gözlemlenerek atmosfer olaylarını kapsayan bir sektör iken depremler yer altında gerçekleştiğinden sadece deprem anı onu yaşamamız mükündür.

Depremlerin Neden Önceden Öğrenilmesi Zor ?

Çok basit. Depremler daha doğrusu büyük depremler her zaman olmamaktadır. Dünyamız farklı levhalar üzerine kurulmuştur. Bu levhalar da büyük depremler için on yıllar gibi sürelerin geçmesi gerekmekte. Bunun içinde teknolojik araçlara ihtiyaç duyuluyor. Teknolojik araçlar da günümüzde yeni yeni verilerin kayıt alınması gibi olayları taşımakta olduğundan. Günümüz de resmi olarak da deprem tahmini yapılamamakta. Örnek olarak 20 Yılda 1 büyük deprem yaşarken Büyük ve şiddetli yağışları sadece yılda en az 10’dan fazla yaşıyoruz. Gözlemleme açısından da zorluğu yaşanan depremler bizlere bundan yıllar sonra tahmin edilebilmeyi kolaylaştırabilen aletlerin ortaya çıkmasıyla merakımızı son bulduracak.

Deprem Öncesi Belirtiler

Deprem belirtileri saatler, günler, haftalar öncesinden ortaya çıkmaktadır. Küçücük karıncaların bile deprem belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

Deprem öncesi belirtiler daha çok atmosfer de yani doğa da gerçekleşen belirtilerdir. Sismik makineler üzerinde ki veriler de 2000 yılından itibaren yavaş yavaş yükselişe geçmekte. Halen test aşamasında olan bu sayısal verilerin ilerleyen süreçte daha da belirgin hale gelmesi bekleniyor.

Depremlerin nasıl gerçekleştiğinin sayısal ve grafikler üzerinden anlaşılması gerekmekte. Bu da bilimin yapacağı iştir. Bilimsel açıdan deprem öncesi anı ve sonrası oluşabilecek sayısal değerlerin verilerin rapor haline getirilmesi son derece önemlidir.

Özellikle Asya ülkelerin de bunun gibi birçok veriler rapor haline getirilip analiz edilmekte.

Deprem öncesi köpekler hiçbir zaman belirti vermez. Köpekler deprem anı veya bir kaç saniye öncesinden havlamaya başlamaktadırlar. Onun yerine karıncaların üst katta ki binalara yükselmesi deprem ihtimali oluşturmaktadır.

Aynı şekilde deprem bulutları gerçeğini de unutmamalısınız. Deprem bulutları ince parçacıklar halinde yer altında oluşan değişimin yer yüzüne çıktığının kanıtı niteliğindedir. Deniz suyu sıcaklıklarının da yükselmesi yine deprem öncesi belirtiler arasında yer almaktadır. Depremler bunun gibi belirtiler ile oluşma aşamasına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*