DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir ve Ne İşe Yarar?

dhcp yapısı

Dynamic Configuration Protocol  (DHCP) İnternet ile bağlantı kurabilmesi için IP adresi alan cihazların kontrol edilmesine olanak tanır. Genellikle, IP ataması otomatiktir, ancak statik IP’lere ihtiyacınız varsa, DHCP’ye ihtiyaç duyarsınız.

Bir ağa bağlanan her cihazın bir IP adresine ihtiyacı vardır.  DHCP, cihazları ağa bağlamanın daha kolay olmasını sağlayan bu işlemi otomatikleştiriyor. DHCP sunucuları veya yönlendiricileri, bir dizi tanımlanmış kurala dayanarak bu işlemi yapar. Çoğu yönlendirici, örneğin 192.168.0.x aralığını kullanacak şekilde ayarlanmıştır, bu nedenle ev iş yerleri ağlarında böyle IP adreslerini sıkça görürsünüz.  Bu IP numarası yerel IP adresidir. İnternet’e bağlandığınız asıl IP numarası değildir. Bu konu ile ilgili daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

DHCP Ne Yapar?

DHCP, ayarlarınıza modeminizin ara yüzünden ulaşabilirsiniz. Bu arayüze genellikle web tarayıcınızın URL’sine 192.168.1.1 yararak ulaşabilirsiniz. Modeminizin ara yünden “Ağlar” bölümünde DHCP ayarlarına ulaşabilirsiniz. Her modemin farklı ara yüzü mevcuttur.

DHCP’yi IP adresleri aralığını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Eğer bu aralığı 192.168.0.1’de başlayıp 192.168.0.100’de bitiyorsa, ağınıza bağlana yeni cihazlar bu aralıktan IP adresi alacaktır. 192.168.0.101 ‘e atanmış bir cihazı asla olmayacaktır. Bunun yanında, aynı anda ağa kaç cihazın bağlanacağını kontrol edebilirsiniz. IP aralığını  düşük tutarak istemeden yeni cihazların bağlanmasını önleyebilirsiniz.

Dinamik Olarak Atanan Adresler

DHCP sunucusu bir IP Adresi atadığında, bunu bir kiralama sistemi altında yapar. Makine bu IP adresini belirli günlerde tutar ve ardından IP adresini yenilemeyi dener. Herhangi bir yenileme sinyali gönderilmezse, yani IP adresi alan cihaz uzun bir zaman kullanılmaz ise  DHCP sunucusu başka bir cihaza atamak için IP adresini geri alır. Yenileme sinyali algılandığında, cihaz IP adresini başka  cihaz bağlandığında kullanmak için hafızasında muhafaza eder. Bu nedenle IP adresiniz zaman zaman değişiyor gibi görünebilir.

Statik IP Adresleri

dhcp ıp

Ağa bağlı bir yazıcınız veya medya sunucunuz varsa yani evdeki veya küçük çaplı iş yerinizdeki bir cihazı server olarak kullanacaksanız IP adresinin değişmesi sorunlar yaşamanıza sebep olur. Modeminiz, elektrik kesintisi nedeniyle veya sinir bozucu bir sorunu çözmeye çalıştığınız için yeniden başlatılırsa, Dinamik olarak oluşturulan tüm IP adresleri yeniden atanabilir. Bu tür olası karşısında, Statik IP adresi manuel olarak atanması sorunu çözecektir.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...