Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler ve Duruş Bozukluğu | Sonsuz Teknoloji

Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler ve Duruş Bozukluğu

duruş bozukluğu
Günümüzde duruş bozuklukları; pek önemsenmeyen ama gelecekte büyük sorunları meydana getirecek, sonuçlarını yaşadıktan sonra, yapılan hatanın farkına varılan ama iş işten geçmiş birçok alışkanlıklarımızdan sadece biridir. Teknolojinin ilerlemesiyle ivme kazanan bu hastalıklar. İnsanların yapısını değiştirdiği ve gelecek nesillerin bu değişiklikten nasibini alacağı birçok bilim insanları tarafından bangır bangır duyurulmaktadır. Bu duruş bozukluklarının tek sebebi tabikide sadece teknolojiyle sınırlı değil.

Teknolojinin getirmiş olduğu tembellik dışında birçok sebep bulunmakta.Günlük hayatta yoğun geçirilen iş günleri, yoğun araç kullanımı araba, motorvs. Çağın hastalığı bilgisayar ve daha birçok örnek sayabiliriz. Tam bu satırları okurken bile ara verip kendinize baktığınızda ne kadar enteresan şekiller içinde bu yazıyı okuduğunuzu göreceksiniz. Bu konu gün içerisinde kesinlikle akıllardan çıkmaması gereken bir hal aldı. Hani küçükken büyüklerimiz derdi her işten önce Bismillah çekmeden işe başlama diye bende size diyorum ki gün içerisinde yapmış olduğunuz her eylemden önce duruş pozisyonunuza sağlıklı bir açıdamı değilmi diye kontrol edin. Edin ki gelecekler bizim yüzümüzden nasibini almasın.

Lafı çok uzattım keyfim yerinde geyik yapasım var ama yapmayacağım; çünkü gerçekten önem arz eden dikkat edilmesi gereken bir olay bu duruş bozukluklarını yıkmak adına sizlere bir kaç öneride bulunacağım uygulamanızda fayda olacağını düşünüyorum;

Duruş bozukluğunda temel hata dik durmamaktan kaynaklıdır. Dik durmayarak vücudunuzun dengesini bozmuş oluyoruz. Vücuda ne verirseniz alır ve hemen alışır. Dik durmayarak yeni zor ve vücut için sağlıksız bir duruşu vücuda öğretiyor ve alıştırıyoruz.

Dik durmak için neler yapılmalıdır

  • Oturuyorsak omuzlar dik 90 derecik açıyı kaybetmeyin.
  • Dik oturmamak zamanla kamburlaşmanıza ve kambur yürümenize sebep olacaktır. Bu durumu aklınızdan çıkarmayın.
  • Yanlış oturan birilerini gördüğünüzde uyarın ve açıklamada bulunun
  • Plates, yoga tarzı spor branşlarını tercih edin esneklik içeren her spor dik durmak için yararlıdır.
  • Her gün sırtüstü yere yatarak ve bacaklarınızı katlayıp kendinize çekerek sırtınızın o şekilde dümdüz olduğunu hissetmeye çalışın ve bunu yapabiliyorsanız her gün yapın.
  • Denge topları satın alabilir üstünde denge çalışmaları yapabilirsiniz.
  • Başınızın omuzlarınızla aynı hizada olduğuna dikkat edin.
  • Kürek kemiklerinizi arkaya doğru tutun ve vücudunuz bu pozisyona alışacaktır.
  • Sandalyeniz bel destekli olmalıdır. Değilse bel yastıkları kullanmanızda fayda var.
  • Her şeyden önce iradeli olmalısınız ve gerçekten dik durmayı istemelisiniz. İşin içerisinde irade olmadan yapılan 1 2 günlük egzersizler veya gereksinimler, hiç bir fayda sağlamayacaktır. Sağlığınız her şeyden önemlidir lütfen değerini bilin.

Bir yorum bırakınız...

*