DingTalk Uygulaması Nedir? | Sonsuz Teknoloji

DingTalk Uygulaması Nedir?

dingtalk uygulaması

DingTalk uygulaması, ücretsiz olarak video konferans ve mesajlaşma hizmeti sunan bir uygulamadır. Özellikle Covid-19 salgını süresince ismini daha da duyuran uygulamanın piyasaya çıkış tarihi 2014’tür. Çin menşeli olan uygulama kısa süre içerisinde tüm Dünya’ya yayıldı. İlk olarak DingDing ismi ile kullanıcıya sunulan uygulama daha çok Çin firmalarının şirket içi konuşmalarında kullanılmakta idi.

Ünlü online ticaret firması AliBaba tarafından geliştirilen uygulama, diğer konferans ve mesajlaşma uygulamaları ile rekabet halinde. Grup içerisindeki kişiler ile anında iletişim kurulmasını sağlayan bu uygulama Çin genelinde oldukça yaygın. İOS, Android, Windows ve Mac işletim sistemleri ile kullanılabilen uygulama her kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Salgın döneminde okullarda eğitime ara verilmesi ile beraber DingTalk uygulaması, ülkemizde de kullanımı düşünülen bir uygulama olmuştu. Fakat sonrasında devletimiz tercihini Zoom uygulamasından yana kullanmıştı. Bu uygulama ile ilgili de ileride gülerek hatırlayacağımız bir anı mevcuttur. Çin’de online ders için kullanılan uygulama Çinli öğrenciler tarafından DingTalk AppStore uygulamasında 1 puan verilerek kaldırılmaya çalışılmıştı. Fakat DingTalk Türkler tarafından 5 puan verilerek uygulamadan kaldırılması engellenmişti.

DingTalk Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Aynı sisteme kayıtlı olan tüm kullanıcıların toplu olarak iletişime geçmelerini sağlayan bir uygulamadır. DingTalk bu iletişimi telekonferans, kısa mesaj, mail gibi iletişim kanalları ile sağlayabilmektedir. Böylece tüm firma tek bir ağ üzerinden iletişim kurabilmektedir. 30 kişiye kadar telekonferans özelliği bulunmaktadır. Uygulama içerisinde ki konuşmalar SSL güvenlik tabanı ile şifrelendirilmektedir.

Sisteme kayıt olan herkese telefon numarası ihtiyacı olmadan kolay biçimde ulaşma imkânı sağlayan bir uygulamadır. DingTalk uygulaması, özellikle firmalarda vardiya sistemlerinin ilan edilmesi, önemli duyuruların yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Yöneticiler diledikleri bilgilendirmeyi birkaç işlem sonrasında herkese duyurabilmektedir. Yöneticiler aynı zamanda çalışanları için farklı görevleri uygulamaya yükleyerek gerekli kontrolleri kolay biçimde yapabilmektedirler. Firma içi iletişimin verimi arttırdığı sektörlerde kullanılması gereken uygulamalar arasında yer almaktadır.

DingTalk AppStore ve Google PlayStore mağazalarından ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmektedir. Şuan için sadece İngilizce ve Çince dil alternatiflerine sahip uygulamanın yakın bir zamanda farklı dil seçenekleri ile kullanıcıların karşısında olması bekleniyor.

Bir yorum bırakınız...

*