Disk Kullanımını Onarmak ve Windows Performansını Artırmak | Sonsuz Teknoloji

Disk Kullanımını Onarmak ve Windows Performansını Artırmak

windows performans

Windows’un en son sürümlerinde, sürücülerin aşırı çalıştığı ve işletim sistemini yavaşlatan bir sorun vardır. Bu sorun hem sabit disk sürücülerini (HDD) hem de katı hal sürücülerini (SSD) etkiler. Soruna tam olarak neden olan şeye bağlı olarak bunun için çeşitli düzeltmeler mevcuttur.

Disk Kullanımınızı Kontrol Edin

Disk yavaşlama performans sorunu, bir dosyayı veya programı bulmak için Windows’da Arama’yı kullanmaya çalışırken ve sürücünün bazı işleri yapmasını gerektiren başka herhangi bir şey belki de bir dosya grubunu kopyalayıp yapıştırma sırasında ortaya çıkar.

Bilgisayarınızın sizi yavaşlattığı bir sorun olup olmadığını belirlemek için Ctrl+Alt+Del tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi‘ni seçin. Alternatif olarak, Görev Çubuğunu sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.

disk kullanımı

Bir sorun olduğunu tespit ettikten sonra, birkaç seçeneğiniz var. Her defasında bir sonraki adımı kontrol ederek Görev Yöneticisi’nde disk kullanımını kontrol edin. Bu alanda diskinizi aşırı kullanan uygulamayı tespit edin. Bir çözüm bulsanız bile, Windows Update’in yaptığınız değişiklikleri sıfırlayabileceğini unutmayın.

1. Virüsten Koruma Yazılımını Kontrol Edin

Bu tür performans sorunlarında olduğu gibi, yapılacak ilk şey, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmadığını doğrulamaktır. Güvenlik yazılımı, ücretsiz bir uygulama veya ücretli bir paket olsun, bununla başa çıkabilir olmalıdır. En azından, Malwarebytes Anti-Malware gibi araçlar sistem sürücünüzü tarayabilmeli ve herhangi bir problemi tespit edebilmelidir, ancak sürücünüzdeki ağır bir yükten dolayı bu biraz zaman alabilir.

Tehdit bulunursa, sürücünün performansını daha fazla kontrol etmeden önce bunları silmek ve yeniden başlatmak için yazılımın önerilerini kullanın. İnşallah, sorunu çözersiniz.

2. Geliştirilmiş Disk Performansı İçin Windows Arama’yı Devre Dışı Bırakma

Kontrol edilecek bir sonraki nokta, sorunun Windows Arama ile ilgili olup olmadığıdır.Windows 8 ve 10’daki bir hata, sistem sürücüsünde daha fazla yüke neden olan bir tür “arama döngüsü” ile sonuçlanır.

windows search

Bunu durdurmak ve geçerli oturumunuz sırasında gerçekleşmesini önlemek için Windows yeniden başlatılana kadar Komut İstemi’ni açın alttan arama alnına “Komut istemi” yazarak çıkan sonuçtan  Komut İstemi’ni sağ tık yapıp Yönetici  olarak çalıştır seçip aşağıdakileri girin:

net.exe stop "Windows search"
windows search dev

Windows Arama veya Dizin Oluşturmayı kalıcı olarak devre dışı bırakmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın, services.msc girin ve Enter tuşuna basın. Açılan Hizmetler penceresinde, Windows Search  girişini bulun ve Windows Arama Özellikleri penceresini açmak için çift tıklatın. Başlangıç türü altında Devre Dışı seçeneğini belirleyin. Burada hizmeti iptal etmek için Durdur’a tıklayabilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

Windows Arama’yı devre dışı bıraktıktan birkaç dakika sonra, Windows 8.x veya Windows 10 performansınız önemli ölçüde değişiklik gösterecektir.

3. Superfetch Hizmetini Devre Dışı Bırakmak

Bazı nedenlerden dolayı, superfetch hizmeti, Windows 8.x ve Windows 10’da bu disk performansı sorunlarının olası bir nedeni olarak tanımlanmıştır. Bununla başa çıkmak için başka bir Komut İstemi açın ve şunu girin:

net.exe stop superfetch

Yine, bunun bilgisayarınızın performansında herhangi bir etkisi olup olmadığını kontrol etmek için birkaç dakika bekleyin. Ardından komut istemine aşağıdaki kodu girin:

chkdsk.exe /f /r

Kontrol Diskinizin tamamlanması için PC’nizin yeniden başlatılması gerektiğine dair bilgilendirileceksiniz. Bu nedenle, önce tüm uygulamalarınızı kapattığınızdan emin olun.

4. Flash olabilir mi?

Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, Windows 10 ve önceki Windows 8.x’te bulunan% 100 sabit disk kullanımı için en yaygın sorunlardan biridir. Bunu nasıl düzelttiğiniz, kullandığınız Chrome sürümüne göre değişir. Chrome 57’den önceki eski sürümlerde, adres çubuğuna gidin ve şunu girin:

chrome://plugins

Bilgisayarınız muhtemelen Chrome’u güncellemiştir. Bu nedenle bu uzantı ile ulaşamazsınız. Bu işe yaramazsa sisteminiz günceldir ve aşağıdaki yolu denemeniz gerekir. Yeni bir ayar stili ekran kurulu eklentilerin listesini görüntüler. Eğer videoları izlemek için Adobe Flash kuruluysanız burada Adobe Flash Player olarak listelendiğini görürsünüz.

Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın; Adobe Flash Player girişi gri renkte olacaktır. Birkaç dakika bekleyin ve Görev Yöneticinizi kontrol edin. Sistem sürücünüzle ilgili performans sorunları çözülmelidir. Bu hala sorunsa Chrome tarayıcısını yeniden başlatmayı deneyin.  Chrome 57 veya daha yenisini kullanıyorsanız, Flash’ı devre dışı bırakma adımları farklıdır.

Menü> Ayarlar> Gelişmiş ayarları göster ve Gizlilik ve Güvenlik bölümünü bul. Burada İçerik ayarları‘nı tıklayın ve Flash‘ı bulun. Üç seçenek görürsünüz – Üçüncü olanı seçin, Flash’ı çalıştırmak için siteleri engelle, ardından Bitti’yi seçin. Tarayıcıyı yeniden başlatın ve HDD performansınızı kontrol edin.

5. Skype Diskleri Yiyor mu?

Yaygın olarak kullanılan başka bir uygulama olan Skype, % 100 HDD kullanımınıza neden olabilir:

OTT kaynak gereksinimini bulmak ve devre dışı bırakmak için, yazılımın çalışmadığını kontrol ederek başlayın. Bunu Görev Yöneticisi’ne bakarak veya Sistem Tepsisini, masaüstünüzdeki alanı saat yönünde kontrol ederek yapabilirsiniz. Skype burada çalışıyorsa, simgeyi sağ tıklayın ve Çık’ı seçin.

Ardından, Windows tuşu + R tuşlarına basın ve bu adresi kutuya yapıştırın: C:\Program Dosyaları (x86)\Skype\Phone\ ve Tamam’ı tıklayın. Burada Skype.exe dosyasını bulacaksınız – bunu sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin. Güvenlik sekmesine gidin ve Düzenle‘yi tıklayın. Ardından, TÜM BAŞVURU PAKETLERİ’ni seçin, ardından İzin Ver sütunundaki Yaz seçeneğinin yanındaki kontrolü işaretleyin. Uygula‘yı ve sonra Tamam’ı tıklatarak bitirin.

6. Windows 10’da Tanılama Takibini Devre Dışı Bırakma

Windows 10’da tanılama izlemenin etkisini göz önünde bulundurmak gerekir. Gizlilik nedeniyle başka şekilde devre dışı bırakmış olabileceğiniz bir özellik, birçok bilgisayarda% 100 HDD kullanımı nedeniyle hatalar oldu.

Sabit disk sürücünüzün kullanımını azaltma söz konusu olduğunda, her zamanki Windows 10 gizlilik ayarını atlamak ve DiagTrack

hizmetini devre dışı bırakmak daha hızlıdır. Görev Yöneticisi’nde% 100 HDD kullanımınızın kaynağıysa, hizmeti durdurabilir ve Komut İstemi aracılığıyla başlatılmasını engelleyebilirsiniz.

Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin, ardından DiagTrack’ı devre dışı bırakmak ve durdurmak için şu komutları girin:

sc config "DiagTrack" start= disabled

sc stop "DiagTrack"

Ayrıca, Ayarlar> Sistem> Bildirim ve eylemler bölümüne de gidebilir ve Windows’u kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri al özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

7. Windows Update Yüksek Disk Kullanımına Neden Olabilir

% 100 disk kullanımı sorununu giderirken, PC’nizde yaptığınız değişiklikleri etkilemenin yanı sıra, Windows Update de bir neden olabilir.

Bu genellikle yalnızca Windows Update’in bir sorunu olduğunda genellikle indirmeyi reddeden belirli bir dosyaya bağlı olduğunda olur. Burada iki seçeneğiniz var:

Bilgisayarda tüm açık uygulamalarınızı kapatın ve bekleyin. Sonunda, dosyalar indirilir, ancak Windows Update’in bilgisayarınızda nasıl programlandığına bağlı olarak, yeniden başlatma gerektirebilir.

Bilgisayarınızı kapatın ve bunu yaptıktan sonra, yeniden başlatın ve Windows Update’in sorunu çözmesini bekleyin.
Güncelleme indirmeyi tamamladıktan sonra, en kısa zamanda çalıştırmak akıllıca olacaktır. Devam etmeden önce% 100 disk kullanımı için önceki düzeltmeleri kontrol etmeyi unutmayın; Yukarıda belirtildiği gibi, Windows Update bu düzeltmeleri tersine çevirebilir.

8. Sanal Belleğinizi Sıfırlayın

Sanal bellek, RAM ve sabit disk alanı birleşimidir ve HDD’nizin aşırı kullanımından sorumlu olabilir. Bir görevi yerine getirmek için yeterli RAM yoksa, HDD kullanılır. HDD’ye taşınan veriler gerektiğinde RAM’e gönderilir.

Bunu şimdiye kadar yaptıysanız ve henüz% 100 disk kullanımı sorununu çözdüyseniz, sanal belleğinizi sıfırlamaya değer olabilir.

Sistem ekranını masaüstünde bilgisayar simgesini sağ tıklayın özellikleri seçin ardından soldaki Gelişmiş Sistem Ayarları ile açın. Ortaya çıkan kutuda Gelişmiş sekmesini ve ardından Performans başlığı altında Ayarları‘nı seçin. Burada Sanal bellek etiketli bir bölüm bulunan başka bir Gelişmiş sekme bulacaksınız. Değiştir‘i tıklayın ve tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet onay kutusunu temizleyin.

Windows + R tuşları ile Çalıştır kutusunu açıp “temp” girerek bunu yapın. Geçici dizin açıldığında, tüm dosyaları (Ctrl + A) seçin ve silin.

9. Yüksek Performans Modunu Etkinleştirin

Denemek için son bir şey, Windows güç ayarlarınızı değiştirmektir. Standart güç modları % 100 disk kullanımı hatasına daha yatkındır, ancak yüksek performansa geçmek genellikle problemin üstesinden gelir. Dezavantajı, elbette, bilgisayarınızın daha fazla güç kullanacağıdır.

yüksek performans

Yüksek performansa geçmek için, sol alt Başla tuşuna sağ tık veya  Windows + X’e basarak seçenekleri açın ve Güç Seçeneklerini açın Güç ve uyku ekranını ve ardından İlgili ayarlar başlığı altında Ek güç ayarlarını açın. Yüksek performans’ı ve ardından Tamam’ı seçin. Sol taraftaki güç planı oluştur menüsünden Yüksek performans‘ı seçmeniz gerekir. Plana bir isim verin, ihtiyacınız olan kişisel ayarları yapın  ve kullanmak için bir güç planı olarak seçin. Bir veya iki dakika içinde,% 100 disk kullanım sorunu % 10’dan daha azına düşmesi gerekir.

Basitçe söylemek gerekirse, disk yükünüzün % 100’e yakın bir şey olması için çok az sebep var, kesinlikle normal kullanımda  böyle bir şey olmaz. Yavaş bir bilgisayar sorunludur ve bir tarayıcı eklentisini devre dışı bırakarak, hizmetleri durdurup veya virüsten koruma yazılımınızı çalıştırarak düzeltemezseniz, sorun donanımla ilgili olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

Nomofob

 Yeni Teknolojinin Yeni Fobisi: Nomofobi Nedir?

Kişinin kullanmış olduğu akıllı telefonu elinden bırakmakta ya da kısa bir süreliğine bile olsa ondan uzaklaşmakta zorlanması, telefonun birkaç saat boyunca kullanılamayacak olması sebebiyle ...
NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...