Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

yeni bilgisaayr

 

Her zaman yeni bilgisayar satın almayız. Normal bir  bilgisayr kullanıcısı 3-5 yılda bir bilgisayarı yeniler. Bu nedenle bilgisayar satın alırken fikir ve tavsiyelere ihtiyacınız olur. Bu makalede yeni bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.Bilgisayar satın almadan önce teknik bilgilerden önce kesinlikle dizüstü bilgisayarı hangi amaç için satın alacağınıza karar vermelisiniz. Eğer ikinci el bilgisayar düşünüyorsanız, İkinci el dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi hususları da göz ardı etmemelisiniz.

Dizüstü Bilgisayarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir dizüstü bilgisayar ararken aklınızda bulundurmanız gereken çok şey var. İlk önce bir dizüstü bilgisayarın farklı yönlerine bakalım.

İşletim sistemi: Windows dizüstü bilgisayarlar çok yönlü cihazlardır ve çok fazla fiyat aralığında bulunurlar. MacBook’lar, macOS kullanıyor ve Apple hayranları ve profesyonelleri için birinci sınıf ihazlardır. Chromebook‘lar Chrome OS’yi çalıştırır ve eğlence veya tarayıcı tabanlı çalışmalar için daha uygundur.

Boyut ve taşınabilirlik: Küçük dizüstü bilgisayarlar büyük olanlara göre talınması daha pratiktir. Ancak süper ince ve güçlü dizüstü bilgisayarlar pahalıdır. Taşınabilirlik ve güç arasında bir denge kurmaya çalışın ve bazı ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlara veya Yüzey tabletlerine bakın.

Dahili özellikler: En az 8 GB RAM, bir i5 CPU veya daha iyisi ve depolama için SSD olan dizüstü bilgisayarları öneriyoruz. Bir Chromebook istiyorsanız, en az 4 GB RAM’e sahip olmalı. Chromebook’lar Intel işlemcileriyle de iyi şekilde çalışır, ancak İnternet’te gezinmek gibi daha hafif işler için bir ARM işlemcisi iyidir.

Ekran kalitesi: 4K ve OLED monitörler hoş, ancak pahalılar ve 1080p ekranlar gayet iyidir ve şuan için ekonomiktir. Her iki durumda da, ekranınızın yaklaşık 250 bit olduğundan ve 60 Hz yenileme hızına sahip olduğundan emin olun.

Bağlantı Noktaları ve sürücüler: Dizüstü bilgisayarınızın en az bir adet USB-C bağlantı noktası içermesini öneririz . USB-A bağlantı noktaları, SD kart yuvaları, HDMI bağlantı noktaları ve DVD sürücüleri kişisel tercih meselesidir. Çoğu durumda, bir USB-C hub , ekstra bağlantı noktalarına ve sürücülere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Batarya ömrü : Kötü pil ömrüne sahip dizüstü bilgisayarlardan kaçının. En az dört saat hizmet vereni tercih etmelisiniz.

Windows, macOS veya Chrome OS?

Her işletim sisteminin kullanıcının ihtiyacına göre avantajları ve dezavantajları var İşletim sistemlerini ele alalım;

Windows : Özellikle oyuncular veya profesyoneller için iyi olan Windows, günlük işler, ev ödevleri, videolar izlemek veya web’de gezinmek için de iyi çalışır. Ancak,Windows kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olduğundan mükemmel bir antivirüs programına da ihtiyacınızolacaktır.Ülkemizde en yaygın olan Windows’tur.

macOS : Bu temiz, sorunsuz işletim sistemi tasarımcılar, programcılar ve profesyoneller için idealdir.  Unutmayın, Mac’ler oyun oynamak için harika değildir ve yeni bir MacBook yaklaşık 1000 $ tutarındadır.

Chrome OS : Video izlemek, internette gezinmek veya web tabanlı okul çalışması yapmak için mükemmel olan hafif bir işletim sistemi. Ancak, çoğu profesyonel yazılımlar çalışmaz. Chrome, Windows ile karşılaştırıldığında, ucuzdur.

Bilgisayarı daha iyi tanımak için bilgisayar parçalarının görevlerini bilmenizde fayda vardır. Bu makaleden bilgisayar parçalarının görevlerinin ne olduğuna bakabilirsiniz.

Sonuç

Dizüstü bilgisayar satın alırken hangi amaç için alacağınızı bilmelisiniz. Yukarıdaki yazılanlları özetle ele alacak olursak; İyi bir oyun tutkunuysanız tercihiniz kesinlikle Windows işletim sistemli, ekran kartı güçlü bir bilgisayara ihyiyacınız olacaktır. Sadece internet’te gezinmek için Chrome OS iyi bir tercihtir. Tasarım, multi medya programlar ve daha ağır işler için profesyonnlerin tercihi macOS iyi bir tercihtir.

Bir yorum bırakınız...

*