Dizüstü Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmanın Yolu | Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmanın Yolu

oyun performans

Aynı özellikteki bir dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayaradan daha pahalıdır. Dizüstü bilgisayarı en iyi şekilde optimize edip kullanmak gerekir. Masaüstü bilgisayarlarda donanımı çok daha kolay yükseltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının, donanım parçalarını değiştirerek bilgisayarın performansını arttırması masaüstü bilgisayara göre daha zordur. Peki, dizüstü bilgisayar  oyun performansını artırmak için ne yapabilirsiniz?

Dizüstü bilgisayar oyun performansını Windows 10’da optimize etmenin yolları

Oyun Performansınızı Artırmak için Dizüstü Bilgisayarınızı Temiz ve Tozsuz Tutun

Dizüstü bilgisayarınızda fiziksel bakım  daha iyi performans sağlar. Toz ve kir, performans düşmanıdır. Toz, hava akımını azaltacak ve çok ısınan bir bilgisayara neden olacaktır. Isı oluştuğunda, işlemci, GPU ve diğer birçok bileşen yavaşlar.

Daha Hızlı Oyun için Sürücü Güncelleme

Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarların neredeyse hepsi aynı donanıma sahip, aynı donanıma dayalıdır. İşletim sistemi ne olursa olsun, aygıt sürücülerini güncel tutulması çok önemlidir.

En Son DirectX Sürümünü Kurun

Video oyunda grafikleri kolaylaştıran yazılım araçlarından oluşan bir koleksiyon olan DirectX, Windows’ta oyun oynamak için çok önemlidir. DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir? DirectX  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Oyun için Laptop Grafik Kartını Hızlandırın

Grafik kartlarında overclock işlemi ek bir performans sağlar. Yeni başlayanlar için biraz riskli bir adımdır.  Hem AMD hem de Nvidia GPU’lar için overlock yapmak için araçlar mevcuttur. Kendinize güveniyorsanız bu tür araçları kullanarak overlock işlemini yapabilirsiniz. GPU’nuz için bir overlock aracı mı arıyorsunuz? Şu anda en popüler olanı, Nvidia ve AMD ekran kartlarına uygun MSI Afterburner.

En önemli performans etkilerinden biri de ısıdır. Soğutma işlemi bilgisayarın dahili soğutma sistemi tarafından gerçekleştirilir. Isı alıcıları ve fanlarını düzenli olarak temizlemelisiniz. Aksi takdirde dizüstü bilgisayarınız kendi kendine kapanır.

Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Ayarlayın

Bilgisayarınızın güç ayarlarına bakmalısınız. Windows 10’da, Ayarlar> Sistem> Güç ve uyku> Ek güç ayarları’nı açabilir ve Yüksek performans seçeneğini seçebilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modunu Etkinleştirin

Windows 10’da Oyun Modu’nun özelliklerden faydalanabilmek için oyun modunu açmanız gereki. Windows 10’da oyun modunu açmak için Windows 10 “Ayarlar” uygulamasını açın. Karşınıza gelen pencerede “Oyun” sekmesini  tıklayın ve açılan yerde “Oyun Modu”nu seçin.

Windows 10, ekran kaydı, akış ve Oyun Modu gibi özellikleri içeren bir Xbox uygulamasıyla donatılmıştır. Dizüstü bilgisayarınızı oyun için optimize etmek, Oyun Modunu etkinleştirmek kadar basit olabilir.

Xbox panelini görüntülemek için WIN + G tuşlarına basın .Oyun çubuğunda, sağdaki Oyun Modu düğmesini bulun. Oyun Modunu etkinleştirmek için tıklayın. Etkinleştirildiğinde, bu işletim sisteminin oyunu optimum ayarlarla çalıştırmasını sağlayacaktır.

Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Arka plan çalışan programları kapatmak sadece oyun için değil normal bilgisayar kullanımınızın da performansını arttıracak bir adımdır. Arka plan uygulamaların nasıl kapatılacağını öğrenemek için makalemize gözatın.

Çevrimiçi Oyunlar için Ağ Hızınızı Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınız için oyun performansı çoğunlukla donanımınız, sürücüleriniz ve bilgisayarınızın nasıl yapılandırıldığı ile belirlenir. Ancak, çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken en öenmli unsurların başında İnternet bağlantı hızı gelir.

İnternet bağlantılarından dolayı gecikmeler, çevrimiçi oyun oynamanın genel sorunlarındandır. Dizüstü bilgisayarınız ile yönlendirici arasındaki yavaş bağlantı sorunun sebebidir.  İnternet hzı neden yavaşlar sorularının cevabına bu makaleden ve Wifi Hızını Nasıl Arttırırım? makalesine bakabilirsiniz.

Otomatik Güncelleştirmeler

Biranda bilgisayarınızda online bir yavaşlama varsa bunun sebebi genellikle arka planda harekete geçen otomatik güncellemelerdir. Windows güncellemeleri otomatik olduğunda arka planda çalışarak bilgisayarın performansını oldukça etkiler. Bu nedenle otomatik güncellemeyi kapatın ve siz istediğiniz bir zamanda bilgisayarınız ile meşgul değilken güncelleemleri yapın.

Steam gibi oyun platformları sistemleri, güncellemeleri zorlar. Başka bir oyun oynarken, ikinci bir oyunun arka planda güncellemeleri indirme olasılığı vardır. Steam otomatik güncellemeyi devre dışı bırakmak için Steam’i açın ve “Steam> Ayarlar”a gidin.  “Yüklemeler” sekmesinde indirme izin ver onay kutusunu pasif edin. Bu değişikliği onaylamak için Tamam’ı tıklayın .

Tek tek oyunlar için güncelleme kurallarını da yönetebilirsiniz. Steam menüsünde oyuna sağ tıklayın,” Özellikler> Güncellemeler”i seçin. Steam indirme işlemlerini yönetmeyle ilgili diğer ipuçları Dizüstü bilgisayarınızın oyun performansını da potansiyel olarak artırabilir.

Dizüstü Bilgisayar Ekran Kartınızı Optimize Etmek İçin Doku Ayarlarını Azaltın

Son olarak, özellikle belirli bir oyun çalıştırmanız gerekiyorsa, grafik kartı ayarlarını kontrol etmeye değer. Yüksek çözünürlüklü dokular RAM’inizi tüketerek kare hızını etkiler.

Ayrıca bireysel oyunlara kendi dokularını ve gölgelendirici tercihlerini burada verebileceğinizi unutmayın. Bu, eski bir oyunun yüksek ayarlarla çalışabilmesi durumunda kullanışlıdır. Bu arada, tek tek oyunların video ayarlarını oynatıldıkları sırada video / ekran ayarları ekranından da ayarlayabileceksiniz.

Oyunlar için en uygun video ayarlarını bulmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bu performans kalitesinde bir denge kurduğunuzda, çabaya değeceğini göreceksiniz.

Dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için daha hızlı hale getirmenin en iyi 10 yolunu gözden geçirelim:

 • Dizüstü bilgisayarınızı düzenli olarak temizleyin.
 • Sürücülerinizi güncelleyin (özellikle GPU (Ekran Kartı).
 • DirectX’in en son sürümünü yükleyin.
 • GPU’yu overclock edin.
 • Güç ayarlarını optimize edin.
 • Windows 10’un Oyun Modunu etkinleştirin.
 • Arka plan uygulamalarını kapatın.
 • Çevrimiçi oyunlar için ağ hızını kontrol edin.
 • Oyunlar ve işletim sistemi için otomatik güncellemeleri devre dışı bırakın.
 • Doku ve gölgelendirici ayarlarını düzenleyin.

Masaüstü bilgisayarlar için donanımınızı yükseltmeniz oyun üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir; Bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak sınırlısınız. Grafik kartını veya işlemciyi çoğu dizüstü bilgisayarda yükseltemezsiniz. Bu yüzden bu ipuçları oyun performansını geliştirmek için çok önemlidir.

 1. OnMovies App
  06:04 21 Ocak 2020 06:04

  Thank you for your tips and it was very helpful to my PC

 2. thoptv apk
  06:09 21 Ocak 2020 06:09

  Everything is very open and very clear explanation for step by step keep moving, waiting for more updates.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...