DNS ve VPN Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

DNS ve VPN Arasındaki Fark Nedir?

DNS VPN

DNS ve VPN terimleri yasak sitelere giriş yapmak konusunda en sık duyduğumuz terimlerdir. İkisi de İnternet’te dolaşmak ile ilgili terimlerdir. İki terim arasında ne gibi farklılık vardır. Bu makalede buna değineceğiz.

DNS (Domain Name System) Nedir?

Türkçesi “Alan Adı Sistemi” olan DNS, bir İnternet terimidir. Her web sitesinin adı ve bu adın yönlendirildiği bir ip adresi vardır. Web tarayıcısına www.sonsuzteknoloji.com yazıldığında bu talep önce İnternet bağlantısını aldığınız şirketin (Telekom, Türkcell, Avea, Uydunet, Süperonline gibi) sunucularına gider. Sunucular www.sonsuzteknoloji.com adresinin hangi ip numarasına sahip olduğunun bilgisine erişir ve sizi o ip numarasına yönlendirir. Aslında tarayıcınıza www.sonsuzteknoloji.com yazdığınızda  94.73.149.28 gibi bir ip adresine yönlendirilirsiniz. Görüntülenen sayfalar web tarayıcınıza bu şekilde sunulur.

erişim engeli

Ancak devlet yasalar ile bu web sayfasına erişim engellendiyse servis sağlayıcınız size bu adrese erişmeye çalıştığınızda sizi yasaklanmasının nedenlerinin açıklandığı sayfaya yönlendirir. Bizim ülkemizde genellikle sitenin Mahkeme kararı veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı ile erişime engellendiği bir sayfa gelir. İşte Bu sayfa yönlendirişmiş sayfadır. İşte bu durumda servis sağlayıcınızın DNS sunucularını değilde Google ya da farklı bir şirketin DNS sunucularını kullandığınızda bu engel ortadan kalkar ve siteye giriş yapabilirsiniz.

Eğer web sitesinin IP adresine Türkiye’den girişinin engellenmesi durumunda, Google DNS gibi sunucularda siteye bağlanmanıza imkan sağlamayacaktır. Çünkü erişme çalıştığınız web sitesinin IP adresi servis sağlayıcıların kara listesine alınır ve Türkiye İP numaralarıyla bu tür sitelere erişim sağlayamazsınız. DNS, IP adresini değiştirmez bu nedenle böyle bir durumda VPN kullanmak gerekir.

VPN (Virtual Private Network) Nedir?

Virtual Private Network sanal özel ağ anlamına gelir. VPN günümüzde bir çok farklı amaç için kullanılır. VPN’ler  engellenen web sitelerine erişmek için kullanılmaktadır. Bir web sitesi bir ülkede yasaklandığı zaman o ülkenin İP adresleri o web sitesine giriş yapamaz. VPN bağlanmak istediğiniz siteye başka bir ülkenin İP’si ile erişmenizi sağlar. Hem siteye bağlanmış olur hem de güvende olursunuz. VPN hem yönlendirme yasağını hem de IP engelini oradan kaldıran bir yoldur. VPN hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Sonuç Olarak

VPN ve DNS arasındaki farkı tekrar kısaca ele alırsak DNS, yönlendirilerek engellenen sitelere farklı DNS numaraları kullanılarak erişim sağlanmak için kullanılır. VPN

, ise bir web sitesine girişin bir ülkede sitenin IP’sinin engellemesi durumunda başka ülke IP’si ile web sitesine girmeyi sağlayan hizmettir. VPN, hem yönlendirme yasağını hem de IP engelini oradan kaldıran bir yoldur. Bir web sitesi hem yönlendirme hemde site IP engeli var ise böyle bir durumda VPN kullanmak gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...