Dokunulmaması Gereken macOS Klasörleri | Sonsuz Teknoloji

Dokunulmaması Gereken macOS Klasörleri

macos

macOS’un derin ve iç içe geçmiş bir klasör yapısı vardır ve varsayılan bir macOS yüklemesi, bilinmeyen çok sayıda dizin içerir. Çoğu kullanıcının bu dosyalara dokunmasına gerek yoktur.

Apple belirli klasörleri bir nedenden dolayı gizli tutar. Bu dizinlerle temas kurmak, veri kaybında veya daha kötü sonuçlarla sonuçlanabilir. Mac’inizin yeniden başlatılmasını engelleyebilir. Size çoğu kullanıcının macOS dosya sisteminde dokunmaması gereken yerleri göstereceğiz.

1. Dil Dosyaları ve Klasörleri

Mac uygulamaları, destekledikleri her dil için dil dosyaları ile birlikte gelir. Mac’inizin sistem dilini değiştirdiğinizde, uygulama hemen bu dile değişecektir.

Bir uygulamanın dil dosyalarını görmek için, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Paket İçeriğini Göster’i seçin. Yol şöyle görünecek:

AppName.app/Contents/Resources/Lang.lproj

Üçüncü taraf uygulamalar için dil dosyalarını kaldırmak Terminal üzerinden kolaydır. Ancak, varsayılan macOS uygulamaları için, kesinlikle tavsiye etmediğimiz Sistem Bütünlüğü Korumasını devre dışı bırakmanız gerekir. İnternette disk alanı kazanmak için dil dosyalarını silmenizi öneren pek çok tavsiye olmasına rağmen, kazandığınız alan miktarı ilgili riskler alacak kadar büyük boyutta dosyalar değildir.

CleanMyMac ile yapılan hızlı bir tarama, Mac’inin bu dosyaları silerek yaklaşık 520MB disk alanı kazanacağını gösteriyor. Sonuç, sizin durumunuzda farklı olabilir, ancak birkaç gigabayttan fazlasını kazanmanız pek olası değildir. Ayrıca, her büyük macOS güncellemesinden sonra bu adımları tekrar yapmanız gerekir.

Dil dosyalarını kaldırdığınızda hangi uygulamaların kilitleneceğini veya donacağını tahmin edemezsiniz. En kötü durumda, uygulamayı yeniden yüklemeniz gerekir. Ayrıca, Microsoft Office ve Adobe uygulamaları gibi programların eski sürümleri düzgün çalışmayabilir veya güncellenmeyebilir. Bu nedenle, dil dosyalarını ve klasörlerine dokunmayın.

2. Gizli/özel / var Klasörü

macOS, sistemi hızlandırmak için çeşitli kullanıcı ve sistemle ilgili önbellek dosyaları oluşturur. Önbellek ve /Library/Caches içinde bulunan geçici veriler kontrolünüz altındadır. Bu önbelleği üçüncü taraf araçları olmadan el ile silebilirsiniz.

/Private/var/ klasörlerinin yeri

/ Private / var klasörünü bulmanın en kolay yolu Finder menüsündedir. Klasöre Git kutusunu açmak ve / private / var / klasörlerini girmek için Cmd + Shift + G tuşlarına basın. Yeni bir Finder sekmesi hemen açılacaktır.

Önbelleğe alınmış ve geçici dosyaların sistem konumunu açmak için, bir Terminal penceresi başlatın ve aşağıdakileri yazın:

open $TMPDIR

Uzun, görünüşte rasgele alt klasörlere sahip iki karakterli bir klasör adı görürsünüz. Klasör ağacında gezinirken, bu üç klasörü keşfedin.Geçici dosyalar için  C klasörü Önbelleği temsil eder.

/ Private / var / Klasörler ile ilgili sorunlar

OmniDiskSweeper ile yapılan hızlı bir tarama, / private / var / klasörlerinin boyutunun 1GB olduğunu ve / private / var öğesinin 4GB civarında olduğunu gösteriyor. Bu klasörlerin boyutu sistem arasında değişiklik gösterebilir, ancak çok büyük olmamalıdır. Bu dizinler 10 GB’den fazla tutarsa, endişe vericidir.

Dosyaları büyük olsa bile / private / var dizinlerinden el ile silmeyi denememelisiniz. Bunu yapmak, temel macOS dosyalarına zarar verebilir, belge verilerini bozabilir ve Mac’inizin beklendiği gibi beklemesini veya davranmasını önleyebilir. Daha sonra macOS’u sıfırdan yeniden takarken sıkışmış olursunuz.

Bu dosyaları güvenle kaldırmak için tüm uygulamalardan çıkın ve Elma Menüsü> Bilgisayarı Kapat’ı seçin. Mac’inizi yeniden başlattığınızda, yerleşik önbellek temizleme mekanizmalarını tetiklersiniz. Bu, gereksiz içeriği, önbellekleri ve / tmp, / private / var ve / private / var / klasörlerindeki geçici öğeleri siler.

Bazı nedenlerden dolayı bu dosyalar temizlenmezse, Mac’inizi Güvenli Mod’da yeniden başlatın. MacOS, bu modda önbelleklerden ve geçici dosyalardan kurtulmak için ek yerleşik mekanizmalar kullanır. Sonra her zamanki gibi normal moda yeniden başlatın ve mevcut disk alanınızı yeniden kontrol edin.

/Private/var içindeki Diğer Önemli Klasörler

Disk alanıyla ilgili olarak, dokunmamanız gereken birkaç klasör daha var:

/private/ var/db: Bir sürü macOS yapılandırma ve veri dosyası içerir. Spotlight veritabanı, ağ yapılandırma dosyaları ve daha fazlasını içerir.
/ private / var / VM:

Takas ve uyku görüntü dosyalarını içerir. Mac’inizi hazırda bekletiyorsanız, bu dizin 5GB’tan fazla disk alanı kaplar.
/ private / var / tmp: Başka bir geçici dosya dizini.

3. Sistem Kütüphanesi Klasörü

MacOS dosya sistemi çoklu Kütüphane klasörleri içerir. Bu tasarım gereğidir ve Kütüphane klasörlerinin içeriği arasında birçok benzerlik bulunurken, her klasörün macOS dosya sisteminde farklı bir rolü vardır. Üç Kitaplık klasörü bulacaksınız:

/Kütüphane
/ Sistem/ Kütüphane
~ / Kütüphane
Ana ve Sistem Kitaplığı klasörünün genel kapsamı vardır. İçeriği sistemin her yönünü desteklemektedir. Sistem Kitaplığı klasörü, macOS’un çalışması gereken dosyaları içerir. Sadece işletim sisteminin kendi verilerini değiştirme hakkı vardır ve sadece sistem düzeyinde olaylar bunları etkilemelidir. Bu klasördeki herhangi bir şeye dokunmanız için bir sebep yok.

4. Kullanıcı Kütüphane Klasörü

Ana dizinin içindeki Kütüphane klasörü, hesabınızın kişisel Kütüphanesidir. Burada, macOS sistemi, üçüncü taraf destek dosyalarını ve tercihleri depolar. Ayrıca Posta ayarları, Safari yer imleri, geçmiş, takvim verileri ve daha fazlasını içerir. Kütüphane klasörü ayrıca zaman zaman temizlenmesi gereken klasörleri de içerir. Ancak, tüm klasörlerin dokunması güvenli değildir.

~ / Kütüphane / Uygulama Desteği

Bu klasörde, hem sistem hem de üçüncü taraf uygulamaları, genellikle uygulamadan sonra adlandırılmış bir alt klasörde destek dosyalarını saklar. Kayıt verilerini içerirler ve belirli bir oturumda kullanılan kayıtlı uygulama verilerini depolarlar. Uygulama Desteği dosyalarının içeriğini doğrudan silmeyin.

~ / Kütüphane / Tercihler

Bu klasör, varsayılan ve üçüncü taraf uygulamaları için tüm tercih verilerini içerir. Yine, Tercihler klasörünün içeriğini silmeyin; aksi halde bir uygulama varsayılan durumuna döner veya çökebilir.

~ / Kütüphane / Mobil Belgeler

Bu iCloud klasörünün gerçek yeridir. Dokümanlar, uygulama tercih dosyaları, iOS uygulama verileri ve bu klasördeki daha fazla hayat. Taşınamaz, yeniden adlandırmamalı veya silmemelisiniz. Ayrıca iCloud kullanıyorsanız çok fazla disk alanı alan bir klasördür. Boyutunu azaltmak için iCloud Drive’dan ihtiyacınız olmayan dosyaları silin.

5. Ana Klasördeki Gizli Klasörler

Finder’da Cmd + ÜstKrkt + Period tuşlarına bastığınızda, genellikle dizinden gizli olan dosya ve klasörleri görürsünüz. Farklı macOS teknolojileri ve uygulamaları Mac’inizin düzgün çalışması için verilerini bu klasörlerde saklar. Bu klasörlerden herhangi birini değiştirmemeli veya silmemelisiniz:

Yedekleme Almalısınız

Bu klasörler ile temas kurmak risklidir, çünkü uygulamalarınızı, belgelerinizi ve makrolarınızı bozabilir. Çoğu Mac kullanıcısı bu klasörlere dokunmayı dahi düşünmezken disk alanı sorun olmaya başladığında bu klasörleri kurcalamaya başlarsınız.

Bu tür dosya kurcamalarına başlamadan önce önemli dosya yedeklerini almalısınız.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...