Donanım Sürücüleri Nedir ve Neden Soruna Sebep Olurlar? | Sonsuz Teknoloji

Donanım Sürücüleri Nedir ve Neden Soruna Sebep Olurlar?

donanım sürücüsü

 

Bilgisayar kullanıp da sorunlarla karşılaşmayan yok gibidir, bilgisayar sorunlarından biri de donanım sürücüsü olabilir. Donanım sürücüleri, bilgisayarın işletim sistemi ile donanımı arasında iletişim kurmak için kullandığı yazılım parçalarıdır.

Windows’tan Android’e kadar her işletim sistemi donanım sürücülerini kullanır.Temel düzeyde, bilgisayar iki ana bileşeni içerir – yazılım ve donanım. Yazılım, işletim sisteminizdir (OS) ve yüklü olan tüm programlar ve uygulamalardır. Anakart, RAM, fare, klavye, yazıcı ve bilgisayara bağlı herhangi bir fiziksel parçalar donanımı oluşturur. Donanım sürücüleri, işletim sistemine, programlara ve aygıtlara nasıl çalışacağına dair bilgi veren yazılım parçalarıdır.

Microsoft ve bazı üreticiler herkesin kullanabileceği evrensel sürücüler sağlar. Bu sürücüler, cihazlar arasında performans tasarrufu ve tutarlılık sunar. Sürücü oluşturma sürecinin atlanması, üreticiye, donanımını, şirketin ihtiyaçlarına uygun özelliklere sahip, iyi bilinen, tamamen test edilmiş bir sürücüye ayarlama yetkisi verir. Fare, klavye ve USB sürücüler, genel olarak Microsoft yapımı sürücüleri kullanır.

Bazı aygıtlar genel sürücüleri kullanabilir, ancak aygıta özgü sürücülerle daha iyi performans gösterebilir. Örneğin, bilgisayarınızın grafik kartı (GPU), masaüstünüzü genel sürücülere sahip bir ekrana çıkarabilir, ancak en iyi 3D oyun performansı için üreticisinin NVIDIA, AMD veya Intel sürücülerine ihtiyacı vardır.

Yazılım bazen bir aygıtla çalışmak için birden fazla sürücü kullanır ve verileri her birinden geçirir. Yazılımınızın İngilizce bildiğini ve Donanımınızın Almanca bildiğini hayal edin. Ne yazık ki, eldeki ilk cihaz tercümanı sadece İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. İletişimi kolaylaştırmak için bu yeterli. Şimdi, İtalyanca ve Almanca bilen ikinci bir tercüman geldiğini düşünün. İki tercüman aracılığıyla hattı göndererek, sonuçta iletişim işe yarayacaktır. Aynı temel kavram, yazılım ve donanım arasında birden fazla sürücü kullanıldığı zaman ortaya çıkar.

Donanım Sürücüleri Neden Sistem Çökmelerine Neden Olur?

Yazılım, sürücü ve donanım arasındaki yakın etkileşim, bilgisayarınızda her şeyin çalışmasını sağlayan şeydir. Tercümanınız çok iyi İngilizce konuşabiliyorsa, ancak yalnızca Almanca konuşabiliyorsa, yanlış konuşmaları mümkündür ve Almanca konuşmacı ne söylendiğini gerçekten anlamaz.

Aynısı aygıt sürücülerinde de görülür, ancak sorun daha da artmaktadır. Sadece aygıt sürücüsünün kendisi mükemmel olmayabilir, ancak ilgili yazılım ve donanımın da sorunları olabilir ve bu sorunlar, bir telefon oyunu gibi, zincire yöneldiklerinde büyütülebilir. Bu nedenle, yazılıma yazdırmak istediğinizi söylerseniz ve sürücüyü yanlış yönlendirirse, sürücü sırayla olabildiğince iyi yorum yapacak ve bu talimatları donanıma gönderecektir.

Ancak yazılımlar, sürücüler ve donanımınız her zaman hatalı verilerden kurtarılabilecek kadar akıllı değildir. İşletim sisteminiz grafik sürücünüze, gerektiğinde grafik kartının fanını kapatmasını söylerse, grafik kartınız söylendiği gibi çalışarak potansiyel bir sistemin aşırı ısınmasına ve kapanmasına yol açar.

Sorun bundan daha karmaşık hale geliyor, ancak temel seviyelerde, kötü verilerin imkansız bir talepte bulunması halinde işletim sistemi donabilir veya çökebilir. Sürücülerin kendileri hata veya uyumsuzluklar içerebilir, ancak temel donanım cihazı arızalandığında veya başka bir fiziksel problem olduğunda bir sürücü de hatalı görünüyor olabilir.

Kötü Donanım Sürücülerinden şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bir donanım sürücüsü sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey geri adım atmak ve neden bu sonuca geldiğinizi incelemek. Genel olarak güncellemeler iyidir, ancak sürücü güncellemesinde bazen sorunlara sebep olabilmektedir. Bu durumda eski sürücü yüklemesine geri dönmeniz gerekir.

Gerçek şu ki, çok özel bir durum yok ise genellikle donanım sürücülerini güncellemeniz gerekmez. Donanımınızla ilgili bir sorun görmüyorsanız ve iyi çalışıyor gibi görünüyorsa, sürüleri güncellemeye gerek yoktur. Hatta güncelleme yapmak başınıza sıkıntı olma ihtimali yüksektir. Güncelleme gerektiren sürücü genellikle grafik kartlarıyla ilişkili grafik sürücüleridir. Bunlar sorunları çözmek, yeni özellikler eklemek ve yeni PC oyunları için performansı artırmak için düzenli olarak güncellenmektedir.

Sürücü güncellemenin en iyi yolu Windows Update veya donanım üreticisinin web sitesidir. Windows güncellemesini kontrol ederek başlayın, Microsoft bu noktada sizin için donanım güncellemelerini yapmak için iyi bir iş çıkarır.

Windows güncellemesinde hiçbir şey göremiyorsanız, donanım üreticisinin web sitesine gidin ve sürücü indirmeleri için destek alanını kontrol edin. Üreticinin sunduğu en son sürümü, Aygıt Yöneticisi’nde gösterilen sürümle karşılaştırın.

Çoğunlukla, donanım sürücüleri arka planda çalışır ve varlıklarını fark etmezsiniz. Genellikle sorun çıkartmazlar. Güncelleştirmeye ihtiyaçları yoktur veya Windows sizin için halleder. İyi oyuncular performans arttırmak için grafik kartları sürücülerine tercihen güncelleme yaparlar.

Bir yorum bırakınız...

*