Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır ve Uçurma İzinleri Nereden Alınır? | Sonsuz Teknoloji

Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır ve Uçurma İzinleri Nereden Alınır?

drone

Drone, insansız hava aracı olarak adlandırılır ve bu araçları uçurmak için drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır sorusunun cevaplarının bilinmesi önemlidir. Drone uçurmak son yıllarda popüler bir iş olmaya başlamıştır. Türkiye’de de dronelara ilgi günden güne artmaktadır. Talebin artmasına paralel olarak bu aletlerin her yerde uçurulması yasaklanmıştır.

Drone uçurmak, güvenliği tehlikeye düşürecek bölgelerde yasaklanmıştır. Bunun nedeni, kazaların artma riskidir. Özellikle havaalanı yakınlarında drone uçurmak kesinlikle yasaktır. Drone uçurmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) onay alınması gereklidir. SHGM onayını almadan yükseklik sınırı olmadan havaalanlarına 9 km mesafedeki alanlarda, tüm yerleşim alanlarında, Havacılık Bilgi Yayınında (AIP) bulunan “yasak, tahditli ve tehlikeli sahalarda”, askeri bina ve tesislerin yakınlarında, cezaevlerinin, akaryakıt depolarının ve istasyonlarının, silah ile fişek fabrika ve depolarının yakınlarında, NOTAM ile ilan edilen alanlarda drone uçurulması yasaklanmıştır.

Drone SHGM Talimatları Doğrultusunda Uçurulabilir

Ülkemizde Türkiye’de drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen talimatlar çerçevesinde yapılmaktadır. Drone ağırlığının 500 gramdan fazla olması durumunda kesinlikle Sivil Havacılık sistemine kayıt ettirilmelidir. Drone kayıtları da bu teknolojik cihazların ağırlığına göre değişmektedir. Dronelar, 500 gram ile 4 kg, 4 kg ile25 kg, 25 kg ile 150 kg ve 150 kg ve üzeri olmak üzere farklı ağırlıklara sahiptir. Dronların sisteme kayıt ettirilmesi durumunda bile bazı bölgelerde uçuşların izne tabi olduğu bilinmelidir.

Drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır denildiğinde, havaalanı ve askeri bölgelerde uçurmanın kesinlikle yasak olduğu bilinmelidir. Yasaklara uyulmaması durumunda ceza işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca valilik ve belediyelerin de kendi yetkileri dahilinde uçuş yasağı koyduğu unutulmamalıdır. Drone uçurmak için yaş sınırı vardır. 500 gr ile 4 kg arası drone sahibi olanlar minimum 12, 4 kg ile 25 kg arası drone sahibi olanlar minimum 15 yaşında olmalıdır. Daha fazla ağırlığa sahip olan dronelarda ise özel pilot lisansı alınması şarttır.

Drone Uçurma İzni Nasıl Alınır?

Drone uçurmak için izin, Sivil Havacılık Yasası’nda öngörülen şekilde mülki amirlerden, uçuş yerin bağlı olduğu kaymakamlık ya da valiliklerden alınabilmektedir. Drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır

sorusuna cevap verilirken, izinsiz uçurmanın kesinlikle yasak olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Drone düğün çekimleri için de özellikle kır düğünlerde gerekli izinlerin organizasyon firmasınca ayarlanması gereklidir.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...