Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır ve Uçurma İzinleri Nereden Alınır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır ve Uçurma İzinleri Nereden Alınır?

drone

Drone, insansız hava aracı olarak adlandırılır ve bu araçları uçurmak için drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır sorusunun cevaplarının bilinmesi önemlidir. Drone uçurmak son yıllarda popüler bir iş olmaya başlamıştır. Türkiye’de de dronelara ilgi günden güne artmaktadır. Talebin artmasına paralel olarak bu aletlerin her yerde uçurulması yasaklanmıştır.

Drone uçurmak, güvenliği tehlikeye düşürecek bölgelerde yasaklanmıştır. Bunun nedeni, kazaların artma riskidir. Özellikle havaalanı yakınlarında drone uçurmak kesinlikle yasaktır. Drone uçurmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) onay alınması gereklidir. SHGM onayını almadan yükseklik sınırı olmadan havaalanlarına 9 km mesafedeki alanlarda, tüm yerleşim alanlarında, Havacılık Bilgi Yayınında (AIP) bulunan “yasak, tahditli ve tehlikeli sahalarda”, askeri bina ve tesislerin yakınlarında, cezaevlerinin, akaryakıt depolarının ve istasyonlarının, silah ile fişek fabrika ve depolarının yakınlarında, NOTAM ile ilan edilen alanlarda drone uçurulması yasaklanmıştır.

Drone SHGM Talimatları Doğrultusunda Uçurulabilir

Ülkemizde Türkiye’de drone uçuşları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen talimatlar çerçevesinde yapılmaktadır. Drone ağırlığının 500 gramdan fazla olması durumunda kesinlikle Sivil Havacılık sistemine kayıt ettirilmelidir. Drone kayıtları da bu teknolojik cihazların ağırlığına göre değişmektedir. Dronelar, 500 gram ile 4 kg, 4 kg ile25 kg, 25 kg ile 150 kg ve 150 kg ve üzeri olmak üzere farklı ağırlıklara sahiptir. Dronların sisteme kayıt ettirilmesi durumunda bile bazı bölgelerde uçuşların izne tabi olduğu bilinmelidir.

Drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır denildiğinde, havaalanı ve askeri bölgelerde uçurmanın kesinlikle yasak olduğu bilinmelidir. Yasaklara uyulmaması durumunda ceza işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca valilik ve belediyelerin de kendi yetkileri dahilinde uçuş yasağı koyduğu unutulmamalıdır. Drone uçurmak için yaş sınırı vardır. 500 gr ile 4 kg arası drone sahibi olanlar minimum 12, 4 kg ile 25 kg arası drone sahibi olanlar minimum 15 yaşında olmalıdır. Daha fazla ağırlığa sahip olan dronelarda ise özel pilot lisansı alınması şarttır.

Drone Uçurma İzni Nasıl Alınır?

Drone uçurmak için izin, Sivil Havacılık Yasası’nda öngörülen şekilde mülki amirlerden, uçuş yerin bağlı olduğu kaymakamlık ya da valiliklerden alınabilmektedir. Drone uçurmak nerelerde yasaktır ve uçurma izinleri nereden alınır sorusuna cevap verilirken, izinsiz uçurmanın kesinlikle yasak olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Drone düğün çekimleri için de özellikle kır düğünlerde gerekli izinlerin organizasyon firmasınca ayarlanması gereklidir.

Bir yorum bırakınız...

*

adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...