Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Dual kamera

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da 2016 yılında ilk defa ortaya çıkmış ve günümüze emin adımlar ile ilerlemiştir. Teknolojinin gelişmesi ile ismi daha çok duyulmaya başlayan çift kamera teknoloji, günümüzde seri telefonlarının çoğunda yer alıyor. Akıllı telefonlar satın alırken vazgeçilmez özellikleri arasında yer alan kamera, akıllı cep telefonlarında olan ve son zamanların başlıca aranan özellikleri arasında bulunuyor.

Dual Kamera Nedir?

Akıllı cep telefonunda çift kameraya sahip olması anlamına gelen Duo kamera, başta amiral gemisi telefon markalarında yer alıyor. Zaman içinde telefonlarda da yer etmeye başlayan çift kamera teknolojisi, insanlar tarafından cihazların satın alımlarında en fazla tercih edilen özelliklerinden biri haline geliyor.

Dual kamera Çalışması

Dual kamera ne demek zaman içinde daha fazla sorulan sorular arasında bulunuyor. Bu noktada iki kameranın da farklı işlevlerde çalıştığı biliniyor. Bir kamera RGB sensörlü olurken diğer kamera ise siyah beyaz görüntüleri ele alarak çalışıyor. Kamerada bulunan lenslerin çalışması da ayrı olarak değil beraber gerçekleşiyor. RGB sensör ile siyah beyaz kameranın bir arada olması ile hassaslık dereceleri yakalanıyor ve bunlar tek bir fotoğrafta birleştiriliyor.

Dual kamera Çalışması

Akıllı telefonlarda yer alan bu teknolojinin bazı noktaları yanlış biliniyor. İnsanlar tarafından en çok bilinen yanlış, bu teknolojiye sahip cihazların daha yavaş çalışması düşüncesidir. Telefonun yavaş çalışması şeklinde bilgi doğru olmayıp tam aksine fotoğraf çekimlerinde odaklanma hızını artırıp daha güzel görsellerin çekilmesini sağlıyor.

Dual kamera sahibi olmak ile bu teknolojinin getirdiği avantajlar da bulunuyor. Çift kamera teknolojisine sahip cihazların önemli özellikleri arasında geniş çekim alanı sunması oluyor. Geniş çekim için bazı özel lensler gerekiyor ve bu özel lensler günümüzde pahalı araçlar olduğundan Dual kamera telefonlar hem maliyetleri azaltıyor hem de cihaza ekstra bir özellik sunuyor.

Teknolojinin getirdiği bir diğer özellik ise derinlik özelliği oluyor. Çift kamera teknolojisinde ikincil kameranın görevi derinliği sağlaması oluyor. İki kamera ile fotoğrafı çekinen yer ya da nesne arka plandan ayrılarak bulanıklaştırır ve fotoğraf bir derinlik efekti ile desteklenmiş olur.

Dual kamera teknolojisinin popüler özelliklerinden bir diğeri de tek renkli kamera uygulamasından kaynaklanıyor. Her iki kamera aynı mercek ve odaklama sistemine sahip olarak telefonda yerini alıyor. İki kamera arasında ise RGB renk filtresi ile ilgili farklılık oluyor. İkincil kamerada RGB filtresinin bulunmama sebebi ile renkleri ayırt edemiyor; ancak ana kameraya göre daha fazla ışık kaynağını alıyor.

  1. Avatar
    Mustafa
    19:12 12 Ocak 2021 19:12

    gerçekten çok iyi anlatılmış diğer paragraflarda çok işe yarar bence bu site gerçekten çok iyi

Bir yorum bırakınız...

*