Dualshock 4 Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır? | Sonsuz Teknoloji

Dualshock 4 Kontrolcüsü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Dualshock 4

Playstation kullanıcıları için üretilen özel bir kol olan Dualshock 4, bilgisayar kullanıcıları tarafından da kullanılmak istenebiliyor.  Ancak ürünün Playstation 4 için tasarlanmış olmasından dolayı bu nokta da biraz uğraşmak gerekiyor. Normal şartlarda kablosuz bir oyun kolunu bilgisayara bağlamak çok fazla uğraş gerektirmez.

Çünkü bu kollar genellikle bir USB adaptör gibi ek bir parça aracılığıyla kolayca bilgisayara bağlanabilirler. Ancak bu durum ne yazık ki Playstation kolu için geçerli değil. Konsola özel üretilen kol, bilgisayarda tak-çalıştır gibi basit bir şekilde kullanılamıyor.

İşte bu nokta da kullanıcıların bazı adımlar uygulamaları gerekiyor. Playstation kolunu bilgisayara bağlamak isteyen kullanıcılar yazımızda anlatacağımız adımları takip edebilirler.

Dualshock 4 PC Windows ve macOS’a Nasıl Bağlanır?

Daha önce belirttiğimiz gibi Dualshock 4 Windows PC’ye bağlamanız için biraz uğraşmanız gerekiyor. Kolu bilgisayara nasıl bağlayacağınızı adım adım sizlere anlatmak istiyoruz. Windows yerine macOS ile bağlantı yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İlk Olarak PS4 ile Dualshock Bağlantısını Kesin

Kolunuzu bilgisayara bağlamaya çalışmadan önce PS4 ile bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Ancak yeni bir kol aldıysanız yani kolunuz hiçbir cihaza bağlı değilse bu adımı atlayabilirsiniz. Kolunuzun PS4 ile bağlantısını kesmek için;

 • Konsolunuzu açın ve ‘Ayarlar’ a girin.
 • Bu kısımda aşağı doğru kaydırın ve ‘Aygıtlar’ kısmında bulunan
 • ‘Bluetooth Aygıtları’ kısmına girin.
 • Daha sonra bağlantısını kesmek istediğiniz kola tıklayın ve ‘Bağlantıyı Kes’ e tıklayarak işlemi bitirin.

İlgili:Windows’da Bluetooth Nasıl Açılır ve Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Kontrolcünüzü Eşleştirin ve DS4Windows Programını Yükleyin

DS4Windows

 • İlk olarak Dualshock 4 gamepad eşleşme modundayken Windows işletim sisteminizde Bluetooth ayarlarını açın.
 • Daha sonra ‘Bluetooth ya da başka bir cihaz ekle’ seçeneğiyle taramayı başlatabilirsiniz.
 • Tarama sonucunda karşınıza gelen seçeneklerden ‘Wireless Controller’ e tıklayarak eşleşmeyi tamamlayın.
 • Bunların yanı sıra cihazınızı kablo aracılığıyla da bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.
 • Daha sonra kontrolcünün çalışabilmesi için internette rahat bulabileceğiniz DS4Windows adlı uygulamayı internetten indirmeniz gerekir.
 • İndirme tamamlandıktan sonra “DS4Windows.exe” dosyasını çalıştırın ve açılmasını bekleyin.
 • Bu esnada program sizden bazı izinler isterse onaylayarak devam edin.
 • Bu adımlardan sonra DS4Windows uygulamasının ‘Controller’ kısmında kontrolcünüz gözükecektir. Eğer kontrolcünüz burada çıkmazsa programı kapatıp yeniden açmayı deneyebilirsiniz.
 • Eğer kontrolcünüz hala görünmüyorsa programı yönetici olarak çalıştırın veya kontrolcünüzü tekrar eşleştirin.

İşlemlerin ardından kontrolcünüz burada gözüktükten sonra program açık olduğu sürece bağlantı sağlanacaktır. Ancak DS4Windows’un amacı DS4 kontrolcünüzü Windows işletim sistemine Xbox kontrolcüsü gibi tanıtmaktır. Bu yüzden kontrolcünüz tam olarak sağlıklı şekilde çalışmayabilir.

İlgili: Bluetooth Bağlanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Eğer macOS Kullanıyorsanız Aşağıdaki Adımları Takip Edin

Dualshock 4 macOS bağlantısı için yine kontrolcünüz eşleşme modundayken ayarlara gelin. Buradan ‘Bluetooth Tercihleri’ kısmına girin ve taramayı başlatın.

Tarama sonucu karşınıza çıkan seçeneklerden kontrolcünüzü bulun ve bağlantıyı gerçekleştirin. Bir süre bekledikten sonra kontrolcünüzün üzerinde ki ışık açık mavi renge dönüşecektir. Bu işlemlerin ardından kontrolcünüzü macOS cihazınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

 1. Avatar

  PlayStation zaten ayrı bir dünya olarak yer alıyor. Bu şekilde bir yazıyı açıkçası ne zamandır arıyordum çünkü dijital dünyada bu tür bilgileri arıyordum. Gerçekten oyuncu olduğum için bu tür yazıları açıyorum

Bir yorum bırakınız...

*