DuckDuckGo Nedir ve Sahibi Kimdir? | Sonsuz Teknoloji DuckDuckGo Nedir ve Sahibi Kimdir? | Sonsuz Teknoloji

DuckDuckGo Nedir ve Sahibi Kimdir?

DuckDuckGo

Yıllar geçtikçe Google, kendini en büyük şirketlerinden biri haline getirmek için çok çeşitli cihaz ve hizmetler sundu. Bu hizmetleri ücretsiz tutmak için, Google sizinle ilgili verileri kaydeder ve hedefli reklamları göstermek için kullanır. Çevrimiçi gizlilik hakkındaki tartışmalar arttıkça, birçok insan bir alternatif arıyor. Bu alternatiflerden biri de arama motoru konusunda son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız  gizlilik odaklı DuckDuckGo yeni arama motoru tercihiniz olabilir.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo kendisini “sizi izlemeyen arama motoru” olarak tanımlar. Çoğu arama motoru, arama verilerini toplar. Kaydedilen veriler, arama sonuçlarınızı kişiselleştirmek ve size hedefli reklamları göstermek için kullanılır. Ancak DuckDuckGo (DDG) sizi izlemiyor ve arama sonuçlarınızı kişiselleştirmemeyi tercih ediyor.

Site, kurulduğu günden bu yana, 2010 yılında ortalama 79.000 günlük aramadan, Nisan 2018 itibariyle günlük 23.5 milyon ve 16 milyar toplam aramaya ulaşarak sürekli olarak büyümüştür. Bu büyümenin bir kısmı DDG’nin Firefox ve Apple gibi tarayıcılarla olan ortaklıkları olmuştur.

DuckDuckGo sahibi kimdir?

DuckDuckGo ilk olarak 2008 yılında CEO Gabriel Weinberg tarafından başlatıldı. Halen Weinberg tarafından DuckDuckGo Inc. şirketi olarak işletilmektedir. Şirket şu anda DDG’nin geliştirilmesine devam etmek için perde arkasında 45 çalışanı bulunmaktadır.

DuckDuckGo güvenelir mi?

Teknoloji şirketlerinin her ne kadar güvenilir olduklarını söyleseler de pek güvenilmektedirler. Bu nedenle DuckDuckGo’ya güvenliğini sorgulamanız doğaldır. Kurucunun gizlilik odaklı arka planı ve şirketin hayranlık uyandıran iş modeli mükemmel başlangıç ​​noktalarıdır.  DDG’ye güvenmek için daha fazla neden vardır.

Gizlilik Politikası

Açık bir şekilde yazılan gizlilik politikası, aynı zamanda, topladıkları küçük miktar bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi vermek için okuma güvencesini de artırmaktadır. Anahtar paketler “IP adreslerini veya benzersiz Kullanıcı aracı dizelerini saklamıyorlar” ve yalnızca site ayarlarını kaydetmek için bir çerez ayarlanabilmektedir.

Güvence beyanı:

DuckDuckGo’nun “… Mahkeme emriyle yasal taleplere uyacağız. Ancak, bizim durumumuzda, herhangi bir kişisel bilgi toplayamadığımızdan, onlara verilecek herhangi bir şey olmadığı için hiç böyle bir şey beklemiyoruz. ” şeklinde beyanı vardır. Bu demek oluyor ki mahkemelerden gelen talepler cevap vereceğiz, ancak ellerinde verecek her hangi bir verinin olmadığını bildireceklerini belirtiyorlar.

Açık kaynak

Ücretsiz ve açık kaynak yazılımı (FOSS) kullanılarak oluşturulmasının yanı sıra DDG, yazılımlarının bir kısmını açık kaynak haline getirdi.

Sitenin tasarımlarının, mobil uygulamalarının, tarayıcı uzantılarının, beyaz listelerin ve anlık yanıtların çoğu DuckDuckGo’nun GitHub sayfasında bulunabilir. Birincil arama çekirdeği tescilli olsa da, sitenin diğer kısımlarının açık kaynak kullanımı, eğim göz önüne alındığında, herkesin kodu görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Aramanın Ötesi

Ocak 2018’de DuckDuckGo, gizliliğinizi internet üzerinden korumanıza yardımcı olacak bir araç paketi sunarak, aramanın ötesine geçti. Tarayıcı uzantılarını ve mobil uygulamalarını, özel aramalarına izleme koruması, şifreleme ve hızlı erişimi de içerecek şekilde yeniledi. Güncelleme, bir sitenin gizliliğinizi ne kadar koruduğunu ölçmeniz için A’dan F’ye bir Site Gizlilik Dereceli notu da ekledi.

DuckDuckGo ve Google Arasındaki Fark?

Google, aramanın yanı sıra, Gmail, Google Dokümanlar, Drive, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere, web’in en çok kullanılan yazılımlarından bazılarını işletmektedir. Google’ın kişisel verilerinizin büyük miktarlara erişimi, sonuçlarının derinlemesine kişiselleştirilebileceği ve arama sayfalarının hepsini tek bir yerde bir araya getirdiği anlamına gelir. DuckDuckGo’un çizeceği herhangi bir kişisel verisi yoktur ve bu nedenle kendisini başka şekillerde öne çıkarır.

DuckDuckGo, gizlilik odaklı ortam, Google’ın yüksek hedefli ortamının neredeyse tam tersidir. Kişiselleştirilmiş reklamlar, kişisel arama sonuçları ve filtre  yoktur. Bakış açınıza bağlı olarak, bu DDG’nin en iyi veya en kötü özelliklerinden biridir.

DuckDuckGo Uygulamaları ve Uzantıları

Bu noktada, çoğumuz zaten işletim sistemlerine, tarayıcılara ve uygulamalara çok fazla gömülüyor. Google’ın neredeyse tüm cihazlarda, ekranlarda ve tarayıcılarda bu kadar geniş çapta erişilebilir olması, DuckDuckGo’nun ihtiyacınız olan her yerde hazır olması gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle DDG, artık yalnızca web’in yanı sıra, özel aramalarına gizlilik odaklı özellikler ekleyen mobil uygulamalar ve tarayıcı uzantıları sunuyor.

Tarayıcıda DuckDuckGo

DuckDuckGo, çoğu yaygın bir arama sağlayıcısıdır, Chrome, Firefox, Opera ve Safari kullanıcıları DuckDuckGo uzantısını yükleyebilir. Uzantı, gizli reklam izleyicilerini engeller, siteleri bulunduğu HTTPS’ye zorlar ve DDG’nin aramasına hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

DuckDuckGo Mobile Uygulamaları

DuckDuckGo’nun Android ve iOS teklifleri, tarayıcı uzantılarında bulunan özelliklere dayanır. İzleme önleme, şifreleme ve DDG’nin özel araması, en az bir mobil web tarayıcısında yerleşik olarak bulunur. Tarayıcıdaki bir yangın simgesi tüm göz atma verilerini silmenizi ve tüm etkin sekmeleri kapatmanızı sağlar.

Mobil için DuckDuckGo Ücretsiz İndir:   Android | iOS

 

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...