Dünya Isınıyor | Sonsuz Teknoloji

Dünya Isınıyor

İklim Özel Bilim Raporu,

Rapor, Dünyanın hızla ısındığını ve bunun sebebinin insanlar olduğunu söylüyor.

ısınıyor

ABD’nin en kapsamlı İklim Bilimi Özel Raporuna göre gezegenimiz her geçen gün ısınıyor. Bilimsel veriler kullanarak hazırlanan bu raporda, insanların ısınmakta olan gezegenimiz için sorumlu tutulması son derece normal deniyor.

İklim değişikliği, gittikçe daha sıcak olan ortalama sıcaklıkların sonucudur. Pek çok yanlış anlama, komplo teorileri ve bu konuyla ilgili yanlış bilgiler var. Bu da konuyla ilgili yapılan çabaları engelliyor.

Genel olarak, küresel ortalama yıllık yüzey havası sıcaklığı, son 115 yılda yaklaşık 1 sangirat artmıştır ve bu durum modern uygarlıkta şimdiye kadar en sıcak dönem olmuştur. Son üç yıl dünyanın her yerinde şimdiye kadar kaydedilen en sıcak  dönem olarak görülüyor.  Bilim insanları bu sıcaklık artışlarının gelecekte de devam edeceğini düşünüyorlar.

Raporu açıkça ifade etmek gerekirse bu ısınma artışlarının sebebi  insan faaliyetleridir. Isınma gezegeninin neden olduğu gözlemlenen değişikliklerin önemli bir kısmı son iki on yıl içinde yapılmıştır. Örneğin, deniz seviyeleri 1993’ten bu yana yaklaşık 8 cm artmış olup, 1900 yılından bu yana ortalama küresel deniz seviyesinin yaklaşık 21 cm artmıştır.

Değişim küçük görünse de, etkileri  derindir. Örneğin, Körfez ve Atlantik kıyılarındaki 25 şehirde günlük gelgit selleri yaşanıyor. Hızla büyüyen deniz seviyesi önümüzdeki 15 yıl içinde birkaç cm veya daha fazla bir artışa neden olacak ve bazı araştırmacılar en kötü senaryoda okyanusların yukarı çıkabileceğine inanmaktadır. 2100 yılına kadar 31 cm’ye kadar şiddetli olabilir. 100 yıldan az bir sürede ise bu rakamın 62 cm kadar olacağı tahmin ediliyor.

Bir yorum bırakınız...

*