Dünyanın En Güzel Adalarından Biri Olan Malta Adası | Sonsuz Teknoloji Dünyanın En Güzel Adalarından Biri Olan Malta Adası | Sonsuz Teknoloji

Dünyanın En Güzel Adalarından Biri Olan Malta Adası

malta adası

Büyüklüğünden beklenmedik şekilde tarihi zenginliği içinde barındıran Malta, Akdeniz güneşinin sıcacık yaptığı enfes denizi, inanılmaz tarihi yerleri, muhteşem plajları, hareketli gece hayatı ile tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. İtalya’nın biraz açıklarında yer alan, Kuzey Afrika ve Sicilya’nın arasında, Akdenizin orta kesiminde yer alan Malta 3 tane büyük ve 2 tane küçük adadan meydana gelmektedir.

Neolotik çağlara kadar uzanan 7.000 yıllık insan yaşantısıyla Malta, pek çok sayıda kültürel ve doğal zenginlikleri içerisinde barındırır. Oldukça korunaklı olan doğal limanları ve seneler boyunca süregelen ılıman iklimiyle gözde özelliklere sahip olan Malta, birbirinden farklı kültürlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Malta, dünya genelinde kilometre başına en çok kültürel ve tarihi mirasa sahip olan bir ülkedir.

Şirin ve Küçük Bir Ada

Akdenizin cenneti olan Malta, Comino ve Gozo isimli 3 adanın üzerine kurulmuş dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır. UNESCO’ya göre, dünya genelinde tarihin izlerinin en fazla yer aldığı bölgelerden olan Malta’nın yüzölçümü Gökçeada’dan çok az büyük ve ortalama 426 bin nüfusa sahiptir.

Ülke nüfusunun yarısı başkent olan Valetta şehrinde yaşamaktadır. Malta’nın 2.büyük adası olan Gozo, 7.000 kişilik nüfusu ile adanın en kalabalık şehri konumundadır. Malta’da resmi dil olarak İngilizce ve Malta’ca konuşulmaktadır. Ressam Caravaggio, Tarsuslu Aziz Pavluz gibi ünlü isimler geçmiş yıllarda bu adanın misafiri olmuşlardır.

Valetta

Valetta

Sarı Malta taşından inşa edilen bitişik nizami binaları, katedralleri, kilise ve yüksek surları, St. John Şövalyeleri’nin mirasının sergileriyle süslenen Valetta şehri, tabiri caizse sokaklarında kaybolunacak bir şehirdir.

Yeşil, mavi ve beyaz cumbalı eski Malta evlerinin sıralanmış olduğu, birbirlerini dikey olarak kesen, dar olan inişli çıkışlı sokaklarda kaybolmanız kaçınılmaz olur. St. John Şövalyeleri Türklerden korktukları için hızlı bir şekilde inşa ettikleri şehirde 16. yüzyıl mimarisi olan bir egemenlik. Geçtiğimiz yıl 450’nci yaşını kutlayan Valetta şehri 2018 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanını almıştır.

Bir yorum bırakınız...

*

İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...