En Önemli Kanser Belirtileri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

En Önemli Kanser Belirtileri Nelerdir?

kanser

Kanser kelimesi en ürkütücü hastalıklardan biridir. Kanser hastalığını erken fark edilmesi halinde tedavi edilmesi de yüksektir.Hastalıkla ilişkili semptomların bazıları diğer küçük hastalıklarında belirtisi olabilir. Bu durumda en güvenli seçenek bir doktor tarafından kontrol edilmektir. Aşağıda KESİNLİKLE görmezden gelemeyeceğiniz 11 kanser belirtisi vardır. Sonuncusuna özel olarak dikkat edin, çünkü çoğu zaman yanlış yorumlanabilir.

1. Kalıcı yorgunluk

Yorgun hissetmek veya yorgunluk bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bunlardan biri de kanserdir. Hem kolon kanseri hem de lösemi bu belirtiyi ortaya çıkarabilir. Normal olduğunu düşündüğünüzden daha uzun bir süre yorgunsanız, tıbbi yardım alın.

2. Hızlı ve açıklanamayan kilo kaybı

Hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşıyorsanız ve bununla ilgili kendinize bir açıklamanız yoksa, daha derin bir neden olabilir. Çoğu kanser, bir noktada kilo vermenize neden olur, bu nedenle bu kilo ilgili rakamlara dikkat edin.

3. Kalıcı ağrı

Sebebi veya nedeni olmayan sürekli ağrı, özellikle tedavi alıyorsanız, ancak işe yaramazsa, kanser belirtisi olabilir. Ağrının vücudunuzda nerede olduğuna bağlı olarak, bir beyin tümörü, rektum, yumurtalık veya kolon kanseri belirtisi olabileceği anlamına gelir.

4. Garip Yumru

Vücudunuzda bir yumru bulursanız veya sadece bir kalınlaşma veya “değişim” fark ediyorsanız, bu her şeyin olabileceğinin bir göstergesi olabileceği gibi olmadığının bir göstergesi olabilir. Vücudunuzdaki bazı değişiklikler normal olsa da, dikkat edin ve içgüdülerinize güvenin.

5. Sık ateş

Kanser, sebepsiz gibi görünen şey için düzenli ateşle sonuçlanan bağışıklık sistemini etkiler. Bazı kanserlerin sonraki aşamalarında daha sık görülür, ancak lenfoma ve lösemi dahil olmak üzere kan kanserlerinde erken ortaya çıkar

6. Ciltte değişiklikler

Cilt kanseri en yaygın kanser türü ve bunu tespit etmenin en iyi yolu cildindeki değişiklikleri fark etmektir. Vücudunuzdaki alışılmadık ve yeni çillerin, küflerin veya siğillerin üzerine dikkat edin ve eğer bedenlerini veya rengini değiştirirse, bunu hemen bir doktor tarafından kontrol ettirin. Kızarık cilt, lekeler ve cilt üzerinde kanama da diğer kanserlerin belirtileri olabilir.

7. Kalıcı öksürük

Bitmeyen bir öksürüğünüz varsa, soğuk algınlığından daha fazlası olabilir. Öksürüğünüz göğsünüzde, sırt veya omuz bölgesinde ağrılar yaşamanızı etkiliyorsa bu durum kontrol ettirmekte fayda vardır.

8. Mesane veya barsak alışkanlıklarında değişiklik

İdrar yapmak veya bağırsaklarınızı serbest bırakmak için tuvalete sık gitme gereksimi, bir kanser işareti olabilir. İshal ve kabızlık da kolon kanseri belirtileri olabilir. Prostat kanseri belirtileri idrarınıza idrar veya kan geçerken ağrı içerir.

9. Açıklanamayan kanama

Kan tükürmeye başlarsanız, bu büyük bir kanser belirtisidir. Araştırılması gereken bazı diğer kanama türleri vajinadan veya anüsten kanamadır.

10. Yiyecek yutma sorunu

Yutmak için zorluk çekiyorsanız veya hazımsızlık sorunları yaşıyorsanız, bunlar mide, yemek borusu veya boğaz kanseri belirtileri olabilir. Bu tip belirtiler genellikle kanserle ilişkili değildir, ancak kontrol ettirmek gerekir.

11. Diğer semptomlar

Şimdiye kadar belirtilmiş olan semptomlar en yaygın kanser belirtileridir ancak dikkat edilmesi gereken başka şeyler var. Bu, şişmiş ayaklar ve vücudunuzun nasıl göründüğü / hissettirdiği genel değişiklikler gibi belirtilerdir.

Yine, bunlar kanser belirtileri olmayabilir, hatta çeşitli kanser tedavilerinden bile kaynaklanabilir, ancak daha sonra üzülmektense kontrol altında tutmak gerekir. Bir doktora başvurmak her zaman sizi rahat hissettirecektir. Bu sizin sağlığınızdır ve sizi rahatsız eden bir şey olursa doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir.

Ayrıca, yıllık ve iki yıllık kontroller 30 ya da 40 yaşın üzerindeyseniz harika bir fikirdir. Unutmayın, çoğu kanser erken fark edilirse tedavi edilebilir.

Kaynak : activefeel.com

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...