Eski Modem Yeniden Nasıl Değerlendirilir? | Sonsuz Teknoloji

Eski Modem Yeniden Nasıl Değerlendirilir?

eski modem

Günümüzde hemen hemen artık her evde İnternet vardır. Bu nedenle de İnternet’i kullanmamızı sağlayan modem de bulunmaktadır. Teknoloji ilerledikçe yeni modemler alıyoruz ve eski modemler elimizde kalıyor. Bu eski modemleri de ek olarak kullanabilirsiniz. İşte eski modemleri kullanabileceğiniz yollar;

1. Kablosuz Dağıtıcı

Wi-Fi ağınız evinizin her yerine erişemiyorsa, eski modemi Access Point gibi kablosuz tekrarlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Tekrarlayıcı, yeni ağ modeminize kablosuz bir sinyal gönderen bir erişim noktası oluşturan bir cihazdır. Modeminizin menziline kurduğunuzda, tekrarlayıcı, sinyal aralığını genişleterek sinyalinizin evinizin her alanına ulaşmasını sağlar. Menzili dışa doğru genişletmek için bile kullanabilirsiniz. İki nokta arasında veri aktarımı nedeniyle, kablosuz tekrarlayıcı kurmak bazı belirgin gecikme sorunlarına neden olabilir.

2. Misafir WiFi

Tüm yönlendiricilerin içinde yerleşik güvenli bir konuk modu vardır. Konuklarınızın, evdeyken İnternet’e erişmelerini istiyorsanız, ancak bu ağdaki cihazlara erişmelerini istemiyorsanız, eski modeminizi konuk Wi-Fi olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

3. Ağ anahtarı ( Network Switch )

Ethernet bağlantısı gerektiren cihazlardaki artışla, çoğu yönlendiricinin altı veya daha az Ethernet bağlantı noktası olduğundan, sorunla karşılaşabilirsiniz. Ethernet bağlantı noktalarının sayısını artırmak için yeni bir ağ anahtarı satın almak yerine, eski modeminizi yenisine bağlayın ve sağladığı bağlantı noktalarını kullanın. Eski modem bunu yapmak için DD-WRT uyumlu olmalı ve ihtiyacınız olan tek ekstra öğe bir Ethernet kablosu.

4. Kablosuz Köprü

Kablosuz bir köprü, bir kablosuz genişleticiden farklıdır, çünkü birden fazla sinyal ağını birbirine bağlar. Bu ağlar genellikle aynı şirketin çeşitli ofislerinde olduğu gibi fiziksel olarak ayrılır. Ayrı bağlantılar olarak çalışmalarına izin verir, böylece trafik tek bir ağa basmaz. Eski modeminizi, evinizde veya küçük işletmenizde farklı ağlar oluşturmanıza izin verebilir.

5. NAS Sürücü

Verileri tek bir depolama aygıtında depolamak ve evinizde herhangi bir yerden erişmek ister misiniz? Eski modeminize bağlı bir NAS (ağa bağlı depolama) cihazı kullanabilirsiniz. Özel ürün yazılımı çalıştırabilen ve yedek bir USB bağlantı noktasına sahip bir yönlendiriciye ihtiyacınız vardır. Ağınızda bu kurulumla NAS üzerindeki dosyalara erişmek için herhangi bir cihazı kullanabilirsiniz.

6. VPN Bağlantısı

Birçok eski modem VPN oluşturma yeteneğine sahip değildir, ancak elinizdeki modem o kadar eski değilse, bu bir olasılıktır.

Konuk erişimine izin vermek istediğiniz bir işletme veya başka bir iş yeriniz varsa, eski modemi birhotspot’a dönüştürebilirsiniz. Hotspot, kullanıcıların şartlarınızı kabul etmelerini, reklamları görmelerini veya devam etmeden önce ödeme yapmalarını sağlayan sabit bir portalla yapılandırabilirsiniz.

Teknoloji ile uğraşmaktan hoşlanıyorsanız ve geri dönüşüm kutusuna yönelik iyi bir ekipman parçası görmekten nefret ediyorsanız, ev veya iş ağınızın sizin için daha fazla çalışmasını sağlamak için bu projelerden bazılarını denemekten zevk alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*