Excelde İki Sütunu Karşılaştırma Nasıl Yapılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Excelde İki Sütunu Karşılaştırma Nasıl Yapılır?

Excelde iki sütunu karşılaştırma

Excelde iki sütunu karşılaştırma işlemi, son dönemlerde oldukça sık kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Özellikle ticari işler ile uğraşan kişilerin tercih ettiği bu yöntem sayesinde iki sütun içerisinde de bulunan ürünleri oldukça kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Peki, Excelde iki sütunu karşılaştırma nasıl yapılır? Son derece merak edilen bu sorunun yanıtını gelin ayrıntılı ve bir o kadar da detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Adım Adım Excelde İki Sütunu Karşılaştırma İşlemi

Excelde İki Sütunu Karşılaştırma İşlemi

Excelde iki sütunu karşılaştırma işlemi son derece pratik ve bir o kadar da kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sizlerde aşağıda yer alan anlatımı sırasıyla takip ederek, söz konusu işlem hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1.      Örnek Tablo

Örnek Tablo

Yukarıda yer alan görsel de görüldüğü üzere örnek bir tablomuz mevcuttur. Bu tablodan yola çıkarak A işletmesinde bulunan ürünler ile B işletmesinde bulunan ürünleri karşılaştıracağız.

İlgili:Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

2.      Sütun Karşılaştırma

A işletmesinde bulunan herhangi bir ürünün B işletmesinde de bulunup bulunmadığını son derece kolay ve pratik bir şekilde formül vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise oldukça basittir.

  • Örneğin A işletmesinde yer alan Bilgisayar ürününün B işletmesinde olup olmadığını kontrol ederim. Kontrol işlemi için herhangi bir boş satıra tıklayın ve şu formülü yazın; =EĞER(EYOKSA(DÜŞEYARA(A2; B2:B10;1;0));”Yok” ; ”Var)) bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza aşağıda gibi bir sonuç gelecektir;

excelde karşılaştırma yapmak

  • Eğer aynı işlemi A sütünün da yer alan Fırın ürünü için yapsaydık. Bu kez karşımıza aşağıda ki gibi bir sonuç gelecekti.

excel karşılaştıma işlemi

  • Yukarıda yer alan formüle ek olarak şu formülü yazar iseniz bu kez o ürünün B işletmesinde kaç tane olduğunu görebilirsiniz.

excel karşılaştırma sonuç

Yukarıda da görüldüğü üzere söz konusu karşılaştırma işlemi son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Excelde İki Sütun Karşılaştırma İşlemi Nerede Kullanılır?

Excelde İki Sütun Karşılaştırma İşlemi Nerede Kullanılır

Excelde iki sütun karşılaştırma işlemi, genellikle ticari alanda faaliyet gösteren işletmeler tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Aktif bir şekilde kullanılan bu yöntem sayesinde oldukça kolay bir şekilde her iki sütundaki ürünleri karşılaştırabilir ve ürünler hakkında oldukça detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*