Facebook'u Silmek Gerekir Mi? | Sonsuz Teknoloji

Facebook’u Silmek Gerekir Mi?

Facebook Cambridge Analytica

Facebook ve Cambridge Analytica’yı çevreleyen dramayı ve sonuçta meydana gelen heyecanı duymuş olacaksınız. Giderek artan sayıda insan #DeleteFacebook hashtag’ini kullanarak Facebook’tan kitlesel bir Facebook silme eylemi gerçekleşmektedir. Buna Elon MUSK da Facebook hesabını silerek destek vermiştir. Özellikle ABD’de bu çok sayıda kişinin Facebook sayfasını sildiği söylenmektedir.

Cambridge Analytica Skandalı

Facebook’taki 50 milyon kullanıcının bilgilerini izinsiz kullanarak 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerini manipüle etmekle suçlanan İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketinde bir Cambridge Üniversitesi araştırmacısı Aleksandr Kogan, Facebook için bir kişilik anket uygulaması oluşturdu. Yüzlerce binlerce kişi anketi yaptı ve Facebook’un o zamanki çalışma şekli nedeniyle, milyonlarca insanın verileri toplandı.

Araştırmacı Aleksandr Kogan daha sonra bu verileri veri madenciliği konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Cambridge Analytica’ya sattı. Cambridge Analytica daha sonra bu verileri satarak siyasi partilerin 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında insanları hedef almasına izin verdi.

Verilerin Toplanması

Bu iş sadece Facebook meselesi değil. Facebook, Twitter, Google olsun veya herhangi bir sosyal medya ağı olsun hepsinin verilerimiz topladığı ve verilerimizi analiz ettiği bir gerçektir.  Google verilerimizi toplamıyor mu? Elbette ki topluyor. Google’ın bu konu da yaptığını bildiğimiz şey bu bilgileri ticari olarak reklam sektöründe kullandığıdır. Birilerinin kişisel bilgilerimizi bir yerlere veriyorlarsa onu da kimse bilemez. Ancak İnternet üzerine teknolojiyi kullanırken her zaman bilgilerin başkaları tarafından takip edilebileceği olasılığını dikkate alarak kullanmakta fayda vardır.  Google hakkımıza neler biliyordur neler.

Facebook gibi sosyal ağların arama motorlarından veya çerezlerden toplanan veriler konusunda farkı; Facebook’da özelimizin olmasıdır. Şu da unutulmamalıdır ki Facebook bu bilgileri bizden çalmıyor ve ankete katılan kişiler rızaları ile bu anketi gerçekleştirdi. Biz bu bilgileri kendi rızamızla veriyoruz. İnternet’te özelimiz paylaşırken paylaştıklarımızın Facebook serverlarında depolandığını hepimiz biliyoruz. İnsanlar paylaşım yaparken artık çok fazla gereksiz paylaşılmaması gereken özellerini paylaşıyorlar.

Cambridge Analytica’da verileri bir anket aracılığı ile 50 milyon kişinin verisini toplamış. İnternet’te bir şeyler paylaşırken bunun başkaları tarafından görülebileceğini ve bilgilerinizin her türlü menfaat için kullanılabileceğini unutmayın.

Facebook’u silmelimiyim?

Facebook, hemen hemen herkes tarafından kullanılan sosyal bir ağdır. Aile, arkadaş ve çalışma arkadaşlar ile iletişim halinde olduğumuz bir sosyal ağdır.   Kim ne dersen desin ister kabul etsin ister etmesin. Facebook toplumumuzun temel bir parçası olmuştur ve yakın zamanda kaybolmayacağı bir gerçektir. Bugün protesto edip kapatanların çoğu tekrar Facebook ağlarını aktif hale getirecektir.

Facebook hesabınızı silmenin dezavantajları, avantajlardan çok daha fazla. Bu yüzden, Facebook’u silmeden önce kendiniz bir gözden geçirin.

Facebook artık ailelerin daha önce hiç olmadığı kadar çok iletişim halinde olmasının temel nedenlerinden biri olmuştur. Çoğu aile düzenli olarak iletişimde kalmak için Facebook ve Messenger’ı sıklıkla kullanıyor. Birbirlerini uzun zamandır bulamayan insanlar kıtalararası da olsa birbirlerini buluyorlar.

Facebook’u kullanmayı bıraktığınızda muhtemelen başka bir sosyal ağa geçiş yapacaksınız veya başka kullandığınız sosyal ağlara devam edeceksiniz. Bunlardan biri de muhtemelen yine Facebook’un sahip olduğu İnstagram’dır.  Hangi ağı kullanırsanız kullanın aynı riskler devam edecektir.

Facebook, iş dünyasında da neredeyse olmazsa olmazlar arasına girdi. Yakında gelecek olan Facebook İş Bulma Sayfası ve Facebook CV özelliği ile  iş arayanların iş bulması iş verenlerinde kendine personel bulması daha kolay olacaktır.

#DeleteFacebook hashtag’ı çok yakın zamanda unutulup gidecek silen kişiler hesabı sildikleriyle kalacaktır. Bu mantıkla düşünürsek hiç internet kullanmamak gerekir. Whatsapp ve İnstagram’da Facebook’un o zaman onları da kullanmayı bırakmak gerekir.  Bu tür konuları protesto ederken bile Facebook’a ait sosyal ağları kullanarak yapıyoruz. O nedenle bu tür protestolar inandırıcı olmuyor. Bu tip konuların arkasında, birilerinin birilerini ticari olarak zedeleyerek kendine rant sağlamasından başka bir şey yoktur.

Maalesef bir çok teknolojik konuda Google, Microsoft, Apple gibi şirketlere bağlıyız. Evde kullandığımız bilgisayar işletim sistemleri genel itibari ile Microsoft’undur. Kullandığımız telefonlarda İphone Apple’a ve Android işletim sistemi ise Google’a aittir. Bunları kullanmayarak protesto etmek yerine teknolojiyi kullanırken her zaman dikkatli ve bilinçli olmak gerekir. Özellikle sosyal ağları kullanırken sosyal ağın güvenlik Ayarlarını üst seviyede tutun. Paylaşımlarınızı “Herkese Açık” yerine sadece sizin onayladığınız kişilerin görmesini bazı bilgilerinde sadece sizin tarafınızdan görülecek şekilde ayarlayın.

Sosyal ağları silmek yerine kullanırken dikkatli ve bilinçli olmak yeterli olacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*