Facebook'un Az Bilinen Özellikleri | Sonsuz Teknoloji

Facebook’un Az Bilinen Özellikleri

facebook az

Facebook’un en fazla kullanılan sosyal ağ olduğunu söyleyebiliriz.  Snapchat,Twitter veya Instagram gibi sosyal ağlar bazı kesim tarafından kullanılırken sosyla ağ kullanan herkes Facebook’u kullanır.

Facebook, üst düzey mühendislik yeteneği için bir mıknatıs. Bu nedenle, şirketin dünyanın en karmaşık ve çok yönlü web sitelerinden birine sahip olduğu düşünülüyor.

Facebook’da yapabileceğiniz çok şey var. Ya, var olduğunu bilmiyoruz yada, ne işe yaradıklarını bilmiyoruz. Aşağıda az kullanılan ve az bilinen bazı özellikleri sıraladık;

Bilinmeyen Gelen Kutusu

Bir süre Facebook kullanıcısıysanız, muhtemelen bilmediğiniz okunmamış mesajlarla dolu bir klasöre sahip olabilirsiniz.  Burada Facebook, arkadaş olmadığınız kişilerden gelen tüm iletileri gönderir.

Bu mesajları görmek için, ana ekranınızın sağ üst kısmındaki “Mesajlar” simgesini tıklayın. Sol taraftaki “Messenger” olan değil. Sağ üst tarafta “Arkadaşlık İstekleri” ve “Bildirimler” arasındaki Messenger” işaretini tıklayın.  Doğrudan “Yakındakiler” sekmesi açılacaktır. Bunun hemen sağ tarafında “Bağlantı İstekleri” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeyi tıkladığınızda  “Filtrelenmiş istekleri gör” yazan yere tıklayınca, Facebook, arkadaşınız olmayan kişilerden mesajlar var ise onları göreceksiniz.

Facebook Messenger’da Dosyaları Aktarın

Bir Facebook Messenger penceresi açarsanız, alt kısımda küçük bir ataç simgesi bulunur. Bu, doğrudan bilgisayarınızdan bir dosya yüklemenizi ve göndermenizi sağlar. Alınan bağlantıyı tıklatıp oradan indirebilirsiniz. Elbette, bilmediğiniz birinden asla bir şey indirmeyin.

Özelleştirilebilen Notlar Oluşturun

Bazen birkaç cümleden daha fazla değere sahip bir şeyi veya tek bir resmi paylaşmak istersiniz. Kendi blog’unuz yoksa bir Facebook “Notlar”dan yararlanabilirsiniz. Burada, metin paragraflarını ve birden fazla görüntüyü paylaşabilirsiniz (HTML kodlama bilgisi gerekmez).

facebook.com/notes adresine gidin. Kendi notlarınızı eklemek istiyorsanız, sağ üst köşedeki “+ Not Yaz” bağlantısını tıklayın. Düşüncelerinizi kolay yazı editörünü kullanarak dökün, isterseniz bir kapak resmi ekleyin ve normal bir Facebook yayınında olduğu gibi paylaşın. Notunuzu bir oturumda bitiremezseniz kaydedin ve daha sonra yayınlayın.

Daha Sonra Ulaşmak İçin Mesajları Kaydet

Facebook’ta paylaşılan, sizin için önemli olan ve daha sonra rahatça bulmak istediğiniz paylaşımları kayıt ederek arşivleyebilirsiniz.

Daha sonra kullanmak üzere kaydetmek istediğiniz herhangi bir şey varsa, herhangi bir yayının sağ üst kısmındaki “üç noktayı” tıklayın. Ardından, “Gönderiyi Tıklayın”ı tıklayarak kayıt edebilirsiniz. Bu, bağlantıyı “Kayıt edilenler” klasörünüze gönderir. “Kayıt edilenler klasörü nerede” diye soruyorsanız. İlk kez bir şeyler kaydedene kadar onu görmeyeceksin. Ardından, sol favoriler çubuğunda küçük bir “kurtarılan” kırmızı şerit işareti “Kayıt edilenler” menüsünü görürsünüz. Tıkladığınızda yaptığınız kayıtları görebileceksiniz.

Facebook’un bir kopyasını indirin

Şimdiye kadar Facebook’ta paylaştığınız her şeyin Facebook’un kopyasını almak istiyorsanız. Bunu yapabilirsiniz. Her şeyi, fotoğrafları yazıları her şeyi olduğu gibi indirebilirsiniz.

Ayarlar> Genel’e gidin ve açılan menünün en altın silik gri tonla yazılmış  “Facebook verilerinizin kopyasını indir” bağlantısını tıklayın ve oradan gelen talimatları izleyin.

Hesabı Miras Bırakın

Facebook ölüme ilişkin özel olarak varis atama özelliği getirmiştir. Facebook hesabınızın gelecekte bir tarihte silindiğinden emin olmak için Facebook’u açın ve Ayarlar> Genel> Hesabı Yönet>Hesap Varisin  bölümünde gerekli ayarları yapabilirsiniz. Ölüm sonrası hesabı silme ve hesabı dondurma seçenekleri mevcuttur.

Alternatif olarak; Ayarlar> Güvenlik ve Giriş”te  “Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin arkadaşlarını seç” seçeneği ile istediğiniz 3 kişiye  (en az 3 kişi zorunlu) kullanma hakkı da verebilirsiniz. Google hesabında da bu özelliğin nasıl kullanıldığına buradan bakabilirsiniz. 

İlave Güvenlik Ayarları

Facebook hesabınızda bazı ek güvenlik katmanları atmak iyi bir fikirdir. İşte kendinizi korumak için yapabileceğiniz üç önemli extra güvenlik önlemi; Ayarlar> Güvenlik ve Giriş> İlave Güvenlik Ayarları altında bulacaksınız:

1) İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Kullan: Tüm hesaplarınıza uygulamak iyi bir fikirdir. Telefonunuza gelecek mesaj kodunu girerek açabileceğiniz bir güvenlik önlemidir.

2) Tanınmayan Girişler Hakkında Uyarı Al. Birisi hesabınıza tanınmayan bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş yapmayı başarırsa,  telefonunuza veya mail adresine bildirim gönderilmesini ayarlayabilirsiniz.

3) Hesabına Erişememen Halinde İletişime Geçebileceğin 3-5 Arkadaşını Seç:  Şifrenize unutmanıza karşın güvendiğiniz bazı arkadaşlarınızı güvenlik kurtarma olarak atayabilirsiniz. Bu tip durumlara karşı en iyi durum facebook’da güncel telefon numaranızın olasıdır. Telefon numarasını sizden başka kimse görmez. Şifre unuttuğunuzda şifre yenileme için gelen kod ile rahatlıkla şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Önce Görmek İstediklerinizi Düzenleyin

Facebook’da ilk önce görmek istediğiniz gönderi akışını düzenleyebilirsiniz. İstemediğiniz kişilerden gelen gönderiyi engelleyebilirsiniz. Bu işlemden engellediğiniz kişinin haberi olmayacaktır. Bu özelliğe erişmenin en hızlı yolu sol rayın üst kısmındaki “Haber Kaynağı” nın yanındaki üç noktayı tıklayarak elde edilebilir. Pop-up ekranından “Tercihleri ​​Düzenle”yi seçin, “Başta Görmek İstediğin Kişilere Öncelik Ver” düğmesini tıklayın ve ilk önce görmek istediğiniz kişilerin profillerini işaretleyin.

Ayrıca arkadaşlıktan kaldırmak istemeyin ama gönderilerinden de hoşlanmadığınız kişileri sesini kapatmak için “Gönderilerini gizlemek istediğin kişileri takibi bırak” ı tıklayabilirsiniz. Engellediğiniz kişinin bilgisi olmayacaktır. Hala arkadaş gözükeceksiniz. Sadece gönderilerini görmeyeceksiniz. Sonradan tekrar gönderilerini görmek isterseniz. Hemen alt menüdeki “Takibi bıraktığın kişilerle yeniden bağlantı kur”dan tekrar bağlantı kurabilirsiniz.

Reklam Tercihlerinizi Düzenleyin

İstemediğiniz reklama türlerini almak istemiyorsanız bunu ayarlayabilirsiniz. Reklamlarınızı seçmek için Ayarlar> Reklamlar> “İlgi Alanların”ı tıklayın. Her ilgi alanının üst sağındaki X işareti basarak kaldırabilirsiniz. “Etkileşimde bulunduğun reklam verenler” sekmesinde, reklamlarını tıkladığınız ve / veya verdiğiniz tüm reklam verenleri görürsünüz. “Bilgilerin” alt sekmesinde, profil durumunuza göre size gönderilen reklam türleri vardır bunları isterseniz kaldırabilirsiniz.

Dünyanın her yerinden yapılan canlı yayınları görün

Burada tüm dünyada haritasında yapılan canlı yayınları izleyebilirsiniz. https://www.facebook.com/livemap adresinden tüm canlı yayınları harita üzerinden görebilirsiniz. Her bir noktanın üzerine farenizin yerleştirilmesi bir ön izleme sunacaktır. Yerel haberler yayınları, televizyondan futbol maçları ve kıkırdayan gençlerin çifti var.

Çerçeve Oluştur

Bu yılın başlarında Facebook, üçüncü taraf geliştiricilerin Snapchatesque fotoğraf / video kaplamaları oluşturmalarını sağlayan yeni bir “Camera Effects” platformu sundular. AR benzeri video kaplama platformu bazı teknik bilgi birikimine ihtiyaç duysa da, temel bilgilerin bulunduğu herhangi bir schmo, statik bir çerçeve oluşturabilme yeteneğine sahip olacak.

Kendi statik fotoğraf çerçeve paylaşımınızı oluşturmak için soldaki hızlı menünün altında kalır değerlerini gör diyerek ulaşacağınız  (veya mobil cihazdaki üç satırlık hamburger) “Çerçeve Oluştur” u tıklayın. Temel bilgisayar becerisine sahip herkes bir şeyler yapabilir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...