FPS Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

FPS Nedir? Ne İşe Yarar?

fps nedir

FPS terimi son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Genellikle oyun severler tarafından gündeme getirilen bu terim farklı alanlarda da yer almaktadır. Fotoğrafçılıktan, video çekimlerine kadar birçok alanda karşımıza çıkan bu terim, zaman zaman kafa karışıklarına neden olmuştur. Peki günümüzde oldukça sık karşılaştığımız bu terimin anlamı nedir?

FPS Nedir?

fps oyun

FPS nedir sorusu son dönemlerde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bilinen adıyla “Frame Per Second” olan Türkçe karşılığı ise “saniyelik görüntü sayısı” olan bu terimin anlamı ise ekrana yansıtılan kare sayısı olarak tanımlanmaktadır.

FPS Ne İşe Yarar?

fps sorunu

Genellikle oyun severlerin oldukça dikkat ettiği FPS terimi, birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca birçok kişinin aklına FPS ne işe yarar sorusu gelmektedir? Saniyelik görüntü sayısının düşmesiyle birlikte, ekranda bulunan görüntülerde de akıcılık azalmaktadır. Akıcı ve kaliteli bir görüntü elde etmek isteyen kullanıcılarda saniyelik görüntü sayısını yüksek tutması gerekmektedir.

Frame Per Second değerinin 30 olmasıyla birlikte kullanıcılar akıcı ve standart görüntü kalitesinde işlerini yapabilmektedir. Frame Per Second değerinin 30’un altına düşmesiyle birlikte yavaş yavaş akıcılıkta da gözle görülür şekilde bozulmalar meydana gelecektir. Özellikle değerin 15’in altına düşmesiyle birlikte oyunlarda ve videolarda donmalar meydana gelmektedir.

FPS Yükseltmek İçin Neler Yapabiliriz?

fps çözüm

Frame Per Second değerinin düşük olması, oyunlarda ve videolarda donmalara neden olacaktır. Peki FPS değerini yükseltmek için neler yapabiliriz? Oldukça merak edilen bu sorunun yanıtını gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

  • Başta ekran kartı olmak üzere, bilgisayarda bulunan tüm bileşenlerin güncellenmesi son derece önemlidir.
  • Oyun içerisindeki çözünürlüğün bir tık düşürülmesi bile Frame Per Second değerini olumlu şekilde etkileyecektir.
  • Yardımcı programlar kullanarak oyunun en iyi şekilde optimize edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Son çare olarak ekran kartınızı değiştirebilirsiniz.

FPS Neden Düşmektedir? Ani Düşmeler Neden Kaynaklanmaktadır?

Oyun içerisinde Frame Per Second yani FPS değerinin düşmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Güncellenmeyen bilgisayar bileşenlerinin yanı sıra donanımın eski olması da bu değerin düşmesine zemin hazırlamaktadır.

fps düşme

Ayrıca oyun tutkunlarının en sık karşılaştığı bir başka problem ise ani FPS düşmesi problemidir. Birçok oyuncunun karşılaştığı bu problem arkada çalıştırılan farklı programlardan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bilgisayarın fazla ısınması da ani düşmelere neden olabilmektedir.

FPS Yükseltme Programları

fps arttırma

Oyun tutkunlarının en çok araştırdığı programların başında FPS yükseltme programları gelmektedir. Söz konusu programlar sayesinde oyun içerisindeki akıcılık göz görülür şekilde artmaktadır. Frame Per Second değerini arttırmak isteyen kullanıcılar genellikle IObit Game Booster, MSI Afterburner ve Razer Cortex Game Booster yazılımlarını kullanmaktadır.

Windows’da Oyunlar için Düşük FPS Nasıl Yükseltilir?

Bir yorum bırakınız...

*