Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır? ∞

Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

FTP ile dosya aktarım

Kablosuz dosya transferi için FTP ile dosya aktarımı yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem aslında istemci-sunucu modeline dayanıyor.

Dosyalarımızı transfer etmek için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Ancak bu yöntemlerin birçoğu oldukça kullanışsız. Örneğin, taşınabilir disk kullanarak dosyalarımızı başka bir cihaza taşıyabilmemiz mümkün. Bu tür yöntemler geçmişte sık tercih edilse de günümüzde pek tercih edilmiyor.

Çünkü günümüzde birçok farklı şekilde kablosuz dosya transferi yapılabiliyor. FTP’nin de tam olarak bu işe yaradığını söyleyebiliriz. İçeriğimizde FTP ile dosya aktarımından bahsetmek istiyoruz. FTP ne işe yarar? FTP ile kablosuz dosya transferi nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

FTP Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Kablosuz dosya göndermenin bir yolu FTP ile dosya aktarımı yapmak. FTP açılımı File Transfer Protocol yani Dosya Transfer Protokolü’dür. FTP, ağ üzerinden dosya transferi yapmamızı sağlayan bir protokol olarak tanımlanabilir.

Bu protokol, bir cihazdan diğerine dosya gönderme, dosya alma veya dosyaları güncelleme gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. FTP’nin istemci-sunucu modeline dayanan bir protokol olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin, bir bilgisayara FTP istemcisi kurabilirsiniz. Daha sonra, farklı bir bilgisayara da FTP server kurabilir ve o bilgisayara FTP bağlantısı yaparak cihazdaki dosyalara erişebilirsiniz. Bu adımların ardından iki bilgisayar arasında dosya gönderimi ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Bu tür senaryoda bir bilgisayar istemci gibi diğeriyse sunucu gibi çalışır. Bağlantı yapılan cihazın dosyaları görüntülenebilir ve dosya transferi gibi işlemler gerçekleştirilebilir. FTP ile dosya aktarımı genellikle web geliştirme süreçlerinde, dosyaların sunucuyla senkronize edilmesinde, dosyaların yedeklenmesinde ve paylaşılmasında yaygın olarak kullanılır.

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

İletişim protokolü FTP ile dosya aktarımı yapmak çok karışık değil. Ancak elbette adımları uygularken dikkatli olmak gerekiyor. Üstelik FTP ile mobilden bilgisayara veya bilgisayardan bilgisayara dosya transfer yapılabiliyor. Bu yüzden FTP nasıl kullanılır sorusunu iki farklı şekilde sırayla açıklamak istiyoruz.

FTP Server ile Bilgisayarlar Arası Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için FileZilla istemcisini bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulumdan sonra bağlantı sağlamak için bir sunucu bilgilerine ihtiyacınız olacak. Örneğin, bir sitenin sunucu bilgilerini alarak sunucuya bağlanabilir ve sitenin dosyalarına erişebilirsiniz.
 • Ayrıca, herhangi bir bilgisayara FileZilla Server programını kurabilir ve o bilgisayarı sunucu gibi kullanabilirsiniz. Böylece o bilgisayara bağlanarak dosyalarına erişebilirsiniz. FileZilla Server kurulumunun ardından programın içerisinden bir user oluşturarak bu kullanıcıya özel şifre belirlemeniz gerekiyor.
 • Bir sunucuya bağlanarak dosyalarına erişmek için FTP programı FileZilla’yı çalıştırın.
 • Program açıldıktan sonra üst bardaki Sunucu kutucuğuna sunucunun adresini yazın.
 • Kullanıcı adı ve Parola kısmına da sunucu için belirlenen kullanıcı adını ve şifreyi girmelisiniz.
 • Bağlantı noktası’na ise sunucunun Port numarasını yazmalısınız.
 • Bu adımların ardından Hızlı bağlan’a tıkladığınızda diğer bilgisayara veya bir sunucuya bağlanabilirsiniz.
 • Bağlantı başarıyla gerçekleştiğinde, FileZilla programında Yerel site ve Uzak site şeklinde iki farklı kısım göreceksiniz. Buradaki Yerel site kullandığınız bilgisayarı, Uzak site ise bağlandığınız sunucu bilgisayarını temsil eder.
 • Uzak site kısmından uzaktaki bilgisayarın dosyalarını düzenleyebilir ve indirebilirsiniz.
 • Ayrıca, kendi cihazınızdan Uzak site kısmına bir dosya yükleyerek dosya transferi yapabilirsiniz. Kablosuz dosya transferi işte bu şekilde yapılabiliyor.

İlgili: FTP Güvenliği için Yapılabilecekler

FTP ile Mobilden Bilgisayara Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için telefonunuza WiFi FTP Server uygulamasını indirin. Bilgisayarınıza da yine FileZilla programını kurmanız gerekiyor.
 • Telefondaki WiFi FTP Server uygulamasını açın ve BAŞLAT’a tıklayın. Butona tıkladığınızda telefonunuz bir sunucu gibi çalışacak ve karşınıza bazı bilgiler gelecektir.
 • Bilgisayarda FileZilla programını açın ve üst kısımdaki Sunucu kutucuğuna telefondaki uygulamada yazan Server URL adresini girin. Bu adresi yazdıktan sonra diğer kısımları boş bırakarak Hızlı bağlan’a tıkladığınızda bağlantı sağlanacaktır.
 • Ancak bağlantı sağlanmazsa, uygulamada yazan Kullanıcı kimliği ve Parola’yı da FileZilla’da bulunan Kullanıcı adı ve şifre kısımlarına yazabilirsiniz.
 • Bağlantı sağlandıktan sonra Uzak site kısmında mobil cihazınızın dosyalarını görebilirsiniz. Bu kısımdan istediğiniz dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca bu kısma bir dosya yükleyerek telefonunuza dosya transferi yapabilirsiniz. Mobilden bilgisayara FTP ile dosya aktarımını bu adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...