Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır? ∞

Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

FTP ile dosya aktarım

Kablosuz dosya transferi için FTP ile dosya aktarımı yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem aslında istemci-sunucu modeline dayanıyor.

Dosyalarımızı transfer etmek için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Ancak bu yöntemlerin birçoğu oldukça kullanışsız. Örneğin, taşınabilir disk kullanarak dosyalarımızı başka bir cihaza taşıyabilmemiz mümkün. Bu tür yöntemler geçmişte sık tercih edilse de günümüzde pek tercih edilmiyor.

Çünkü günümüzde birçok farklı şekilde kablosuz dosya transferi yapılabiliyor. FTP’nin de tam olarak bu işe yaradığını söyleyebiliriz. İçeriğimizde FTP ile dosya aktarımından bahsetmek istiyoruz. FTP ne işe yarar? FTP ile kablosuz dosya transferi nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

FTP Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Kablosuz dosya göndermenin bir yolu FTP ile dosya aktarımı yapmak. FTP açılımı File Transfer Protocol yani Dosya Transfer Protokolü’dür. FTP, ağ üzerinden dosya transferi yapmamızı sağlayan bir protokol olarak tanımlanabilir.

Bu protokol, bir cihazdan diğerine dosya gönderme, dosya alma veya dosyaları güncelleme gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. FTP’nin istemci-sunucu modeline dayanan bir protokol olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin, bir bilgisayara FTP istemcisi kurabilirsiniz. Daha sonra, farklı bir bilgisayara da FTP server kurabilir ve o bilgisayara FTP bağlantısı yaparak cihazdaki dosyalara erişebilirsiniz. Bu adımların ardından iki bilgisayar arasında dosya gönderimi ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Bu tür senaryoda bir bilgisayar istemci gibi diğeriyse sunucu gibi çalışır. Bağlantı yapılan cihazın dosyaları görüntülenebilir ve dosya transferi gibi işlemler gerçekleştirilebilir. FTP ile dosya aktarımı genellikle web geliştirme süreçlerinde, dosyaların sunucuyla senkronize edilmesinde, dosyaların yedeklenmesinde ve paylaşılmasında yaygın olarak kullanılır.

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

İletişim protokolü FTP ile dosya aktarımı yapmak çok karışık değil. Ancak elbette adımları uygularken dikkatli olmak gerekiyor. Üstelik FTP ile mobilden bilgisayara veya bilgisayardan bilgisayara dosya transfer yapılabiliyor. Bu yüzden FTP nasıl kullanılır sorusunu iki farklı şekilde sırayla açıklamak istiyoruz.

FTP Server ile Bilgisayarlar Arası Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için FileZilla istemcisini bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulumdan sonra bağlantı sağlamak için bir sunucu bilgilerine ihtiyacınız olacak. Örneğin, bir sitenin sunucu bilgilerini alarak sunucuya bağlanabilir ve sitenin dosyalarına erişebilirsiniz.
 • Ayrıca, herhangi bir bilgisayara FileZilla Server programını kurabilir ve o bilgisayarı sunucu gibi kullanabilirsiniz. Böylece o bilgisayara bağlanarak dosyalarına erişebilirsiniz. FileZilla Server kurulumunun ardından programın içerisinden bir user oluşturarak bu kullanıcıya özel şifre belirlemeniz gerekiyor.
 • Bir sunucuya bağlanarak dosyalarına erişmek için FTP programı FileZilla’yı çalıştırın.
 • Program açıldıktan sonra üst bardaki Sunucu kutucuğuna sunucunun adresini yazın.
 • Kullanıcı adı ve Parola kısmına da sunucu için belirlenen kullanıcı adını ve şifreyi girmelisiniz.
 • Bağlantı noktası’na ise sunucunun Port numarasını yazmalısınız.
 • Bu adımların ardından Hızlı bağlan’a tıkladığınızda diğer bilgisayara veya bir sunucuya bağlanabilirsiniz.
 • Bağlantı başarıyla gerçekleştiğinde, FileZilla programında Yerel site ve Uzak site şeklinde iki farklı kısım göreceksiniz. Buradaki Yerel site kullandığınız bilgisayarı, Uzak site ise bağlandığınız sunucu bilgisayarını temsil eder.
 • Uzak site kısmından uzaktaki bilgisayarın dosyalarını düzenleyebilir ve indirebilirsiniz.
 • Ayrıca, kendi cihazınızdan Uzak site kısmına bir dosya yükleyerek dosya transferi yapabilirsiniz. Kablosuz dosya transferi işte bu şekilde yapılabiliyor.

İlgili: FTP Güvenliği için Yapılabilecekler

FTP ile Mobilden Bilgisayara Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için telefonunuza WiFi FTP Server uygulamasını indirin. Bilgisayarınıza da yine FileZilla programını kurmanız gerekiyor.
 • Telefondaki WiFi FTP Server uygulamasını açın ve BAŞLAT’a tıklayın. Butona tıkladığınızda telefonunuz bir sunucu gibi çalışacak ve karşınıza bazı bilgiler gelecektir.
 • Bilgisayarda FileZilla programını açın ve üst kısımdaki Sunucu kutucuğuna telefondaki uygulamada yazan Server URL adresini girin. Bu adresi yazdıktan sonra diğer kısımları boş bırakarak Hızlı bağlan’a tıkladığınızda bağlantı sağlanacaktır.
 • Ancak bağlantı sağlanmazsa, uygulamada yazan Kullanıcı kimliği ve Parola’yı da FileZilla’da bulunan Kullanıcı adı ve şifre kısımlarına yazabilirsiniz.
 • Bağlantı sağlandıktan sonra Uzak site kısmında mobil cihazınızın dosyalarını görebilirsiniz. Bu kısımdan istediğiniz dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca bu kısma bir dosya yükleyerek telefonunuza dosya transferi yapabilirsiniz. Mobilden bilgisayara FTP ile dosya aktarımını bu adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...