Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır? ∞

Kablosuz Dosya ve FTP ile Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

FTP ile dosya aktarım

Kablosuz dosya transferi için FTP ile dosya aktarımı yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem aslında istemci-sunucu modeline dayanıyor.

Dosyalarımızı transfer etmek için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Ancak bu yöntemlerin birçoğu oldukça kullanışsız. Örneğin, taşınabilir disk kullanarak dosyalarımızı başka bir cihaza taşıyabilmemiz mümkün. Bu tür yöntemler geçmişte sık tercih edilse de günümüzde pek tercih edilmiyor.

Çünkü günümüzde birçok farklı şekilde kablosuz dosya transferi yapılabiliyor. FTP’nin de tam olarak bu işe yaradığını söyleyebiliriz. İçeriğimizde FTP ile dosya aktarımından bahsetmek istiyoruz. FTP ne işe yarar? FTP ile kablosuz dosya transferi nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

FTP Protokolü Nedir? Ne İşe Yarar?

Kablosuz dosya göndermenin bir yolu FTP ile dosya aktarımı yapmak. FTP açılımı File Transfer Protocol yani Dosya Transfer Protokolü’dür. FTP, ağ üzerinden dosya transferi yapmamızı sağlayan bir protokol olarak tanımlanabilir.

Bu protokol, bir cihazdan diğerine dosya gönderme, dosya alma veya dosyaları güncelleme gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır. FTP’nin istemci-sunucu modeline dayanan bir protokol olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin, bir bilgisayara FTP istemcisi kurabilirsiniz. Daha sonra, farklı bir bilgisayara da FTP server kurabilir ve o bilgisayara FTP bağlantısı yaparak cihazdaki dosyalara erişebilirsiniz. Bu adımların ardından iki bilgisayar arasında dosya gönderimi ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Bu tür senaryoda bir bilgisayar istemci gibi diğeriyse sunucu gibi çalışır. Bağlantı yapılan cihazın dosyaları görüntülenebilir ve dosya transferi gibi işlemler gerçekleştirilebilir. FTP ile dosya aktarımı genellikle web geliştirme süreçlerinde, dosyaların sunucuyla senkronize edilmesinde, dosyaların yedeklenmesinde ve paylaşılmasında yaygın olarak kullanılır.

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

Mobil ve Bilgisayarda FTP ile Dosya Aktarımı

İletişim protokolü FTP ile dosya aktarımı yapmak çok karışık değil. Ancak elbette adımları uygularken dikkatli olmak gerekiyor. Üstelik FTP ile mobilden bilgisayara veya bilgisayardan bilgisayara dosya transfer yapılabiliyor. Bu yüzden FTP nasıl kullanılır sorusunu iki farklı şekilde sırayla açıklamak istiyoruz.

FTP Server ile Bilgisayarlar Arası Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için FileZilla istemcisini bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulumdan sonra bağlantı sağlamak için bir sunucu bilgilerine ihtiyacınız olacak. Örneğin, bir sitenin sunucu bilgilerini alarak sunucuya bağlanabilir ve sitenin dosyalarına erişebilirsiniz.
 • Ayrıca, herhangi bir bilgisayara FileZilla Server programını kurabilir ve o bilgisayarı sunucu gibi kullanabilirsiniz. Böylece o bilgisayara bağlanarak dosyalarına erişebilirsiniz. FileZilla Server kurulumunun ardından programın içerisinden bir user oluşturarak bu kullanıcıya özel şifre belirlemeniz gerekiyor.
 • Bir sunucuya bağlanarak dosyalarına erişmek için FTP programı FileZilla’yı çalıştırın.
 • Program açıldıktan sonra üst bardaki Sunucu kutucuğuna sunucunun adresini yazın.
 • Kullanıcı adı ve Parola kısmına da sunucu için belirlenen kullanıcı adını ve şifreyi girmelisiniz.
 • Bağlantı noktası’na ise sunucunun Port numarasını yazmalısınız.
 • Bu adımların ardından Hızlı bağlan’a tıkladığınızda diğer bilgisayara veya bir sunucuya bağlanabilirsiniz.
 • Bağlantı başarıyla gerçekleştiğinde, FileZilla programında Yerel site ve Uzak site şeklinde iki farklı kısım göreceksiniz. Buradaki Yerel site kullandığınız bilgisayarı, Uzak site ise bağlandığınız sunucu bilgisayarını temsil eder.
 • Uzak site kısmından uzaktaki bilgisayarın dosyalarını düzenleyebilir ve indirebilirsiniz.
 • Ayrıca, kendi cihazınızdan Uzak site kısmına bir dosya yükleyerek dosya transferi yapabilirsiniz. Kablosuz dosya transferi işte bu şekilde yapılabiliyor.

İlgili: FTP Güvenliği için Yapılabilecekler

FTP ile Mobilden Bilgisayara Dosya Transferi

 • FTP ile dosya aktarımı için telefonunuza WiFi FTP Server uygulamasını indirin. Bilgisayarınıza da yine FileZilla programını kurmanız gerekiyor.
 • Telefondaki WiFi FTP Server uygulamasını açın ve BAŞLAT’a tıklayın. Butona tıkladığınızda telefonunuz bir sunucu gibi çalışacak ve karşınıza bazı bilgiler gelecektir.
 • Bilgisayarda FileZilla programını açın ve üst kısımdaki Sunucu kutucuğuna telefondaki uygulamada yazan Server URL adresini girin. Bu adresi yazdıktan sonra diğer kısımları boş bırakarak Hızlı bağlan’a tıkladığınızda bağlantı sağlanacaktır.
 • Ancak bağlantı sağlanmazsa, uygulamada yazan Kullanıcı kimliği ve Parola’yı da FileZilla’da bulunan Kullanıcı adı ve şifre kısımlarına yazabilirsiniz.
 • Bağlantı sağlandıktan sonra Uzak site kısmında mobil cihazınızın dosyalarını görebilirsiniz. Bu kısımdan istediğiniz dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca bu kısma bir dosya yükleyerek telefonunuza dosya transferi yapabilirsiniz. Mobilden bilgisayara FTP ile dosya aktarımını bu adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

en iyi zamanlar

İnstagram’da En Uygun Paylaşım Saatleri Nedir?

İnstagram'da en uygun paylaşım saatleri nedir? Sorusu etkileşim almak isteyen insanların sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda sosyal platformlara olan ilginin ...
Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...