Google Akademik Nedir? Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji

Google Akademik Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Akademik

Özellikle akademik makaleler arayan için Google Akademik nedir? Ne işe yarar? Sorusu oldukça önemli. Bildiğiniz gibi tez hazırlamak öğrenciler için oldukça fazla emek ve vakit gerektiriyor. Tez türüne göre fazlasıyla uzayabilen bu süreç öğrenciler için oldukça zorlu geçebiliyor.

Ancak öğrenciler bu süreçlerde bazı kaynaklardan yardım alarak biraz olsun vakit kazanabiliyorlar. İşte bu yardımcı kaynakların arasında yazımızda bahsettiğimiz Google Scholar hizmeti de bulunuyor. Çok uzun süredir kullanılmaya devam eden bu hizmet sayesinde öğrenciler birçok makaleye kolayca erişebiliyorlar. Üstelik bunu yapmak için arama kısmına aramak istedikleri konuyu yazmaları da yeterli oluyor.

Google Scholar Alıntılar ve Google Akademik Makale Nedir?

Google Scholar Alıntılar ve Google Akademik Makale

Makale havuzu geniş olan Google Akademik Alıntılar hizmeti sayesinde de kullanıcılara birçok kolaylık sağlıyor. İlk olarak Akademik hakkında biraz daha bilgiler vermek istiyoruz. Bahsettiğimiz gibi tez yazarken vb. durumlarda kullanıcılar örnek makaleler arayabiliyorlar. Doğal olarak kullanıcılar internette arama yaptıklarında birçok makaleye erişebiliyor.

Ancak sizlere bahsettiğimiz Google’ın hizmeti Akademik sayesinde kullanıcılar çok daha fazla makaleye rahatça erişebiliyorlar. Üstelik bunu yapmak çok basit. Kullanıcılar makaleye erişmek için Google Scholar web sitesine giriyorlar. Daha sonra karşılarına gelen arama kısmına aramak istedikleri konuyu yazıyor ve aratıyorlar.

İlgili: Google Classroom Nedir Nasıl Kullanılır?

Arama sonucunda kullanıcıların karşısına Türkçe dâhil birçok dilde makale çıkabiliyor. Google Scholar’da yabancı dilde makale oldukça fazla bulunuyor. Ancak kullanıcılar isterlerse istedikleri bir çeviri servisi aracıyla Google Akademik çeviri

yapabiliyorlar. Yani yabancı dilde ki makaleleri herhangi bir çeviri servisinde başka bir dile çevirerek de makalelerden faydalanabiliyorlar.

Üstelik sol tarafta bulunan seçenekler sayesinde makalelerin tarihleri vs. kullanıcıların tercihine göre ayarlanabiliyor. Kısacası bu hizmet, dünyanın dört bir yanından akademik makaleler vb. arayanlar için oldukça geniş bir kütüphane sunuyor.

Google Akademik Alıntılar Nedir?

Bunların yanı sıra Akademik hizmetinin önemli bir özelliği daha bulunuyor. Alıntılar olarak geçen bu hizmet makale yayınlayanlar için çok büyük kolaylık sağlıyor. Google Akademik profil oluşturma işlemlerini halleden kişiler makalelerini yayınlayabiliyorlar. Makalesini yayınlayan kişiler daha sonra bu hizmet sayesinde makalelerinden yapılan alıntıları takip edebiliyorlar. Google Scholar olarak da bilinen Akademik ve Akademik Alıntılar hizmetleri kısaca bu şekilde oluşuyor.

Google Scholar resmi web sitesine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*