Google, Android P Beta'yı Piyasaya Sürdü | Sonsuz Teknoloji

Google, Android P Beta’yı Piyasaya Sürdü

android-p

Google, dün ilk Android P beta sürümünü kullanıma açtı. Geliştiriciyseniz, bu sizin ikinci Android P ön izlemeniz olacaktır ve developer.android.com/preview adresinden yeni ön izlemeyi indirerek uygulamalarınızı bu sürümde test etmeye başlayabilirsiniz. Ön izleme Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL ve resmi Android Emulator için sistem görüntüleri ile güncellenmiş bir SDK içerir.

Google, Mart ayında ilk Android P geliştirici ön izlemesini başlattı. İlk ön izleme, Android Beta Programı aracılığıyla kullanıma sunulmadı. Bu sürüm, Android geliştiricilerine, kendini geliştirmeleri için, yalnızca geliştiricilere yönelik olduğunu ve normal kullanıcı kullanımına yönelik olmadığını belirtti.

Google’ın Pixel cihazlarına ek olarak, Android P beta da bugün Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 ve Essential PH ‑ 1’de kullanılabilir hale geliyor.

Android mühendislik başkan yardımcısı olan Dave Burke, duyuruyu dün Google’ın I/O 2018 geliştirici konferansında yaptı. Burke, Android P için üç temayı ele aldı: zekâ, basitlik ve dijital iyi oluş. Daha sonra, Android P’nın çeşitli yeni özelliklerinden yararlanarak, bugünkü sürümdeki yeniliklerden ve bunların her bir temayla nasıl bağlantılı olduğunu vurguladı.

İlk önce zeka. Kullanıcının yapmak istediği bir sonraki eylemi tahmin etmeye çalışan Uygulama Eylemleri, geliştiricilerin uygulamalarının yeteneklerini ve içeriğini daha erişilebilir hale getirmelerine olanak tanır. Böylece, kullanıcılar doğru zamanda bu içeriğe erişebilir. İşlemler, kullanıcılara Google arama uygulaması, Google Play, Google Asistan ve Android Launcher üzerinden kullanıma ve kullanıcının ilgi düzeyine göre görünür.

Android P ayrıca, Google DeepMind‘in izniyle, adaptif pili ve adaptif parlaklık özelliklerini de alıyor. Birincisi, daha sonra hangi uygulamalara ihtiyacınız olacağını tahmin etmek için makine öğrenimini kullanır ve sonuncusu, farklı ortamlardaki parlaklık tercihlerinizi öğrenmek için algoritmaları kullanır.

android-p-navigation2

Biraz daha öznel olan “basitlik”: Android P, hareket halindeyken mobil işletim sisteminde dolaşmak için “çok daha hızlı” bir yeni bir navigasyon sistemi ile piyasaya sürülecek. Yeni sistemin tek bir ana düğmesi (arkadaki düğme hala var ancak varsayılan olarak gizleniyor) ve iPhone X’in çoklu görevlere erişmek için kullandığı sisteme benziyor. Çoklu görev geçmişini hızlıca kaydırmak sizi uygulama çekmecesine getirirken, ana düğmenin üzerinde gezinmek son uygulamalarda gezinmenizi sağlar.

Android telefonunuzu fiziksel olarak döndürdüğünüzde ekranın köşesinde görünen bir döndürme düğmesi de vardır. Bu nedenle, artık otomatik olarak kapatılıp kapatılmayacağına veya açık olduğunda bununla mücadele etmeye karar vermenize gerek kalmaz.

Benzer şekilde, ses kaydırıcısı artık medya sesini varsayılan olarak ayarlar, böylece içerikteki ses düzeyini hızlı bir şekilde değiştirmeye çalışırken zil sesini artık değiştirmezsiniz. Telefonlarını hızlı bir şekilde susturmak için ses düğmelerini kullananlar için, bu bir iyi olmayacak olacak. Bu güncelleştirme, diğer yükseltmeler arasında daha kolay ekran kaldırma işlevi ve ince ayarlı yönetim yönetim araçları sunacak olan yeniden tasarlanan “Hızlı Ayarlar” ile bağlantılıdır.

Bu, beta sürümü Android P olarak adlandırılan ve Google’ın P harfi başlayan bir ad seçinceye kadar olan sürümüne önceden bir göz atmaktır.  Geliştiricilerden, bu beta sürümlerini önceden incelemeleri istenir; böylece uygulamalar için yeni özellikleri ve API’leri keşfedebilir, uyumluluk için test edebilir ve geri bildirim verebilirler.

İlk Android P geliştirici ön izlemesi bir dizi yeni işlevsellik getirdi: ekran kesmeleri için yerleşik destek (okuma: çentikler), hızlı ayarlanmış bir “Hızlı Ayarlar” paneli, yuvarlatılmış köşelere sahip bir bildirim çekmecesi, satır içi yanıtlarken bildirimlerde mesajlar, bildirimlerde akıllı yanıtlar , parmak izi kimlik doğrulaması için tutarlı bir UI ve arka planda hangi uygulamaların yapılabileceğini sınırlamak için gizlilik geliştirmeleri.

 

Bir yorum bırakınız...

*