Google Chrome Karanlık Mod Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Chrome Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Günlük hayatta kolaylık sunması sebebiyle birçok kullanıcı tarafından tercih edilen karanlık mod özelliğini bu yazıda Google Chrome karanlık mod nasıl açılır? sorusuyla ele alıyoruz. İşletim sistemlerine göre farklı ayarlar yapmayı gerektiren bu özelliğin ayar işlemleri yazımızın devamındadır.

Windows 10’da Google Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

Google Chrome’un son güncellemelerinin ardından Windows 10 işletim sistemine yönelik sunduğu bir özellik olan karanlık mod, kolay birkaç işlem adımıyla uygulanabiliyor. Bunun için Windows 10 işletim sisteminde Google Chrome’un güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olmalısınız.

karanlık mod aç

Google Chrome tarayıcıyı başlattıktan, Windows 10’da  “Ayarlar> Kişilleştirme> Renkler” yolu sekmesinde yer alan “Varsayılan uygulama modunu seçin” başlığı altındaki seçeneği “Koyu” seçerek uygulamalar üzerindeki modu karanlık moda çevirebilirsiniz. Böylelikle Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda uygulamalarınız karanlık mod aktif hale gelir.

macOS’ta Google Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

macOS işletim sistemli bir bilgisayara sahipseniz ve Google Chrome’u güncellediyseniz, bu durumda tarayıcıyı karanlık modda kullanma imkanınız vardır. Bunun için “Sistem Tercihleri> Genel>” Görünüm yolunu izleyin. Karşınıza çıkacak ekranda koyu temayı seçerseniz, otomatik olarak karanlık modu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Karanlık Mod Uzantısı Yükleme

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 10 değilse, bu durumda Chrome Web Mağazası’ndan yükleyeceğiniz eklentiler aracılığıyla Google Chrome tarayıcıyı karanlık moda alabilirsiniz. “Dark Theme for Chrome” eklentisi birçok sitede Google Chrome’un karanlık modda çalışmasını sağlayan en başarılı eklentidir. Bunu Google Chrome tarayıcınıza kurarsanız, kolaylıkla karanlık modda Chrome’u çalıştırabilirsiniz.

Android’de Google Chrome Karanlık Modu Etkinleştirme

Google Chrome’u Android cihazınızda kullanıyorsanız, Android’de karanlık modu aktive etmenin yöntemleri vardır. İlk yöntem Android 10 güncellemesidir ve bu güncellemeyle Google Chrome karanlık modda kullanılabilir. Cihazınız Android 10 güncellemesini henüz almadıysa, o zaman yapmanız gerekenler;

karanlık mod

  • Android cihazınızda Chrome’u çalıştırın.
  • URL çubuğuna chrome://flags yazın.
  • Açılan ileri seviye deneysel kullanıcı arayüzündeki arama kısmına ‘Dark Mode’ yazın.
  • “Android Chrome UI dark mode” seçeneğinin ayarını ‘Enabled’ olarak değiştirin. “Force Dar Mode for Web Contents” seçeneği web sitelerini karanlık mode seçeneğine zorlar. Chorme’u karanlık mode yapmaz.
  • Chrome uygulamasını kapatın ve yeniden başlatın.

Tüm bu işlemlerle Android telefonunuzda Chrome’u karanlık modda kullanabileceksiniz. Bu özelliğin deneysel olduğunu, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ayarı ‘Default’ olarak değiştirmeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*