Google Chrome OS USB Sürücüsünden Nasıl Çalıştırılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Chrome OS USB Sürücüsünden Nasıl Çalıştırılır?

google-chrome

Google’ın masaüstü işletim sisteminin (OS-Operating System) özelliklerinden yararlanmak için bir Chromebook satın almanıza gerek yoktur. Aslında, tek ihtiyacınız olan bir çalışan bilgisayar ve USB Sürücü.

Google, resmi olarak bunu denemenin bir yolunu sunmamaktadır, ancak geliştiriciler, açık kaynaklı işletim sistemi ile deneme yapmanın yollarını bulmuştur. Bu yöntem, Windows, macOS veya Linux çalışıyor.

Temel olarak Chromium OS disk görüntüsüyle yüklenen bir önyüklenebilir USB sürücü oluşturacağız. Ama başlamadan önce birkaç şeye ihtiyacın olacak.

  • USB bağlantı noktasına sahip bir bilgisayar
  • En az 4 GB kapasiteli bir USB sürücüsü
  • 7-Zip çıkarıcı: Windows 7-Zip | MacOS için Keka | Linux için p7zip
  • Windows, macOS veya Linux için Etcher görüntü uygulaması Siteden her biri için link vardır.

Yükleme işleminde USB sürücüsü tamamen silinecektir. Sürücüde değerli verileriniz varsa, lütfen başka bir yere kaydedin.

 En Son Chromium OS image’ını indirin

Google’ın indirebileceğiniz resmi bir Chromium OS yapısı bulunmuyor. En iyi alternatif kaynak indirme linki: Chromium OS En son güncel 7z dosyasını indirin.

chrome os

İşletim sisteminize göre yukarıda belirtilen 7-Zip uygulamalarından birini kullanarak bu dosyayı bilgisayarınıza çıkarın.

USB Sürücüyü Biçimlendirin

USB sürücüsünü bir bağlantı noktasına takın ve FAT32 olarak biçimlendirin. İşlem Windows’da en basit olanıdır, MacOS ve Linux da zor değildir. MacOS kullanıcıları için, yerleşik Disk Yardımcı Programı bunu FAT32 olarak biçimlendirebilir. Bunun yerine “MS-DOS FAT” olarak etiketlenmiş görürsünüz, endişelenmeyin, aynı şey.

Daha fazla konfor için, yeni sürücüyü adlandırması istendiğinde, ona “Chrome” adını verin.

Etcher’i Yükle

Görüntüleri harici sürücülere yüklemek için pek çok yazılım aracı var, ama Etcher’ın en iyilerinden biridir. Çapraz platform, yani Windows, macOS veya herhangi bir Linux dağıtımında aynı şekilde çalışır. Daha da önemlisi, yazma işlemini doğrular, yani USB sürücüsünde görüntüyü oluşturduktan sonra, her şeyin doğru olduğunu tekrar teyitler. Windows, Mac veya Linux için Ethcher (Ücretsiz) indirme linki için tıklayınız. İşletim sisteminize uygun seçeneğini seçin ve indirin.

Etcher’ı çalıştırın ve image’ı yükleyin

“Chrome” olarak adlandırılan, tam olarak biçimlendirilmiş bir USB sürücünüzü, bilgisayarın bir bağlantı noktasına takın. İndirdiğiniz en yeni Chromium OS’u seçin ve Etcher’ı başlatın..

  • Select Image ‘ı tıklayın ve Chromium OS image dosyasının olduğu yere göz atın. Etcher’a ekleyin.
  • Select Drive‘ı Seç’i tıklayın ve oluşturduğunuz Chrome USB Drive’ı seçin.
  • İmage’ı yüklemeyi doğrulama işlemine başlamak için Flash‘ı tıklayın.

Etcher bittiğinde, bu Chromium OS ile önyüklenebilir bir USB sürücüsü olacaktır.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

“Önyükleme”, işletim sistemini seçme işlemidir. Her bilgisayar, bir sabit disk sürücüsü, bir USB sürücüsü veya bir DVD sürücüsü olsun, işletim sistemini hangi sürücüyü önyüklemesi gerektiğini seçmenize izin verir. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak yükleme yaptığınız USB sürücüden başlatın.

Bir Windows veya Linux PC için: Farklı bilgisayarların farklı BIOS ayarları vardır. Genellikle Önyükleme Seçenekleri menüsünde, klavye kısayolu F5, F8 veya F12 bulunur. Emin değilseniz, bilgisayarınızın BIOS ayarlarını girebilirsiniz.

Mac için: Mac yakında kapanır ve yeniden başlatıldığında, Option tuşunu basılı tutun. Bunu siyah bir ekrandayken yapıyor olacaksınız, ama sorun değil. Bir Macintosh sabit sürücüsü veya takılı olduğunuz USB sürücüsü arasında seçim yapabilmenizi sağlayan önyükleme menüsünü görene kadar basılı tutun. Önyükleme menüsünde USB sürücüsünü seçin, enter tuşuna basın ve bilgisayar sürücüden önyükleme yapacak.

Bir yorum bırakınız...

*