Google, Chromebook Cihazlara Steam Desteği Getirmek İçin Çalışıyor | Sonsuz Teknoloji

Google, Chromebook Cihazlara Steam Desteği Getirmek İçin Çalışıyor

chrome ve steam

Chromebook’un kullanıcılarına birtakım ayrıcalıklar tanıdığı biliniyor. Genellikle uygun fiyatlı ulan Chromebook, hafif, uzun pil ömrüne sahip olması ve Chrome OS’yi barındırması sebebiyle çoğu kullanıcın isteğini karşılayacak işlevselliğe sahip. Ancak Chromebook, oyun destekli olmadığı için bu tür kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir.

Bunun üzerine yakın bir tarihte ortaya çıkan yeni bir rapora göre Google, Chrome OS’ye resmi Steam desteği getirmek için Valve ile anlaşmaya vardı. Bu rapor, Chrome OS ürün yönetimi direktörü Kan Liu ile CES 2020 toplantısında bu konuya atıfta bulunan Android Police’den David Ruddock’tan geliyor

Chromebook Bilgisayarlarda Steam Oyunları Oynanabilir mi?

Herşeyden önce Chromebok’un dizüstü bilgisayarlardan farkını  bilmenizde fayda vardır. Mevcut Chromebook’larda şuan için oyun oynamak çok kolay değil. Bu da resmi Steam desteği ile hangi oyunların mümkün olabileceği sorusunu gündeme getiriyor. Piyasadaki çoğu Chromebook cihazı, düşük kaliteli CPU’lara ve sınırlı 3D görüntüleme sistemine sahiptir. Liu, gelecek olan AMD Chromebook’larla durumun değişebileceğinin sinyallerini verdi.

Üst düzey özelliklere sahip “Premium” Chromebook’lar piyasada çok az sayıda, ancak son yıllarda bunlardan daha fazlasını görmemiz mümkün. Örneğin geçen hafta CES’te Samsung, Intel’in 10. Nesil işlemcilerini, Intel UHD ekran kartını ve Galaxy Chromebook’u duyurdu. Resmi Steam desteği, kullanıcıların Chromebook’ları “oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar” olarak görmeleri için yeterli olmayabilir, ancak oyun anlamında yeni bir ufuk açacağını tahmin etmek zor değil. Ne yazık ki Ruddock, bu projenin gerçeğe dönüşmesinin yıllar alacağını söylüyor.

Bir yorum bırakınız...

*