Google Chrome’un "Hidden Reader Mode" Nedir ve Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Chrome’un “Hidden Reader Mode” Nedir ve Nasıl Kullanılır?

google
“Hidden Reader Mode” web sayfalarında reklamsız gereksiz eklentilerin yer almadığı sadece makale içeriğini okumanızı sağlayan size temiz bir sayfa sağlar. Bunun için Chrome 75  sürümünün yüklü olması gerekir.Google, Chrome’un masaüstü sürümünde bu özelliği yıllardır açık ve kapalı olarak deniyor, ancak şimdi ekstra bir gizli komut satırı seçeneği yerine gizli bir bayrakla kullanılabilir.

Hidden Reader Modu Nasıl Etkinleştirilir

Öncelikle ilk şey Chrome kurulumunuzun 75. sürümde olduğundan emin olmanız gerekir. Sağ üstteki üç nokta menü düğmesini tıklayın, “Yardım” menüsünün üzerine gelin ve ardından “Chome Hakkında” seçeneğini tıklayın.

Chrome Hakkında menüsü, şu anda hangi Chrome sürümünü çalıştırdığınızı ve güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmeniz gerektiğini gösterir. Bir güncelleme varsa, otomatik olarak indirir ve yükler; Tamamlandıktan sonra, kurulumu tamamlamak için “Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın. Google Chrome’un nasıl güncelleneceğine ilişkin daha detaylı makaleye buradan bakabilirsiniz.

Chrome 75’i güncelledikten sonra kendinize yeni bir sekme açın ve aşağıdaki URL’yi yapıştırın.

chrome://flags/#enable-reader-mode

gizli okuma modu

Açılır pencereyi açın ve seçeneği “Enabled” olarak değiştirin, ardından tarayıcınızı yeniden başlatmak için alttaki butona tıklayın. Yeniden başlatıldığında, Reader Modu etkin olacaktır.

Chrome’un Reader Modunu Kullanma

sayfa ayrıştır

Chrome’daki Reader Modu’nu kullanmak çok kolaydır. Okuyucu görünümüne girmek istediğiniz bir sayfadayken, sağ üstteki üç nokta menü düğmesine tıklayın ve ardından “Sayfayı ayrıştır” ı seçin. Birkaç saniye içinde, sayfa, yazıdan temiz bir metin bloğundan ve görüntülerden başka bir şey olmadan oluşturulur. Reklam yok, kenar çubuğu yok, karışıklık yok. Odaklanmanın kolay bir yolu. Sayfayı “silme” yönteminin bulunmadığını söylemeye değer – tam sayfayı tekrar görmek istiyorsanız, Chrome’un geri düğmesini tıklamanız yeterli.

Bir yorum bırakınız...

*