Google Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Google Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

Google hesap kurtarma

Google hesabı olmayan sayısı yok denecek kadar azdır. Sizin için önemli olan hesaplarınızın şifre unutulması ihtimaline karşın hesap kurtarma ayarlarını iyi yapın ve hesabınızdaki aşağıda belirtilen adımları tamamlamadan Google Hesabını sıfırlamak zor olacaktır. Sizin için önemli olan hesabınız için aşağıdaki işlemleri yaptığınızdan emin olun.

Bu makaleyi iki kısma ayıracağız. Başlamak için, yapılacak en iyi şey önce hesabınızı kurtarma sürecine yardımcı olmak için ayarların nasıl yapılacağına bir göz atacağız. Bu yapacağınız işlemler hesap kurtarma işlemini sorunsuz yapmanıza yardımcı olur ve şifrenizi unutsanız da hesabınızı güvende tutar.  Sonraki adımda, hesabınızı kurtarmak için ne yapacağımıza bakalım.

Google Hesap Kurtarma Ayarları

Güvenlik Soruları

google güvenlik sorusu

Çevrimiçi güvenlik soruları internet kadar eski bir güvenlik önlemidir. Bununla birlikte, bu şifre güvenlik soruları güvensizdir. Bu nedenle, Google yeni hesaplarda bu özelliği tamamen kaldırdı. Eski bir hesabınız varsa, sorularınızı değiştiremezsiniz, yalnızca tamamen silebilirsiniz. Google hesabınıza girip Oturum açma ve Güvenlik menüsünün sağ kısmında Hesap kurtarma seçenekleri‘nin alt kısmında Güvenlik soruları bölümünde güvenlik sorunuz var ise göreceksiniz. Eğer görmüyor iseniz Güvenlik sorunuz yok demektir.

Kurtarma E-posta Adresi

Google hesabınıza daima alternatif bir e-posta adresi eklemelisiniz. Gmail, hesabımız ile ilgili bir sorun yaşadığınızda Google sizinle iletişim kurmak için kullanır. Oturum açma ve Güvenlik menüsünün sağ kısmında Hesap kurtarma seçenekleri‘nin alt kısmında  Kurtarma e-postası‘na gidin ve başka bir e-posta adresi ekleyin.

Telefon Numarası

Numarayı eklemek veya değiştirmek için Oturum açma ve Güvenlik menüsünün sağ kısmında Hesap kurtarma seçenekleri‘nin alt kısmında Kurtarma telefonu numarası’na gidin ve bir telefon numarası ekleyin.

Google Authenticator

Google Authenticator uygulaması, telefonunuzda 2FA kodu oluşturabilir. Yüzlerce online hesapla uyumludur ve en yaygın kullanılan 2FA uygulamalarından biridir. Ürettiği kodlar, kilitli bir hesaba erişim izni vermek için de kullanılabilir. Uygulamayı Google Play Store veya Apple App Store‘dan indirin ve ekrandaki talimatları izleyerek hazır hale getirin.

Kurtarma İşlemine Başlamadan Önce

Kurtarma işlemine başlamadan önce, kurtarma işleminin daha sorunsuz yapılmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Kesinlikle gerekli olmadığı sürece farklı bir şehirde veya ülkede iseniz kurtarma işlemini başlatmayın. Google farklı İp adres girişlerinden veya ilk kez girdiğiniz bir İp adresi ile yapacağınız işlemleri fark edecek ve ilk kez girdiğiniz bir İp adresi ile yapmak isteyeceğiniz bir şifre sıfırlama işlemininde karşınıza extra güvenlik önlemleri ile gelecektir ve muhtemelen bu işlemi yapmanıza izin vermeyecektir. İlk kez gireceğiniz İp adresi özellikle başka Ülke olduğu zaman olağan dışı trafik olarak algılanacaktır.  Zaten unuttuğunuz bir şifreyi sıfırlamaya çalıştığınız için hesabınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sürekli olarak giriş yaptığınız İnternet ağını tercih etmeniz kurtarma işleminizi kolaylaştıracaktır.

Hesap kurtarma işlemi yaparken dikkat etmeniz gerek en önemli konular en sık İnternet’e girdiğiniz ağı, her zaman kullandığınız bilgisayarı ve tarayıcı kullanın Google’un sizi tanıması kolay olacaktır.

Hesabınızı Kurtarma

İşlemi düzenli olarak kullandığınız bir bilgisayardan başlatın. Google hizmetlerine erişmek için her zaman  kullandığınız tarayıcıyı kullanın. Bu adımlar kurtarma işleminizi kolaylaştıracaktır.

İşlemi başlatmak için accounts.google.com/signin/recovery adresine gidin. Google, kurtarmak istediğiniz hesabın e-postasını girmenizi ve ardından bir dizi soru girmenizi ister. Hepsi de Google’ın kimliğinizi doğrulamasına yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Google’ın sorabileceği her sorunun bir listesini bulmak imkansızdır. Karşınıza ne tür sorular çıkacağını  kimse bilemez. Muhtemelen tahmini sorular.

 • Hatırladığınız son şifreyi girin
 • Telefona doğrulama kodu alın ve Güvenlik ayarlarında sağladığınız telefon numarasını onaylayın
 • Kütüphane kart numaranız nedir?
 • En sevdiğim çizgi roman kahraman kimdir?
 • Google Hesabını Ne Zaman Oluşturdun?
 • Babanın orta adı nedir?
 • Google Authenticator uygulamasından bir doğrulama kodu alın
 • Google, [e-posta adresi] adresine bir kerelik bir doğrulama kodu içeren bir e-posta gönderir.
 • Hemen erişebileceğiniz bir e-posta adresi girin
 • Google’dan aldığınız yedek kodlardan birini girin
 • Belirli bir soruyu yanıtlayamıyorsanız, pencerenin altındaki Başka bir soruyu deneyebilirsiniz seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Bu soruların dışında sizin internet kullanımınıza göre Google hakkınızda topladığı bilgiler doğrultusunda farklı sorular gelebilir. Google hakkımızda neler biliyor? adlı makalede Google hakkımızda bir çok bilgi bildiğini bahsetmiştik.  Yeterli güvenlik sorusunu başarıyla cevapladıktan sonra, Google yeni bir şifre oluşturma ve hesabınıza erişiminizi geri yükleme sürecinde size yol göstermeye başlayacaktır.

Google, yanıtlarınızdan memnun olmazsa, doğrulama başarısız mesajı görüntüleyecektir. Eğer başarısız olursanız Google ile iletişime geçebilirsiniz. Bu duruma düşmeden önce sizin için önemli olan hesap kurtarma ayarlarınızı yapın.

 • Google Müşteri Hizmetleri: +1-855-791-4041
 • Google Destek: +1-855-925-7090

Google telefon ile yardım desteğini pek yapmamaktadır. Genellikle yazışma ile sorunların çözülmesi yoluna gider. Bunun için Google’ın yardım forumundan yararlanabilirsiniz. Bu platformda yazışmalarınızı Türkçe yapabilir ve yardım alabilirsiniz. Bu platformda Türkçe destek veren Google görevlileri vardır. Buradan durumunuza uygun başlık atın ve durumunuzu anlatın, sorunun çözümü sizinle iletişime geçecek yetkili kişiyi ikna etmenize bağlıdır.   https://productforums.google.com/forum/#!forum/google-yardim-forumu

Şifre unutulmasına ilişkin örnek  forum yazışma linki: https://productforums.google.com/forum/#!topic/google-yardim-forumu/3PtUSq93dCk Ancak siz kendi sorununuz için yeni başlık oluşturmalısınız. Bu platformda yazışa bilmek için başka bir gmail hesabına ihtiyacınız olacak.

 

Bir yorum bırakınız...

*

bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...