Google Maps ile Çevrim Dışı Harita İndirme | Sonsuz Teknoloji

Google Maps ile Çevrim Dışı Harita İndirme

cevrim-disi-harita-indirme

Google maps ile çevrim dışı harita indirme işlemi bugün için insanlar adına oldukça önemli bir kavram. İnternet bağlantısı Türkiye’nin birçok noktasında mevcut ve 4.5G bağlantı özelliği ile telefonlar aracılığıyla navigasyon kullanmak oldukça kolay.

Ancak, öyle durumlar oluyor ki internet kotamızı doldurmuş olabiliyor ya da internet bağlantısını kaybedebiliyoruz. Bu durumlarda yardımınıza koşacak bir çözüm var. Nasıl ki internet bağlantısı ile Google Maps kullanabiliyorsanız, bağlantınız olmadığında da Google Maps çevrim dışı haritaları kullanabilirsiniz.

Google Haritalar İle Adres Bulma

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak oldukça kolaylaştı. Bir dönemin GPS teknolojisini kullanan navigasyon cihazlarını almak oldukça masraflıyken, bugün cep telefonlarımız aracılığıyla ulaşamadığımız lokasyon yok. Üstelik bunun için adres ve yol ezberlemeye de gerek kalmadı.

Ancak, öyle durumlar oluyor ki, internet olmadığında teknolojinin nimetlerinden faydalanamayabiliyoruz. Bu tür durumlarda başımızın çaresine bakmak zorunda kalıyor ve bir karmaşanın içerisine düşüyoruz. İşte bu anlarda çaresiz kalmamak adına Google Haritaları kullanmakta yarar var.

Google Maps yani haritalar uygulaması ile yön bulmak oldukça kolay. Google’a hangi il, ilçe ve mahalleye gideceğinizi biliyorsanız sokak ismi ile arama girebilirsiniz. Örneğin İstanbul, Beyoğlu ve Taksim meydan bilgilerine sahipseniz, Google’a aşağıdaki şekilde adres sorabilirsiniz;

  • Taksim Meydanı Beyoğlu
  • Beyoğlu Taksim Meydanı
  • İstanbul Beyoğlu Taksim

Bu şekilde üreteceğiniz türevler ile birlikte Google size uygun opsiyonları sunacaktır. Burada doğru olduğundan emin olduğunuz adresi seçmeniz durumunda ise yol tarifi seçeneğini seçerek yola koyulabilirsiniz.

Google Maps Yol Tarifi

google-maps-ile-cevrim-disi-harita-indirme

Google’da adres bilgilerini bulduğunuz yere gitmek oldukça kolay. Adres bilgisini girdikten sonra haritalara yönlendirme yapan Google, bu sayede işinizi iki kat kolaylaştırıyor. Google Maps ise size ‘Yön Tarifi’ seçeneğini sunuyor. Bu seçeneği tıklamanız ve başlat demeniz durumunda ise Navigasyon devreye girip sizi sesli ikaz özelliği ile birlikte adrese gidene kadar ulaştırıyor.

Google Maps Harita İndir

Google Maps ile harita indirmek oldukça kolay. Haritaları indirmeniz durumunda internetsiz ortamlarda dahi işinize yarayacağını unutmayın. Google Maps uygulamasına girdikten sonra yapmanız gereken ilk şey sol üst köşede bulunan menü çubuğunu tıklamak. Üç çizgi şeklindeki bu çubuğu tıkladıktan sonra menüde yer alan ‘Çevrimdışı Haritalar‘ sekmesini tıklayın ve devam edin.

Açılan bölümde indirme işareti ve hemen yanında ‘Kendi Haritanızı Seçin‘ seçeneği mevcut. Tıklayın! Karşınıza çıkan ‘Alan haritası indirilsin mi?‘ sorusuna İndir demeden önce alanı kendi istediğiniz şekilde genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Harita seçiminizi yaptıktan sonra indir butonuna basın ve haritanın telefonunuza inmesini bekleyin. İşte hepsi bu kadar!

Google Haritaları Çevrim Dışı Kullanma

Eğer siz de Google maps ile çevrim dışı harita indirme işlemini tamamladıysanız, şimdi bu hizmeti nasıl kullanacağınıza gelelim;

  • Telefonun Konumunu Açın
  • Telefonunuzdan Google Maps’i açın
  • Gitmek istediğiniz lokasyonu işaretleyin
  • Yol tarifine basın
  • Başla diyin

Bütün bu adımlardan sonra, çevrimdışı haritalar içerisinde yer alan lokasyona gidiyorsanız yol tarifi başlayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*