Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Search Console nedir diye araştırdığınızda çok sayıda yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz. İnternet sitenizin nasıl analiz edildiğini, tarandığını ve indekslendiğini gösteren bu uygulama daha önceden Google Webmaster Tools ismi ile bilinmekteydi. Şimdiki ismine 2015 yılı itibariyle kavuşmuştur. Bu değişikliğin sebebi Google’ın servis araçlarını yenileme kararı almasıdır.

Web sitesi sahiplerine sunulan ve ücretsiz bir araç olan Google Search Console arama motorunda yapılan aramalarda internet sitenizin nasıl bir performansa sahip olduğunu görebilmenizi sağlar. Özellikle site trafiği, backlinkler ve buna benzer tüm detaylara ulaşabilmenize yardımcı olan bu araç başarılı SEO çalışması yapabilmenizi mümkün hale getirir. Bunun için Google Search Console nasıl kullanılır sorusuna yanıt aramanız gerekiyor.

google search

Google Search Console ile Neler Öğrenilebilir?

Google Search Console kullanımı son derece yaygın olup bu araç sayesinde backlinkleri listeleyebilme, robots.txt dosyasını görebilme, arama sonuçlarında olmasını istemediğini URL varsa onları kaldırabilme, site bağlantısının dizinde nasıl görüneceğini seçme, site haritasını gönderme ve kontrol etme, sitedeki dizinlerin tıklanma oranı ve listelenmesi, googlebot tarafından tararken zorlanılan sayfaları görme fırsatını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Google Search Console ile Google tarafından sitenize verilen bir ceza varsa buna da erişim sağlayabilirsiniz.

google search trafik

Google Search Console Nasıl Tanımlanır?

Google Search Console tanımlaması için öncelikle, sahip olduğunuz domaini doğrulamanız gerekiyor. Bu işlem için birden fazla yöntem olup bunlardan dilediğinizi kullanabilirsiniz. Buna göre;

  • Web sitenizdeki ilgili kısma HTML etiketi eklemek,
  • Google Analytics kullanmak,
  • Google Tag Manager hesabı kullanmak,
  • Domain isim sağlayıcıda oturum açmak, bu yöntemler arasında yer alır.

Eğer birden fazla sayıda doğrulama yaparsanız bu durumda siteniz daha da güçlü hale gelecektir. Bunun yanı sıra sitenizin yararı için “www” ve “www” olmayan sürümleri için de doğrulama yapabilirsiniz. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra, Google tarama ve geri bildirim yapabilir.

semseo

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console tarafından site ekleme ve yeni ilave edilen sayfaların Google’a tanıtılması ile SEO için değer kazandırılması olmak üzere iki yeni özellik getirilmiştir. Google Search Console site ekleme işlemi için önceden eklediğiniz mülkünüzü seçin ve site haritaları sekmesine tıklayın. Ardından yeni site haritası ekleyin kısmına tıklayıp haritanın adresini oraya yapıştırın ve gönderin. Eğer Google Search Console mülk ekleme ve bu gibi detayların hepsini profesyonel şekilde tamamlamak istiyorsanız, bu durumda en büyük yardımcınız SEM SEO olacaktır.

SEM SEO, sitenizi ücretsiz olarak analiz eder ve e-ticaret siteniz için gerekli bütün işlemleri sizin yerinize gerçekleştirir. Üstelik Google sertifikalı ekibiyle çalışacağınız için size kaliteli hizmet sunuyorlar.

Bir yorum bırakınız...

*