Google’la Uzlaşma Sağlanamazsa Hangi Uygulamalar Yasaklanacak? | Sonsuz Teknoloji

Google’la Uzlaşma Sağlanamazsa Hangi Uygulamalar Yasaklanacak?

google

Google, Türkiye’de 12 Aralık 2019 tarihinden itibaren satışa sunulacak olan Android işletim sistemi yüklü akıllı telefonların Google Play servislerinden yararlanamayacağını duyurdu. Açıklamanın ardından Google, servislerinin ülkemizde yasaklayacağını açıkladı.

Yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda Global anlamda da teknoloji şirketlerinin birbirleri ile yaşadığı sorunlar devam ederken, birkaç gün önce Ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendirecek bir gelişme ortaya çıktı. Rekabet Kurumu ile Google Türkiye arasında çıkan sorunun neticesinde Google artık 12 Aralık’tan sonra tanıtımı yapılacak ve satışa sunulacak Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Google Play servislerinin yer alamayacağını söyledi. Peki bu ne demek ve Google’ın açıklamasına konu olan kullanılmayacak uygulamalar ve servisler neler?

Google’la Uzlaşma Sağlanamazsa Hangi Uygulamalar Yasaklanacak?

Yandex’in Google’a açtığı davanın sonucunda neticeler ortaya çıktı. Rekabet Kurumu günlük 1.5 Milyon Türk Lirası tutarında Google’a ceza kesti. Kesilen cezadan daha sonra ise Google GSM firmalarına ve Türkiye’de akıllı telefon satışı yapan firmalara, şirketlere ulaşarak; uzlaşma sağlanmadığı taktirde Google’ın Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda Google Play Store servislerinin ve Google uygulamalarının Türkiye’de kullanıma kapatılacağını belirtti.

Türkiye’de Kullanılmayacak Uygulamalar ve Google Servisleri

  1. Google Play Store
  2. Gmail
  3. Google Haritalar
  4. Google Drive
  5. Google Fotoğraflar
  6. Google Duo
  7. Google Chrome
  8. Google Search
  9. YouTube

Eğer Türkiye Rekabet Kurumu ve Google arasında anlaşma sağlanamazsa, yukarıda sıraladığımız uygulamalar ülkemizde kullanılamayacak. Dahası, Google’ın verdiği bu karar teknoloji üreticilerini ve akıllı telefon piyasasını da etkileyecektir. Zira Google’ın bu kararı ile akıllı telefonlar her ne kadar Android işletim sistemi ile gelecek olsa da, Google’ın sağladığı birçok önemli uygulama kullanılamayacaktır.

Samsung Türkiye Pazarından Çekiliyor İddiası!

Bu haberin ardından sızdırılan bir takım haberlere ve iddialara göre, Google – Türkiye krizinin ardından Güney Kore’li teknoloji devlerinden Samsung, Google’ın Türkiye’den çekilmesi taktirde, Türkiye’ye yeni model telefon satışı yapmayacağını ve yapılan tanıtımlarının durdurulacağını açıkladı. Henüz resmi bir açıklama olmasa da, birçok yerde bu iddia dolaşmakta.

 

Bir yorum bırakınız...

*