GPS Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

GPS Nasıl Çalışır?

gps phone

GSP (Global Positioning System; Küresel Konumlandırma Sistemi ), günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Whatsapp’ın konum paylaşma özelliğinden dolayı telefonlarda GPS kullanımı vazgeçilmez haline gelmiştir.  Akıllı telefon, arabanızla seyir halindeyken bile GPS sayesinde yerinizi belirler ve rotanızı çizer. Peki GPS konumunuzu nasıl biliyor?

GPS Konumunuzu Nasıl Buluyor?

Bilmediğimiz şehirde dolaşırken telefonumuzdaki konum bilgisini kullanarak  GPS’i çok sık kullanırız. GPS, ABD Savunma Bakanlığı’na ait, uzayda bulunan 24 uydudan oluşur. Bu uydular  radyo sinyalleri yayarlar. Dünyadaki GPS alıcısı, bu sinyalleri alır değerlendirir ve konumunuz belirler.

GPS konum belirlerken dört farklı uydu verilerini kullanarak sizin konumuzu belirliyor.

uydu tespiti

GPS’i etkinleştirdiğinizde, telefonunuz, Dünya’nın yörüngesindeki GPS uydularıyla iletişim kurmaya başlar. Tek bir uydu size tam olarak nerede olduğunuzu göstermez, ancak sizin nerede olduğunuza dair kabaca bir fikir verecektir. GPS sisteminde yeriniz belirlenirken diğer uydulardan da faydalanılır. Dört uydunun topladığı veriler ile yapılan hesaplama sizin tam konumunuzu belirler. Uyduların dairesel bölge oluşturduğunu düşünün dairelerin kesiştiği nokta sizin bulunduğunuz konumdur.

 

Bir yorum bırakınız...

*