Hamachi Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Hamachi Nasıl Kullanılır?

hqdefault4Hamachi , istediğiniz  uzaktaki bir bilgisayarla kendi aranızda özel güvenli bir sanal ağ kurmak için kullanılan bir programdır.  Hamachi, özel bir VPN (Virtual Private Network) uygulamasıdır. AES-256 şifreleme algoritmalarıyla verilerinizi korumanıza olanak sağlayan kullanışlı bir araçtır. Bu uygulama ile bilgisayar arasında, dosya transferi yapabilir özellikle oyun oynayanların kendi aralarında ağ kurarak oyun oynamayı tercih ettikleri bir programdır.Kurulumu ücretsiz, hızlı,Türkçe dil destekli ve kolaydır. Bu program TeamViewer ile aynı mantık değildir. TeamViewer ile ilgili detaylı anlatıma buradan bakabilirsiniz.

 

HAMACHI ÜCRETSİZ MİDİR?

Hamachi kurulum, kayıt olma ve 5 bilgisayar arasında sanal ağ oluşturma ücretsizdir. Eğer ki oluşturduğunuz ağda bilgisayar sayısını arttırmak istiyorsanız ücretlidir. Yıllık, bir ağ içerisinde 6-32 bilgisayar bağlantısı 32 dolar, 33-256 bilgisayar bağlantısı 199 dolar ve 256’da daha fazla sınırsız bilgisayar bağlantısı 299 dolar olarak ücretlendirilir.

 

HAMACHI KURULUMU

Bilgisayarların bir birine bağlanması için her bilgisayarda bu program kurulu olması gerekir. Öncelikle programı buradan indirebilirsiniz.  İnen dosyayı tıklayın karşımıza “Türkçe” otomatik olarak seçili olacaktır.

hamachi2

Bu kısımda  “Next“e basarak devam ediyoruz. Bu adımlardan sonra programı ilk gelen ekranda “İleri” seçeneğini kullanarak sonraki adıma geçiyoruz.Sonraki adımda “Kabul Ediyorum” butonuna basıp devam edin.

Yükleme seçenekleri sayfasında daha sonra programa daha kolay erişebilmek için “Masaüstünde Kısayol oluşturulsun”  seçin.

 

hamachi9

 

Bu adımı da tamamladığımızda “İleri” butonuna basıyoruz. Karşınıza aşağıdaki gibi extra reklam program yükleme ekranı gelebilir. İndirdiğiniz zaman göre tavsiye edilen program değişkenlik gösterebilir. Bu ekranda “İnstall LastPass” otomatik olarak seçili olacaktır. Seçili işareti kaldırıp “Yükle” ile devam ederek kuruluma başlayın. Bu tip bir reklam gelmezse bir önceki menüde olan “İleri” seçeneği “Yükle” seçeneği olarak gelecektir.

hamachi11

Yükleme işlemi bittiğinde karşına gelen son pencerede “Hamachi’yi Başlat” seçeneği işaretli olsun ve kurulum bittikten sonra program açılacaktır.

 

HAMACHI’Yİ AYARLAMAK

Bundan sonra, açma kapama butonuna tıklayıp Hamachi’yi aktif hale getirelim. Yeni bir ağ oluşturalım. Ağ oluşturduktan sonra bir ağ için ücretsiz olarak 5 bilgisayarı bir birine bağlayabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcı sayısını arttırmak için ödeme yapmanız gerekmektedir. Her oluşturduğunuz ağda ücretsiz olarak sadece 5 bilgisayar arasında ağ oluşturabileceğinizi unutmayın.

hamachi99

5 kişilik bir bağlantı yapmak istediğiniz varsayalım. Bu beş kişi den bir kişi yönetici olacak ve ağ kurma işlemini o yapacak. Yönetici olan kişi yukarıdaki “yeni bir ağ oluştur”dan devam ederek ağ kimliği ve şifre oluşturacak. Diğer bağlanacak kişilerde “mevcut bir ağa katıl“dan yöneticinin oluşturduğu kimlik ve şifre bilgisini girerek ağa katılmış olacak.

Yönetici, “yeni bir ağ oluştur” a basarak devam ederek aşağıdaki ekrandan kendinize bir ağ  kimliği ve şifre oluşturacaksınız. Bu alanı istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz ancak ağ kimliğinizi ve şifrenizi bir yere not edin. Çünkü ağımıza katılmak isteyenlere bu bilgileri vereceğiz.

hamachi6

Bağlanacak kişiler “mevcut bir ağa katıl“dan devam edecek karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Yöneticinin oluşturduğu kimlik ve şifre bilgilerini aşağıda gözüken ekrana girerek ağa katılmış olacak.

 

hamachi7

 

Bir yorum bırakınız...

*